Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Obrazy" Whielki Krasnal. The Krasnals w Galerii Muzalewska - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Obrazy" Whielki Krasnal. The Krasnals w Galerii Muzalewska
12-12-2014 06:48   Janusz Ludwiczak
Od czwartku w Galerii Muzalewska w kamienicy przy ul. Głogowskiej 29 można oglądac wystawę Whielki Krasnal. The Krasnals. "Obrazy".

Wystawa Whielki Krasnal. The Krasnals. ‘Obrazy’ to pierwszy pokaz prac tych anonimowych artystów w Galerii Muzalewska. Na wystawę składa się trzydzieści obrazów malowanych oraz parę rysunków i kilka obrazów fotograficznych tych autorów. Wybrane prace obejmują cały blisko siedmioletni okres działalności The Krasnals, począwszy od 2008 roku (kiedy Whielki Krasnal się objawił, choć prawdę mówiąc autor się za nim skrył), a tworzonych niemalże po dzień dzisiejszy. Prezentowane są ikoniczne już ich prace, jak Piramida zwierząt / na podstawie pracy Katarzyny Kozyry, czy Fabryka marzeń, oba obrazy z 2008 roku. Ten drugi w wersji międzynarodowej stworzonej na 54. Biennale w Wenecji w 2011 roku, jako Dream Factory reprodukowany był na okładce specjalnego wydania nowojorskiego magazynu Brooklyn Rail (May 2014), przygotowanego we współpracy z AICA i poświęconego krytyce artystycznej. Zobaczymy też inne utwory z nurtu krytycznego w pracy Krasnali (odwiecznych, było nie było, konspiratorów), zwłaszcza te odnoszące się do polskiego, a czasem również międzynarodowego życia artystycznego - wyjaśnia Jaromir Jedliński, kurator wystawy.

Pokazane też będą ich obrazy nawiązujące do życia duchowego (lub diagnoz jego uwiądu), jak Spotkanie ekumeniczne 2008 / Aleksy II i Jan Paweł II czy Symbole / Ślad po 1054 r., także z roku 2008. Zobaczymy obrazy z cyklu „Piękno w Sztuce” oraz liczne – a stanowiące ważny obszar tej twórczości – portrety. Whielki Krasnal. The Krasnals często komentują obrazem i słowem (na swym blogu) bieżące wydarzenia, głównie ze sceny artystycznej, czasem też szerszej – społecznej i politycznej; nieliczne świadectwa tych obfitych w ich aktywności publicystycznych, polemicznych aktów znajdziemy także na obecnej wystawie, wtedy jednak tylko, gdy cechują się również nieodpartymi walorami malarskimi i rysunkowymi. Nieco szerzej niż niewielka, zwarta wystawa dzieł prezentuje postawę Whielkiego Krasnala. The Krasnals towarzysząca pokazowi w Galerii Muzalewska publikacja, w której obok reprodukcji niemal wszystkich wystawianych obrazów znalazł się dialog Jaromira Jedlińskiego z Whielkim Krasnalem, esej Jedlińskiego zatytułowany Szczerość (w którym wskazywane są m. in. analogie pomiędzy Whielkim Krasnalem a innymi twórcami w różnych obszarach kultury twórczej, a pomiędzy nimi poczesne miejsce zajmuje tu Michel Houellebecq; w tekście tym przewija się jako myśl przewodnia próba ukazania, że nieraz artyści w pierwszym odbiorze traktowani jako prowokatorzy i obrazoburcy w istocie okazują się obrońcami istotnych wartości i nie tyle prowokują ile krzyczą przeciwko nieszczerości przebranej w nowe szaty postępu). Wreszcie, w publikacji znalazła się jeszcze synteza aktywności The Krasnals auto CV, opracowanie miejscami przypominające program, miejscami sprawozdanie z dotychczasowej pracy twórczej oraz zeznanie-protokół z działalności wywrotowej - dodaje Jaromir Jedliński.

Wystawę Whielki Krasnal. The Krasnals. "Obrazy" można oglądać w Galerii Mozalewska przy ul. Głogowskiej 29/6a (tel. 61 869 98 43 oraz 603 399 718) do końca lutego 2015 r.


Komentarze (1)

13-12-2014 14:40:16
Negatyw
Próbowałem to odnaleźć w sobotę, ale bezskutecznie. Zero informacji.
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: