Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Procesja MBB przeszłą nową trasą. W tym roku nie było wspólnej procesji dwóch parafii {FOTOREPORTAŻ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Procesja MBB przeszłą nową trasą. W tym roku nie było wspólnej procesji dwóch parafii {FOTOREPORTAŻ}
24-06-2011 00:21   Janusz Ludwiczak
W tym roku nie było wspólnej procesji Bożego Ciała obu łazarskich parafii Matki Boskiej Bolesnej i Św. Anny. Za to wierni z parafii Matki Boskiej Bolesnej przeszli nową trasą - m.in. ulicami Potockiej, Potworowskiego i Kasprzaka.

W czwartek przypadło Boże Ciało, potocznie zwane świętem Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni idąc ulicami manifestowali wiarę w Boga i wspominali Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

W Polsce święto to obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto bp Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W godzinach popołudniowych z czterech łazarskich kościołów: Matki Boskiej Bolesnej, Św.Anny, Michała Archanioła i Chrystusa Sługi wyruszyły procesje parafialne.

W tym roku nie było wspólnej procesji dwóch łazarskich parafii. Rok temu po raz pierwszy w historii ulicami dzielnicy przeszła jedna procesja - z kościoła Matki Boskiej Bolesnej ulicami: Głogowską, Stablewskiego, Dmowskiego, Rynek Łazarski, Głogowską, Sczanieckiej, Kasprzaka, Matejki do kościoła Św. Anny.

Wierni z parafii Matki Boskiej Bolesnej przeszli za to nową trasą. Dotychczas procesja w tej parafii, od kilku lat prowadziła ulicami: Stablewskiego, Dmowskiego, Rynkiem Łazarski i Głogowską. W tym roku procesja prowadziła zmodyfikowaną trasą: Głogowska - Stablewskiego - Dmowskiego - Potockiej - Potworowskiego - Stablewskiego - Głogowską, pod VIII LO, gdzie znajdował się czwarty ołtarz.

"Ile ludzi przeszło przez gmach VIII LO, by pełnić ważne role w życiu naszego miasta. Znajdujemy się przy ul. Głogowskiej, którą zmierzamy do pracy i szkoły" - mówił w kazaniu ks. Paweł Czyż.

Dotychczasowymi trasami przeszły za to procesje w parafiach: Św. Anny, Chrystusa Sługi i Michała Archanioła, które wyruszyły po południowych nabożeństwach.


R E K L A M A
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

kwi

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury - Hiszpania

24

kwi

do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne

25

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo

26

kwi

Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37

15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: