Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Hortexie znów parzono kawę - ożył pustostan przy Głogowskiej 29 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Hortexie znów parzono kawę - ożył pustostan przy Głogowskiej 29
05-10-2014 01:14   Janusz Ludwiczak
W sobotni wieczór opustoszały na co dzień lokal po dawnej kawiarni Hortex znów zaczął tętnić życiem, a to za sprawą Perfex-u, czyli miejsca, w którym zagościła sztuka akcji. W ramach festiwalu performance działa również "Kawex", w którym publiczność może skosztować parzonej kawy na wiele sposobów.

Głogowska 29. Niedaleko Dworzec Zachodni, naprzeciwko Międzynarodowe Targi Poznańskiej, tuż obok biurowiec Poznańskiego Centrum Biznesu wzniesiony na przełomie 1995 i 1996 roku. Jeszcze w latach 90. znajdowała się tutaj coctajl bar "Hortex", w którym serwowano pyszne rożki, owocowe koktajle czy lody. Przez kilka lat budynek odstraszał przechodniów, gości targowych czy też turystów zmierzających do Dworca Zachodniego. Pomieszczenia po dawnym Hortexie stały puste, a na oknach wisiały nielegalnie plakaty i reklamy. W dodatku elewacja budynku była niszczona przez grafficiarzy. Jeszcze we wrześniu 2008 r. wisiał neon po dawnej cukierni Hortex oraz dawne godziny otwarcia cukierni, która czynna była codziennie od 9 do 19. W końcu jesienią 2008 roku obiekt ten udało się wynająć przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Przez jakiś czas mieścił się tutaj salon wykładzin i dywanów, salonik prasowy, apteka, sklep z meblami i kebab. Jednak przez cały czas niezagospodarowane były lokale na piętrze.

W sobotni wieczór "Hortex" znów zaczął tętnić życiem, a to za sprawą "Perfexu" i "Kawexu".

"Perfex" jest to festiwal sztuki performance, który odbywa się w miejscu, gdzie niegdyś była kawiarnia Hortex. Równocześnie odbywa się Kawex, czyli klub festiwalowy, w którym można doświadczyć wielu ciekawych performances kawowych serwowanych przez Mateusza Gacę. Ideą Perfexu jest kulturalne ożywienie i czasowa rewitalizacja opuszczonej przestrzeni, która przed wieloma laty była jednym z serc Łazarza - powiedziała Agnieszka Szablikowska, Galeria Raczej.

Wiem, że wielu ludzi ma sentyment do tego miejsca. Na pewno jest to lepsze wykorzystanie tego miejsca niż sklep meblowy czy kebab. Gdy ktoś chodził tutaj w latach 80. na randki smutno mu się robiło widząc co stało się z tym miejscem - wskazuje Łukasz Trusewicz, Galeria Raczej.

Jest to przestrzeń, którą udostępniło nam tymczasowo miasto. Przez te działania kulturalne chcemy chociaż na chwilę ożywić to miejsce - przekonuje Agnieszka Szablikowska.

Miejsce to na pewno jest inspirujące dla artystów, zwłaszcza pomieszczenie do góry, gdzie znajdują się ogromne panoramiczne miejsca. Aż się prosi by funkcjonował tu teatr lub inne miejsce związane z kulturą. Marzy mi się, by działało tutaj centrum sztuki performance, którego nie ma nigdzie w Polsce. Poznań mógłby z czegoś zasłynąć - sądzi Łukasz Trusewicz.

W przeszklonych pomieszczeniach pamiętających czasy świetności śródmiejskich ulic odbył się pierwszy z cyklów działań w ramach akcji "Perfex". Publiczność mogła najpierw zobaczyć performance o cierpieniu zatytułowany "Five Strikes" w wykonaniu fińskich artystów Kaisa Luukkonen i Petera Rosvik.

Następnie uruchomiony został "Kawex", w którym można było doświadczyć niecodziennych performensów kawowych serwowanych przez Mateusza Gacę. Barista, a w zasadzie kawiarysta serwował gościom kawę na wiele sposobów opowiadając równocześnie jak parzona jest kawa i kiedy powstało rysowanie na niej różnych wzorów.

Na zakończenie Hiroko Tsuchimoto, która przybyła prosto z Japonii zaprezentowała performance z zaangażowaniem publiczności. Artystka poprosiła najpierw jedną z kobiet o przejście na drugą stronę pomieszczenia pod oknem. Kolejna dziewczyna miała zrobić tak samo. Aż w końcu wszystkie panie znalazły się po drugiej stronie. Mężczyźni, którzy pozostali musieli utworzyć nietypowe pozy, które przysłużyły się do wykonania niecodziennej fotografii przez performankę.

W piątek, 10 października o godz. 19:00 w "Hortexie" druga część cyklu "Perfex". Wystąpią: Jasmin Schaitl - austriacka artystka wizualna, opierająca się na działaniach wizualnych i przestrzennych, William „Bilwa” Costa - amerykański artysta bazujący na działaniach ruchowych, dźwiękowych i przestrzennych, Golem Mecanique - francuska artystka zajmująca się muzyką eksperymentalną a także Justyna Scheuring oraz Łukasz Trusewicz. Wstęp wolny.

Natomiast we wtorek i środę (7 i 8 października) w godz. od 18:00 do 21:00 odbędą się warsztaty "Seanse & Experience", skierowane do artystów na różnych poziomach doświadczenia i osobach zajmujacych się sztuką performance, jak i ruchem, tańcem , improwizacją, dźwiękiem czy sztukami wizualnymi. Zapisy do niedzieli, 5 października włącznie pod adresem e-mail: galeria.raczej@gmail.com.

Performance ma pewnie potencjał, jest odkrywany. Jest to rodzaj szutki, który łączy sztuki wizualne z teatrem, muzyką i tańcem, jest to niezwykle otwarty rodzaj sztuki,. Artyści wywodzący się ze wszystkich środowisk mogą tutaj zrealizować się. Już od trzech lat przybliżamy poznaniakom ten rodzaj sztuki, o czym świadczy, że przychodzi coraz więcej osób - podsumowuje Agnieszka Szablikowska, Galeria Raczej.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: