Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na ścianie bloku pokazali jak Łazarz wyglądał niespełna pół wieku temu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na ścianie bloku pokazali jak Łazarz wyglądał niespełna pół wieku temu
01-06-2015 02:12   Janusz Ludwiczak
Ok. 200 osób obejrzało plenerowy pokaz multimedialny, który został wyświetlony na ścianie bloku na rogu Lodowej i Rynku Łazarskiego w niedzielny wieczór.

W niedzielę o godz. 22 na ścianie bloku przy skrzyżowaniu ulicy Lodowej i Rynku Łazarskiego wyświetlony został film Jana Kurka "Trzy oblicza starego Łazarza" ze zdjęciami jego autorstwa zrobionymi w połowie latach 60. Projekcja została uwieńczona komentarzem Jacka Hałasika, znanego radiowca i propagatora gwary poznańskiej, który urodził się i wychował na Łazarzu.

Kiedy usłyszałem o planowanej wystawie "Wirtualny Łazarz", pomyślałem, że warto byłoby zdjęcia wyświetlić w przestrzeni publicznej, dotrzeć z nimi do przypadkowych osób i mieszkańców rynku, którzy na co dzień nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych. Postanowiliśmy na ścianie bloku przy zbiegu Rynku Łazarskiego i Lodowej pokazać film Jana Kurka z komentarzem Jacka Hałasika, znanego radiowca i propagatora gwary poznańskiej, który urodził się i wychował na Łazarzu - mówi Zenon Kubiak, pomysłodawca pokazu, dziennikarz.

Uznaliśmy, że dobrym miejscem będzie właśnie Rynek Łazarski, który jest centralnym punktem dzielnicy. Dużo się mówi, by targowiska wykorzystać na miejsca na wydarzenia kulturalne. Mieliśmy dylemat, kiedy zaprezentować film, mógł się on odbyć najwcześniej o godz. 22, gdy jest ciemno i musiały być odpowiednie warunki do wyświetlania filmu z projektora. Obawialiśmy się, że ludzie nie przyjdą, bo na drugi dzień muszą iść rano do pracy. A tymczasem byliśmy pod wrażeniem, że przyszło aż tyle osób. Niektórzy nie mieszkają już na Łazarzu, a przyjechali specjalnie, by przypomnieć swoje dzieciństwo - dodaje Zenon Kubiak.

Plenerowy pokaz multimedialny oglądało również sporo młodych osób, których jeszcze wtedy nie było na świecie. Mało kto zrezygnował z obejrzenia filmu, który w sumie trwał 35 minut. Widzowie oglądali projekcję na stojąco, a także na krawężnikach czy polowych krzesełkach, które przynieśli ze sobą. Film obejrzeli prosto ze swojego domowego okna także mieszkańcy ulicy Lodowej.

Film "Trzy oblicza starego Łazarza" przedstawia jak w połowie lat 60. wyglądał Park Kasprowicza, gdy nie było w nim jeszcze hali Arena, a także Rynek Łazarski, na który towar przywożony był wozami konnymi, a stragany były składane i chowane na noc w pobliskie bramy kamienic, zaś ulica Hetmańska była wtedy jeszcze zwykłą wiejską drogą.


Komentarze (5)

01-06-2015 21:37:30
kasia
Super pomysł! Super klimat! Gratulacje!
01-06-2015 19:01:41
z kolejowej
Dobra robota!
01-06-2015 10:06:29
Mario
Świetna sprawa!
01-06-2015 09:01:04
Młody
Super pomysł i super realizacja! W imieniu młodych łazarzan - dziękuję!
01-06-2015 07:45:48
mieszkankalazarza
Uważam, że inicjatywa bardzo dobra. Niewiele jest dziś w mieście takich pomysłów, a przecież całe pokolenia mieszkańców wywodzą się z dziada pradziada właśnie z Poznania. Ogromny szacunek dla Organizatorów tego pokazu, jak i innych przedsięwzięć, związanych z Dniami Łazarza. To przecież wspaniała okazja do integrowania różnych środowisk tej dzielnicy, rozrywka na bardzo wielu płaszczyznach (m.in. sportowa, muzyczna, rekreacyjna), a przede wszystkim wymiar kulturowy (sięganie do skarbnicy dawnego języka, wiedza historyczna, poznawanie sylwetek osób związanych z Łazarzem, wymiar duchowy itd.). Raz jeszcze dziękuję w imieniu swoim i mojej rodziny Szanownym Organizatorom oraz każdemu, kto poświęcił swój czas i przy tejże organizacji pomagał. Gratulacje!!!
Aktualności
Niezapominajka
20

lis

do 23-11-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi branży kamieniarskiej "Stone"
Targi branży szklarskiej "Glass"

22

lis

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Jesienne warsztaty plastyczne z okazji Dnia Kredki" - dla dzieci szkolnych

25

lis

do 28-11-2019
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Świąteczny Kiermasz Rękodzieła
w godz. 11:00-18:00

27

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

28

lis

17:00
XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II Gimnazjum nr 51 ul. Potockiej 38
Konsultacje społeczne ws. przebudowy ulicy Kolejowej
► więcej szczegółów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: