Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

60 cm dla pieszych na Matejki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
60 cm dla pieszych na Matejki
19-10-2015 08:09   Janusz Ludwiczak
Sobotnie popołudnie. Wyremontowany chodnik na ulicy Matejki. Przez zaparkowane samochody nasz Czytelnik miał zaledwie chodnik o szerokości 60 centymetrów.

Nowy "chodnik" wykonany przez ZDM na zlecenie Rady Osiedla Św. Łazarz za 140.000 zł. 70% powierzchni to parking, reszta to wąski chodnik. Niestety ZDM i rada osiedla nie przewidzieli parkowania równoległego i kasetonów z zielenią czy choćby ławek. Odtworzono to co było od czasów komuny – zauważa Jacek Polewski, mieszkaniec Łazarza.

Nasz Czytelnik zmierzył szerokość chodnika, która wyniosła 60 cm. Pan Jacek powiadomił również Straż Miejską i zgłosił kierowcę, który zaparkował nielegalnie.

Jak już informowaliśmy Rada Osiedla Św. Łazarz po naszej publikacji chciała wnioskować o wprowadzenie parkowania równoległego.

Mierzyliśmy szerokość chodnika dla pieszych. Będziemy chcieli, by wykonawca dokonał poprawek. Myślimy o wystosowaniu wniosku do ZDM o zmianę sposobu parkowania na równoległe – mówiła pod koniec września Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

6 października przedstawiciele zarządu Osiedla Św. Łazarz spotkali się z Zarządem Dróg Miejskich. Podczas spotkania ustalono, że przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz akceptują lokalizację linii rozgraniczającej parkowanie od przestrzeni chodnika, potwierdzono, iż szerokość miejsc parkingowych nie powinna zostać zmniejszona. Parkowania równoległego jednak nie będzie.

Zaproponowano ustawienie po 2 gazony w osi każdego wykuszu. Ustawienie tych elementów zostanie wykonane na koszt ZDM, po akceptacji Rady Osiedla Św. Łazarz i Miejskiego Inżyniera Ruchu. Ustalono, iż od strony przejścia dla pieszych przy ulicy Grunwaldzkiej strefa parkowania zostanie zakończona "przed sklepem Optyk", co pozwoli na wyznaczenie, po zaakceptowaniu przez ZDM miejsca dla postoju osób niepełnosprawnych – informuje Maciej Helman, naczelnik Wydziału Utrzymania Dróg ZDM.

Zarząd Dróg Miejskich planuje natomiast ustawić gumowe odbojniki wzdłuż całej strefy parkowania. Elementy te mają zostać umiejscowione w odległości 60 cm od wymalowanej linii strefy parkowania po stronie jezdni.


Fot: Jacek Polewski
Zdjęcia przesłane przez naszego Internautę na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: Na Matejki pojawią się gazony, które mają uniemożliwić parkowanie na chodniku

ZOBACZ TAKŻE: Zakończył się remont chodników na Winklera, na Matejki potrwa do końca września

ZOBACZ TAKŻE: Najpóźniej do Barbórki za prawie 126 tys. zł wyremontują chodniki na Siemiradzkiego

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (10)

20-10-2015 12:22:39
Poznaniak
"Albin" nawet wprowadzenie strefy w całym mieście nie rozwiąże problemów z parkowaniem. Nie zmniejszy to ilości parkujących samochodów, po prostu trzeba gdzieś auto zaparkować. A na pewno, to będą wpływać pieniądze do kasy (miasta ???) i tyle. Uważam, że najprostszą próbą złagodzenia "parkingowego głodu" jest być tolerancyjnym, rozważnym i uprzejmym wobec siebie no i mieć "olej" w głowie.
20-10-2015 11:54:05
Albin
Jest recepta prosta, bez przesadnej retoryki ('nowy sposób parkowania', 'przeniesienie Targów' itp.). SOP. Tylko jak przychodzi do konkretów, to gawiedź gremialnie głosuje przeciw, bo jej szkoda 100 zł na identyfikator mieszkańca. Ciągle powtarzam: Łazarz jest ogromnym parkingiem buforowym/targowym/szkolnym (np. parking przy Biedronce przy Matejki zawalony autami 'bezpiecznych' studentów) i tylko strefa, najlepiej aż po Górczyn, rozwiąże większość problemów z parkowaniem.
19-10-2015 16:33:28
Tomek
marlock, Ty jak zwykle filozoficznie Pisałem już kiedyś, że nie należy patrzeć ślepo na zagraniczne miasta, ale brać z nich dobre przykłady, a złe odrzucać. Parkowanie równoległe jest dobrym przykładem, gdyż uwalnia to przestrzeń dla ludzi, zieleni, małej architektury. Zobacz, np. taką Ułańską. Nie lepiej wyglądałaby z symetrycznie posadzonymi drzewami przy chodniku? Obecnie jest tam jedno drzewo, które obrazuje jak mogłaby wyglądać ta strona ulicy.
19-10-2015 13:17:04
De.
Co trzeba mieć we łbie żeby tak stanąć?
19-10-2015 13:12:16
morlock
Tak czytam te nicki i posty. Śmiać się czy płakać? Może mi pora zmienić nick na "byłypoznaniak"? Ale w Londynie mają to samo, tyle że z maczetami. Szczęście że u nas w Polsce przybłęda, dentysta zlikwidował ZSW. Już "jezdem" bezpieczny. Kumaty zrozumie.
19-10-2015 12:45:01
jacek polewski
OBOWIĄZEK przeprowadzenia PLANU jest po stronie Rady Osiedla, która poszła na łatwizne i odtworzyła parking&chodnik z czasów głebokiej komuny (wówczas nie trzeba robić planu jak jest tzw,. odtworzenie). Niestety to tylko świadczy o braku jakości wydawania Naszych, publicznych pieniędzy. Byle szybko, byle jak , bez planu i zmian jakościowych. Proszę zauważyć , że parking przy Matejki JEST ZA DARMO (w 100% zajęty), a 100 metrów dalej w Strefie Płatnego Parkowania na Grunwaldzkiej jest prawie pusty. Jesli mamy wydawać z Naszych publicznych pieniedzy 140.000 zł to uważam , że trzeba myślec o 20-30 lat do przodu , myśleć jak budować i urządzać miasto bardziej przyjaźnie dla ludzi, dla dzieci, matek z wózkami, pieszych, rowerzystów i komunikacji zbiorowej. Czy ja coś narzucam lub uszczęśliwam na silę ??? Nie , ja tylko podglądam Berlin, Londyn czy Pragę .... ps. rower jest mój, a obok stał rower mojego syna (nie widać na zdjęciu). Zgodnie z prawem mogę poruszać sie po chodniku z dzieckiem 9 letnim.
19-10-2015 11:57:13
MieszkaniecMatejki
Panie Jacku, czy w głębi zdjęcia stoi Pana rower ? Mam nadzieję, że nie jeździ Pan tym chodnikiem tylko ulicą, tak jak nakazuje przepis ? Rozumiem, że walczy Pan o szerszy chodnik dla pieszych a nie dla Pana z rowerem ? Proszę sobie przypomnieć co to jest obywatelskie zatrzymanie i zjechać rowerem z chodnika na jezdnie :) Co do ławeczek i zieleni to może niech Pan pod swoimi oknami postawi ławeczki i zieleń (najlepiej jeszcze Żabkę lub całodobowy bar jak na Matejki) i zobaczymy jak Panu będzie wesoło jak do 3 lub 4 w nocy będzie Pan słuchał pijackich krzyków. Chcę Pan uszczęśliwiać mieszkańców tej ulicy tak odgórnie, na siłę i wbrew ich woli jak to kiedyś robiła komuna ? ZDM i RO zrobili jeden błąd, że nie obniżyli do poziomu jezdni części parkingowej a to, że forma parkowania została prostopadła to bardzo dobre rozwiązanie. Z racji Targów, szkoły, restauracji i instytucji każde miejsce parkingowe na tej ulicy jest na wagę złota. Jak uda się Panu przekonać i doprowadzić do przeniesienia Targów, szkoły itp. poza ten teren to wtedy możemy rozmawiać o inne infrastrukturze na tej ulicy. Jak na razie ograniczniki parkowania są dobrym rozwiązaniem. Jeżeli tak Panu zależy na zmianie na lepsze naszego miasta to proponuje pilnować i pilotować projekty na etapie ich powstawania i wtedy proponować swoje sugestie. Teraz jest już po remoncie i za dużo nie da się zrobić nie ponosząc dodatkowych kosztów i nie zmniejszając ilości miejsc parkingowych. P.S. Niech Pan pomyśli o przystankach w Kielcach po 400 tys zł jeden ;)... może jednak zauważy Pan, że taki "kawał" chodnika za 110 tys zł wart był jednak swojej ceny :)
19-10-2015 11:15:52
jacek polewski
z moich wstępnych obserwacji wynika , że ponad 50% miejsc zajmują NIE MIESZKAŃCY. Gdyby ZDM i Rada Osiedla Pani Marii Łazarz się wysiliła i stworzyła nowy sposób parkowania + miejsca wyłącznie dla mieszkańców (tak, tak można to zrobić tylko trzeba chcieć), to mielibyśmy szeroki chodnik z zielenią i kasetonami, ławki, miejsce do parkowania dla mieszkańców i gospodarnie wydane Nasze wspólne pieniądze. Tak mamy bubel za 140.000 zł .... i darmowy parking dla tych co uniekają strefy parkowania na Jeżycach. Przykro mi , ale to nie jest poznańska zaradnośc ;(
19-10-2015 09:10:57
Mateusz
Skoro mowa o parkowaniu, to proponuję, by zająć się również parkowaniem przy Klinice św. Rodziny po stronie parku. Notorycznie samochody stoją na całej szerokości chodnika, chociaż nic wielkiego by się nie stało, gdyby wystawały tylnym kołem (czy nawet osią) na jezdnię.
19-10-2015 08:38:44
Poznaniak
Kto jest WIĘKSZYM MATOŁEM ??????? Rada Osiedla, ZDM, kierowcy czy ludzie którzy te głupoty wypisują ??? Moim zdaniem każdy po trochu, ale po kolei. 1. (do Rady Osiedla, ZDM) Jestem przeciwny dla pomysłu parkowania równoległego, ponieważ DRASTYCZNIE spadnie ilość miejsc do parkowania, których i tak brakuje. 2. (do kierowców) Jestem za TĘPIENIEM głupoty takich PSEUDO "kierowców", którzy tak KRETYŃSKO parkują i zamiast oleju w głowie mają etylinę albo coś innego. 3. (do ludzi) Ludzie którzy wypisują głupoty o ilości mniejszego miejsca po remoncie chodnika są w błędzie, ponieważ rozmiary chodnika są dokładnie takie same jak były przed remontem - domalowano tylko białą linię która "optycznie" zmniejsza tą samą odległość.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

do 26-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów - targi kulinarne

do 25-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

25

wrz

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie muzykalia - koncert z utworami Grzegorza Ciechowskiego

26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

27

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"MAMMA MIA SHOW"- koncert przy znanych przebojach polskich i światowych z lat 80`

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: