Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Marcinek świętował 95.urodziny {GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Marcinek świętował 95.urodziny {GALERIA ZDJĘĆ}
11-05-2014 01:28   Janusz Ludwiczak
Najpierw spotkanie absolwentów w szkolnych ławach, później uroczysta msza św., a następnie uroczyste spotkanie w odnowionej auli i przedstawienie "Jacy jesteśmy" - tak w sobotę obchodzono 95-lecie Marcinka.

1 kwietnia minęło 95 lat od powstania słynnego Marcinka. W sobotę obchodzono jubileusz I LO.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego spotkania absolwentów i nauczycieli w salach. Była to okazja do wspomnień przy kawie, herbacie i ciastach, jakie przygotowali obecni uczniowie Marcinka. Po południu w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej odbyła się uroczysta msza św., a po niej w auli I LO odbyły się oficjalne uroczystości jubileuszowe.

Nasza stara, dobra szkoła ma 95 lat. Te wiekowe mury nadal wyznaczają dobrą przestrzeń. Gdy spotykamy się tutaj, czujemy, że jesteśmy stąd. Życie szkoły pulsuje energią jej uczniów i absolwentów, zawsze młodych, pięknych i aktywnych. Choć nie zawsze osiągnęli spektakularny sukces, to są dobrze przygotowani do kolejnych etapów życia. Z tego jesteśmy dumni - mówiła w trakcie uroczystości Alina Chojnacka, dwudziesty w historii dyrektor Marcinka.

Zapraszam na obchody 100-lecia Marcinka. Ogłaszam rozpoczęcie działań na rok 2019. Zaopatrzmy szkołę w dokumenty, pamiątki, stwórzmy portret własny szkoły - dodała Alina Chojnacka, dyrektor szkoły.

Podczas uroczystości wręczono medale dla przyjaciół Marcinka, które otrzymali m.in. wicewojewoda Przemysław Pacia, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów, którzy wspierają szkołę i przeznaczają środki finansowe na stypendia dla uzdolnionych uczniów. Na zakończenie odbyło się widowisko "Jacy jesteśmy - zamiłowania, pasje i talenty uczniów i wychowanków Marcinka".

Marcinek obchodził w sobotę podwójny jubileusz. 95-lecie świętowała również "Błękitna Czternastka".

Nasz szczep "Błękitna Czternastka" działa od samego początku istnienia szkoły, czyli od 1919 roku. Również jak Marcinek obchodzimy 95-lecie. Obecnie skupiamy sześć drużyn i jedną gromadę zuchową - łącznie jest nas ponad 80 osób. Organizujemy zbiórki, jeździmy na obozy, zimowiska i rajdy. Jednym z naszych ostatnich osiągnięć jest zorganizowanie ogólnopolskiego rajdu ekstremalnego dla harcerzy z całej Polski - "Błękitny grom". Harcerze musieli pokonać na rowerach, kajakami, pieszo trasę o łącznej długości 80 kilometrów - powiedział Jakub Olszyna, komendant szczepu "Błękitna Czternastka".


I LO powstało 1 kwietnia 1919 r., jednak historia gmachu szkoły jest znacznie dłuższa. Budynek w stylu neogotyckim zaprojektował architekt Fust. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 1901 roku i trwała prawie dwa lata. Poświęcenie budynku odbyło się 16 kwietnia 1903 r.

Na placu o powierzchni ok. 12 tysięcy metrów kwadratowych znalazł się budynek główny z przybudówkami na mieszkania dyrektora i woźnego, stojąca oddzielnie sala gimnastyczna, wówczas żwirowane boisko oraz ogródek botaniczny. W głównym budynku duża, o powierzchni 326 metrów kwadratowych, aula, z ołtarzem i emporą z (już nie istniejącymi) organami. W latach 1903-1919 działało tu niemieckie gimnazjum pod nazwą "Konigliches Auguste – Victoria – Gymnasium" pomyślane jako ważne narzędzie germanizacji.

1 kwietnia 1919 r. szkoła ta trafiła w polskie ręce, tym samym placówka otrzymała nazwę "Państwowe Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego". Inauguracja pierwszego roku szkolnego w polskiej szkole odbyła się 1 maja 1919 roku, a w grudniu odbyły się pierwsze egzaminy dojrzałości. Do końca roku 1920 odeszli ze szkoły nauczyciele i uczniowie – Niemcy.

W trakcie PeWuKi wystawiane były tutaj sztuki teatrów szkolnych z całej Polski. We wrześniu 1967 roku dotychczasowe liceum męskie stało się szkołą koedukacyjną. W 1991 roku utworzono klasy dwujęzyczne: polsko-francuskie, a dziesięć lat później powstało Gimnazjum Dwujęzyczne z intensywną nauką języka francuskiego.

"Marcinek" może pochwalić się wieloma osiągnięciami. Uczniowie brali udział w licznych olimpiadach i konkursach przedmiotowych, konkursach międzynarodowych (m.in. Kangur, Matematyka bez granic). W szkole działa aż 20 kół zainteresowań. Wśród nich są: Chór Canticum Novum, Klub Europejski, Klub Ośmiu (młodzieżowy wolontariat), Koło Młodego Przedsiębiorcy, Koło PCK, Koło Filozoficzne, Koło Chemiczne, Koło Antropogeniczne, Teatr Nadir, Koło Języka Łacińskiego czy też Pracownia Plastyczna.

Absolwentami "Marcinka" są m.in.: prof. Stefan Stuligrosz, Jerzy Waldorff, Filip Bajon, Stanisław Barańczyk, biskup Marek Jędraszewski, biznesmen Wojciech Kruk czy aktorka Katarzyna Bujakiewicz.

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

wrz

do 19-09-2020
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

19

wrz

do 20-09-2020
Palmiarnia Park Wilsona
"Weekend dla Ziemi"
- warsztaty edukacyjne, wystawy, konkursy, gra terenowa z "Odkrywcą-Zdobywcą"

11:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
The September Concert. "Dom bajek pełen muzyki"- spotkanie literackie dla dzieci.

17:00
Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Coś się kończy, coś się zaczyna"
- Koncert Happy Jazz Band, warsztaty tańca swingowego

20

wrz

10:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji 100-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: