Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Performance o wyjściu z szafy i symetrycznych figurach na 3. urodziny Galerii Raczej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Performance o wyjściu z szafy i symetrycznych figurach na 3. urodziny Galerii Raczej
08-06-2014 01:14   Janusz Ludwiczak
Janusz Bałdyga - jeden z najbardziej aktywnych i cenionych twórców polskiej sztuki performance oraz Rosjanin mieszkający w Niemczech, Mischa Badasyan, którego w obszarze zainteresowań jest cielesność, tożsamość oraz tematyką LGBT wystąpili w ramach trzecich urodzin Galerii Raczej. Każdy z artystów zaprezentował inne pokolenie oraz odmienne podejście do sztuki performance.

W trakcie czwartkowego wieczoru Janusz Bałdyga za pomocą białych i czarnych kartek, drewnianej belki i noża chciał pokazać figury geometryczne i występujące symetrie i równowagę.

Janusz Bałdyga należy do grona najwybitniejszych współczesnych artystów performance. W swojej sztuce odnosi się do dorobku awangardy konstruktywistycznej, charakterystyczny jest dla niego nacisk na obiektowość, zarówno przedmiotów jak i performera. Przemyślane koncepcje i odniesienia do historii sztuki jak i polskiej rzeczywistości oraz konsekwencja w wyborze środków artykulacji to cechy charakteryzujące jego sztukę - wyjaśnia Łukasz Trusewicz z Galerii Raczej.

Drugi performance, który odbył się następnego dnia rozpoczął się od pokazu filmu, który okazał prowokacją rosyjskich nacjonalistów.

Misha Badasyan chciał pokazać wyjście szafy, ale z zupełnie innej strony. Artysta postanowił przy użyciu własnej siły, bez zastosowania narzędzi rozbić szafę, rozwalając ją na drobne kawałki. W ten sposób chciał odnieść się do smutnych wydarzeń, jakie miały miejsce przed świętami Bożego Narodzenia.

Gdy jechałem do rodziców, do Rosji umówiłem się na randkę z chłopakiem. Okazało się, że była to prowokacja. Ośmiu nacjonalistów, którzy trzymali w moją stronę pistolety kazali mi przyznać się, że jestem gejem. Wszystko nakręcili, film nie tylko wysłali rodzinie, znajomym, ale umieścili również w internecie. Niestety nie mogłem nic zrobić, nie mogłem wezwać milicji, ich było ośmiu, grozili mi bronią - powiedział Misha Badasyan.

Mischa Badasyan to pochodzący z Rosji artysta młodego pokolenia. W obszarze jego zainteresowań leży cielesność, jej wpływ na tożsamość, tematyka gender oraz LGBT. Jest zwolennikiem sztuki performance opartej przede wszystkim na fizycznej interakcji. Sztuka według niego powinna być bytem niematerialnym, wynikającym i istniejącym jedynie w wyniku realnych i bezpośrednich doświadczeń - objaśnia Agnieszka Szablikowska z Galerii Raczej.

W czwartek i piątek Galeria Raczej obchodziła swoje trzecie urodziny.

Te minione już trzy lata oceniamy bardzo dobrze, były jednak złe chwile i upadki, które zniechęcały nas do działania. Cieszymy się, że przetrwaliśmy przez te trzy lata, bo wiele galerii sztuki i kulturalnych już po roku kończy działalność. My konsekwentnie robimy to od czego zaczęliśmy. W lipcu będziemy mieć gości z Francji, jesienią planujemy zaprosić trójkę artystów z Ameryki Południowej oraz warsztaty z udziałem artystów z USA, Austrii i Finlandii. Organizujemy również warsztaty malarskie i rzeźby w drewnie, które finansowane są ze budżetu miasta w ramach programu Centrum warte Poznania - wskazuje Agnieszka Szablikowska, Galeria Raczej.

Performance przyjął się w Poznaniu. Jest coraz więcej miejsc, które prezentują tego rodzaju sztukę. Sporo osób tym się interesuje. Tak jak rozwijają się teatry alternatywne, tak rozwija się performance - podsumowuje Agnieszka Szablikowska.


Janusz Bałgdyga urodzony w 1954 r. w Lublinie. Realizuje sztukę performance, obiekty i rysunki. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Jest członkiem teatru Akademia Ruchu, prowadzi autorski program dydaktyczny w formie warsztatów i wykładów realizowanych w galeriach, centrach artystycznych i ośrodkach teatralnych. Prowadzi Pracownię Sztuki Performance na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Brał udział w wielu manifestacjach sztuki w Polsce i za granicą, min. Proces i konstrukcja – Monachium , Tydzień Sztuki – Lwów NIPAF – Tokio, Osaka, Nagano i wielu innych na całym świecie. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw i prezentacji indywidualnych min. 1/2 piramidy – Moltkerei Werkstatt – Kolonia (1985), Ponad siły – Galeria Awangarda – Wrocław (2001), Równowaga.pl – Galeria Efremowa 26 – Lwów (2013). Jego prace znajdują się w kolekcjach i zbiorach muzealnych min. CRP Orońsko, CSW Warszawa, Muzeum ASP Warszawa, Kolekcja Znaki Czasu Lublin, Muzeum Sztuki Współczesnej Hunfeld, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria Wymiany Łódź.

Mischa Badasyan artysta urodzony w 1988 roku w Rostowie nad Donem w Rosji. Jego rodzice wywodzą się z Armenii. Studiował nauki społeczne na Uniwersytecie w Rostowie nad Donem, na Uniwersytetcie Stosowanych Nauk Społecznych w Dreźnie, prace społeczne na Strathclyde University of Glasgow oraz kulturoznawstwo na Europa Universität Viadrina we Frankfurcie. Jest zaangażowany w obronę praw człowieka, działała w organizacjach LBGT oraz związanych z ochroną środowiska. Ma to wpływ na jego twórczość. Zajmuje się sztuką video i performance. Jest autorem prac realizowanych na festiwalach w różnych krajach, min. BODY CULT – International cultural festival – Czeskie Budziejowice (2011), No sex, no drugs, no rock&roll – LIVE 2.0 ART work – Glasgow (2012), SING YOUR SONG – IV. Dresdner Biannale – Drezno (2012). Uczestniczył również w wystawach zbiorowych we Florencji, Odessie oraz Rostowie nad Donem. Był kuratorem wystawy My father´s secret – Drezno (2011/2012) oraz European performance film festival – Odessa (2013).


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

30

wrz

20:00
Rynek Łazarski
Premiera spektaklu "Nieproszeni" w wykonaniu Teatru Fuzja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: