Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Cztery procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Łazarza {GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Cztery procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Łazarza {GALERIA ZDJĘĆ}
20-06-2014 00:29   Janusz Ludwiczak
W czwartek przypadło święto Bożego Ciała, potocznie zwane świętem Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni idąc ulicami manifestują wiarę w Boga oraz wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

W Polsce święto Bożego Ciała obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto bp Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W tym roku procesje Bożego Ciała przeszły osobno w każdej z czterech łazarskich parafii. W Parafii Michała Archanioła procesja wyruszyła po mszy św. o godz. 15 i przeszła ulicami: Stolarską, Śniadeckich, Konopnickiej, Matejki, Grunwaldzką i Stolarską.

W Parafii Św. Anny procesja rozpoczęła się o godz. 16:00 nieszporami, które zostały odprawione w kościele przy ul. Matejki. Po nim wierni przeszli do czterech ołtarzy ulicami: Limanowskiego, Jarochowskiego, Niegolewskich i Matejki.

W Parafii Chrystusa Sługi wierni za Najświętszym Sakramentem przeszli ulicami Palacza, pomiędzy blokami przy ul. Arciszewskiego, Winklera, Jarochowskiego i Palacza.

Natomiast w Parafii Matki Boskiej Bolesnej procesja Bożego Ciała wyruszyła po krótkim nabożeństwie, które odprawione zostało o godz. 17:00 w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Trasa procesji prowadziła w tym roku tradycyjnie ulicami: Głogowską, Stablewskiego, Dmowskiego, Rynek Łazarski i Głogowską. Ostatni ołtarz tym razem nie znajdował się pod budynkiem VIII LO, lecz pod Grotą, przy kościele.

W 2010 roku po raz pierwszy w historii procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej połączyła dwie łazarskie parafie - Matki Boskiej Bolesnej i Św. Anny. Wierni przeszli po nabożeństwie, które zostało odprawione w kościele przy ul. Głogowskiej i następnie ulicami Głogowską, Stablewskiego, Dmowskiego, Rynkiem Łazarskim, Głogowską, Sczanieckiej, Kasprzaka przeszli na do świątyni przy ul. Matejki. Na trasie procesji wierni zatrzymali się przy czterech ołtarzach, które zlokalizowane były na ulicy Dmowskiego, Rynku Łazarskim, przy skrzyżowaniu ulic Sczanieckiej i Kasprzaka oraz pod kościołem Św. Anny.

Rok temu procesja Bożego Ciała przeszła z najstarszej, bo liczącej 100 lat parafii Matki Boskiej Bolesnej do najmłodszej łazarskiej parafii Chrystusa Sługi, która obchodziła 10-lecie istnienia. Trasa procesji prowadziła wtedy ulicami Głogowską, Stablewskiego, Kasprzaka i Palacza.

Połączone procesje obu parafii odbywały się dwukrotnie na Górczynie. Zorganizowały je wspólnie Parafia Chrystusa Sługi przy ul. Palacza i Parafia Św. Krzyża przy ul. Częstochowskiej.

Za rok, 4 czerwca 2015 r. procesja Bożego Ciała ma połączyć aż trzy łazarskie parafie: Św. Anny, Matki Boskiej Bolesnej i Chrystusa Sługi, o czym więcej w artykule: Za rok procesja Bożego Ciała połączy trzy łazarskie kościoły: Św. Anny, MBBolesnej i Chrystusa Sługi.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: