Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zachęcali na Rynku Łazarskim do udziału w referendum - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zachęcali na Rynku Łazarskim do udziału w referendum
29-08-2015 13:17   Janusz Ludwiczak
W sobotnie przedpołudnie na Rynku Łazarskim działacze ruchu "Zmieleni" i akcji na rzecz JOW zachęcali mieszkańców do udziału w referendum, które odbędzie się w przyszłą niedzielę, 6 września.

Organizatorzy rozmawiali z przechodniami o ordynacji wyborczej, sposobach finansowania partii i wyjaśniali dlaczego warto wziąć udział w referendum.

Promujemy jednomandatowe okręgi wyborcze. Zachęcamy mieszkańców do wzięcia udziału w referendum. Tłumaczymy na czym polega ordynacja oparta o JOW-y. Uważamy, że ordynacja oparta na jednomandatowych okręgach wyborczych jest bardziej obywatelska, przywraca bierne prawo wyborcze. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ordynacja proporcjonalna, którą obecnie mamy w Sejmie praktyce uniemożliwia przeciętnemu Kowalskiemu startowanie w wyborach. Jeśli ktoś nie należy do partii lub komitetu wyborczego to nie ma możliwości kandydowania w wyborach parlamentarnych. W Wielkiej Brytanii, na której się wzorujemy każdy obywatel, który przyniesie 10 podpisów poparcia ze swojego okręgu wyborczego i wpłaci pięć funtów kaucji może wystartować samodzielnie w wyborach, bez pośredników i zgody szefa partii – przekonuje Wojciech Krawczyński z akcji Zmieleni.pl i ruchu na rzecz JOW-ów.

Biorąc udział w referendum możemy wypowiedzieć się czy chcemy ordynacji proporcjonalnej czy większościowej. JOW-y pozwolą na kontrolowanie posłów. Rodzice również sami powinni decydować czy chcą puścić dziecko do szkoły w wieku 6 czy 7 lat. Gdyby były JOW-y do Sejmu to wówczas mieszkańcy okręgu Łazarz mogliby zanieść petycję do lokalnego posła i wówczas taki poseł głosował by zgodnie z wolą mieszkańców, a nie tak jak partia każe – dodaje Michał Pilc, zmieleni.pl, kandydat do Sejmu z komitetu Kukiz`15.

Referendum odbędzie się w przyszłą niedzielę, 6 września. Odpowiadać będzie na trzy pytania: Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

By referendum było ważne, wziąć w nim musi udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, czyli ponad 50%. Głosować będziemy w tych samych lokalach co podczas ostatnich wyborów samorządowych czy wyborach do rad osiedli. W przyszłym tygodniu przedstawimy szczegółowy informator.


Komentarze (3)

31-08-2015 11:51:42
mieszkanka łazarza
Hm... szkoda, że niektórzy nie umieją odróżnić kampanii referendalnej od parlamentarnej. Artykuł dotyczy referendum, a nie list Kukiz'15. To dwie oddzielne sprawy.
30-08-2015 19:42:36
as
moze ten smiec Kobra co jego matka na rynku lazarskim sprzedaje sznurowki sie zalapie na listy, ale nie bo on w polowie ukrainiec...
30-08-2015 10:46:58
Negatyw
Liroy już jest jedynką. Jeszcze Tede i Peja i będzie prawdziwa szopka :-)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: