Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto chce przejąć Dworzec Zachodni. Ma tam powstać centralny punkt obsługi pasażera ZTM - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto chce przejąć Dworzec Zachodni. Ma tam powstać centralny punkt obsługi pasażera ZTM
05-08-2014 01:01   Janusz Ludwiczak
Urzędnicy rozpoczęli negocjacje z PKP w celu przejęcia budynku Dworca Zachodniego. W planie jest stworzenie m.in. w wyremontowanym gmachu centralnego punktu obsługi klienta ZTM.

Miasto ma przejąć Dworzec Zachodni przede wszystkim dlatego, gdyż prowadzi tutaj trasa PeSTki. Już teraz Zarząd Transportu Miejskiego odpowiedzialny jest za schody ruchome, prowadzące z gmachu Dworca Zachodniego do tunelu, łączącego perony i stację PeSTki.

Miasto zainwestowało również w częściowy remont budynku przekazując środki na wzmocnienie fundamentów budynku.

W planach jest również utworzenie w tym miejscu centralnego punktu obsługi pasażera ZTM. W pierwszej kolejności Dworzec Zachodni musiałby zostać wyremontowany.

Chcemy zdobyć na ten cel środki unijne. Potem w budynku dworca, po lewej stronie wchodząc od ul. Głogowskiej, znajdzie się centralny Punkt Obsługi Klientów. Dzisiaj znajduje się on przy ul. Matejki, gdzie dojeżdża tylko autobus. Chcemy by w tych kasach pasażer załatwił nie tylko sprawy związane z podróżą koleją, ale także kupił bilety komunikacji miejskiej - wskazuje Bogusław Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Na razie nie są znane jeszcze żadne terminy zakończenia negocjacji ws. przejęcia Dworca Zachodniego. Póki co rozmowy trwają.


Niegdyś był to Dworzec Łazarski

W latach 1900-1904 roku u wylotu tunelu łączącego perony od strony ul. Głogowskiej zbudowano niewielki budynek nazywany Dworcem Łazarskim, w pobliżu dawnego Dworca Marchijskiego. Obiekt istniał do 1927 roku, kiedy to w związku z przygotowaniami do Powszechnej Wystawy Krajowej wzniesiono według projektu Władysława Czarneckiego istniejący do dziś Dworzec Zachodni.

Budynek Dworca Zachodniego oprócz niewielkich zmian dokonanych w trakcie odbudowy ze zniszczeń wojennych i późniejszych modernizacji wnętrza zachował swój pierwotny, klasycystyczny wygląd. W 1978 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a w latach 1992-1996 został odnowiony.

Od grudnia 2011 do lutego 2013 r. prowadzony był kolejny remont Dworca Zachodniego. W związku z przedłużeniem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, tzw. PeSTki poszerzono przejście podziemne, łączące peron 6 z Dworcem Zachodnim, wybudowano tunel do stacji PST. Zamontowano również dwie windy w miejscu, gdzie znajdowały się toalety oraz schody ruchome, które będą prowadzić z przejścia podziemnego na Dworzec Zachodni oraz przystanek szybkiego tramwaju.

W kwietniu 2012 roku inwestycja została na chwilę wstrzymana, gdyż okazało się, że budynek Dworca Zachodniego ma bardzo płytkie fundamenty, a niektóre cegły są osmolone i ułożone nierówno. Zabytkowy budynek mógłby w każdej chwili runąć. Wykonawca zastosował metodę mikropalowania, czyli wzmocnienia istniejących fundamentów.

Na czas prowadzonych prac jeden tor był wyłączony z ruchu kolejowego, a piesi aby dostać się z ulicy Głogowskiej na Dworzec Główny oraz na perony podróżni musieli chodzić trasą okrężną - obejść lewą stroną budynek Dworca Zachodniego, a następnie przejść tymczasowym przejściem do peronu 6.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: