Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Marcinek" świętował 90-lecie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Marcinek" świętował 90-lecie
20-05-2009 11:49   Janusz Ludwiczak
Koncertem Dżemu, uroczystą mszą świętą w kościele Michała Archanioła, spotkaniem z nauczycielami i uczniami oraz spotkaniem w Auli Uniwersyteckiej uczczono 90. urodziny "Marcinka", czyli I Liceum Ogólnokształcącego, które znajduje się na terenie Osiedla Targowego, przy ulicy Bukowskiej i Grunwaldzkiej.

W piątek i sobotę 90. urodziny świętował "Marcinek", czyli I Liceum Ogólnokształcące przy ulicy Bukowskiej.

"Marcinek" powstał w 1919 roku, kiedy niemieckie gimnazjum stało się własnością Polaków. Absolwenci tej szkoły to między innymi: prof. Stefan Stuligrosz, Jerzy Waldorff, Filip Bajon, Stanisław Barańczyk, biskup Marek Jędraszewski, biznesmen Wojciech Kruk czy aktorka Katarzyna Bujakiewicz.

"Marcinek" jest jednym z najlepszych liceów w Poznaniu, zawsze znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingów szkół średnich.

Liceum Ogólnokształcące nr I im. Karola Marcinkowskiego to także bogata historia. We wrześniu 1967 roku dotychczasowe liceum męskie stało się szkołą koedukacyjną. W 1991 roku utworzono klasy dwujęzyczne: polsko-francuskie, a dziesięć lat później powstało Gimnazjum Dwujęzyczne z intensywną nauką języka francuskiego.

"Marcinek" może pochwalić się wieloma osiągnięciami. Uczniowie brali udział w licznych olimpiadach i konkursach przedmiotowych, konkursach międzynarodowych (m.in. Kangur, Matematyka bez granic). Siedmiu laureatów konkursów i ośmiu finalistów olimpiad - to bilans roku szkolnego 2006/2007.

W szkole działa aż 20 kół zainteresowań. Wśród nich są: Chór Canticum Novum, Klub Europejski, Klub Ośmiu (młodzieżowy wolontariat), Koło Młodego Przedsiębiorcy, Koło PCK, Koło Filozoficzne, Koło Chemiczne, Koło Antropogeniczne, Teatr Nadir, Koło Języka Łacińskiego czy też Pracownia Plastyczna.

Podczas dwudniowego świętowania w piątkowy wieczór odbyły się koncerty znanych zespołów młodzieżowych "Marcinka", a o godzinie 20:00 na boisku szkoły wystąpił zespół Dżem. Natomiast w sobotę o godz. 13:00 ks. biskup Marek Jędraszewski, który jest absolwentem szkoły odprawił uroczystą mszę świętą w kościele Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej.

Sobotnie popołudnie w "Marcinku" i Auli Uniwersyteckiej było okazją do spotkania nie tylko obecnych uczniów z nauczycielami, ale przede wszystkim absolwentów, którzy powspominali minione lata.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

20-05-2009 23:50:03
madzia
Nie wiedziałam, że Jerzy Waldorff był związany z Poznaniem.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: