Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

O. Rydzyk jako świnia, której sutek ssie papież - "Bitwa pod Grunwaldem" The Krasnals w Skalarze - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
O. Rydzyk jako świnia, której sutek ssie papież - "Bitwa pod Grunwaldem" The Krasnals w Skalarze
10-04-2014 08:37   Janusz Ludwiczak
W biurowcu Skalar Office Center przy zbiegu ulic Góreckiej i Hetmańskiej zawisnął ogromny obraz "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców", na którym można zobaczyć między innymi o. Tadeusza Rydzyka przedstawionego jako świnie, której sutek ssie papież. Na malowidle znajdują się również Szymon Majewski i Kuba Wojewódzki na jednorożcach, nie brakuje również Grażyny Kulczyk, "Kiepskich", Pudziana pod tęczową flagą czy polityków zarówno z polskiej jak i zagranicznej sceny. O dziele zrobiło się tak głośno, że sprawą zajmie się prokuratura.

W piątek w PBG Gallery, w Skalar Office Center przy ul. Góreckiej 1 otwarta została wystawa grupy The Krasnals. Jednym z eksponatów jest ogromny obraz "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców", który zajął aż dwa piętra.

Dzieło nie spodobało się Ryszardowi Nowakowi z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, który złożył zawiadomienie do prokuratury o obrazę uczyć religijnych. Sprawą ma zająć się również prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Postać ubrana na biało jest postacią anonimową, w nawiązaniu do oryginalnego obrazu Matejki, do której nie znaleźliśmy żadnego opisu. Według nas to symboliczna przypadkowa ofiara (...). Słyszeliśmy już różne wersje na temat tej postaci, ale po raz pierwszy ktoś stwierdził że to JP2. Jest to dla nas zupełnie niezrozumiałe i w tym momencie to pan Nowak obraża papieża widząc go w takiej roli (...). Ojciec Rydzyk został przedstawiony zgodnie z kanonem znaczeniowym starożytnych symboli, gdzie świnia była symbolem płodności, uważana za zwierzę obdarzone siłami słońca, przedstawiana jako personifikacja ziemi - piszą w oświadczeniu The Krasnals.

Obraz "Bitwa pod Grunwaldem / Statek Głupców" nawiązuje do słynnego dzieła Jana Matejki i przedstawia wydarzenia oraz osoby, które wpłynęły na losy Polski w ostatnich latach.

Jednym z eksponatów wystawy jest również obraz zatytułowany "Liga sprawiedliwych / z cyklu Whielcy Polacy", na którym Jan Kulczyk przedstawiony jest jako superman, a Ryszard Grobelny jako batman.

Wystawę, która została nagrodzona Nagrodą Arteonu można oglądać do 25 kwietnia w PBG Gallery Skalar Office Center przy ul. Góreckiej 1 (narożnik Hetmańskiej) od poniedziałku do piątku w godz. od 11:00 do 19:00.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

sie

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: