Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Willowa zabudowa z lat 30. - ulica Iłłakowiczówny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Willowa zabudowa z lat 30. - ulica Iłłakowiczówny
18-08-2013 01:27   Janusz Ludwiczak
Ulica ta ma tylko 321 metrów długości. Znajdują się przy niej wille zbudowane w latach 30. ubiegłego wieku. W naszym cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic" przedstawiamy ulicę Iłłakowiczówny.

Ulica Iłłakowiczówny:

 • Długość: 321 m
 • Kod pocztowy: 60-789
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - UP Poznań 2 (ul. Głogowska 17), najbliższa poczta - AP Poznań (ul. Grunwaldzka 17)
 • Ilość budynków: 16
 • Najwyższy numer: 17
 • Status drogi: gminna / lokalna, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Michała Archanioła (ul. Stolarska 7)
 • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 51, II Liceum Ogólnokształcące (ul. Matejki 8/10)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 90 (ul. Chociszewskiego 56), Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego 27)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir I, rejon dzielnicowych 3


Ma tylko 321 metrów długości

Ulica Iłłakowiczówny ma 321 metrów długości, przebiega z północy na południe, równolegle do ulicy Reymonta i Wojskowej, łączy ulicę Grunwaldzką z Wyspiańskiego.


Willowa zabudowa z lat 30.

Wszystkie wille znajdujące się przy tej ulicy powstały w latach 30. XX wieku. Najstarsza z nich znajduje się pod numerem 2 i została zbudowana dokładnie w 1932 r. W latach pięćdziesiątych przebudowane zostały domy pod "dziesiątką" i "czternastką".

Ulica Iłłakowiczówny, podobnie jak sąsiednia ul. Wojskowa została wytyczona w latach 20.

"Niektóre z ulic, zaplanowanych przed 1908 r. zrealizowano dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym: dotyczy to ulic Święcickiego, Iłłakowiczówny i Białej" - piszą Dorota Leśniewska i Jarosław Mulczyński w książce "Ulice i zaułki dawnego Poznania. Ulica Grunwaldzka".


Plac zabaw zbudowany przez nieistniejącą już radę osiedla

W 2005 roku staraniem ówczesnej Rady Osiedla Targowego na działce pomiędzy willami pod numerem 6 i 8 powstał plac zabaw. Na to zadanie Rada Osiedla Targowego przeznaczyła ze swoich środków 13 tys. zł, a kolejne 30 tys. zł pozyskała z grantu. W 2007 r. na zagospodarowanie i rozbudowę placu zabaw przeznaczyła kolejne 29 tys. zł. Obecnie plac zabaw należy do Rady Osiedla Św. Łazarz (przypomnijmy, że z dniem 1 stycznia 2011 r. w wyniku reformy samorządów pomocniczych przestało istnieć Osiedle Targowe, a Osiedle Święty Łazarz zwiększyło swój obszar aż do ulicy Przybyszewskiego i Bukowskiej).


"Iłła"

KAZIMIERZA IŁŁAKOWICZÓWNA ("IŁŁA") - polska poetka, prozaik, dramaturg i tłumaczka urodziła się 6 sierpnia 1892 roku w Wilnie. Była nieślubną córką Barbary Iłłakowiczówny i Klemensa Zana (syna Tomasza Zana "Promienistego", bliskiego przyjaciela Adama Mickiewicza). Została wcześnie osierocona i wychowywała się u krewnych, przygarnęła ja Zofia Buyno z Zyberk-Platerów, która stała się swego rodzaju przybraną matką poetki.

Początkowo otrzymała wykształcenie domowe, w latach 1908-1909 studiowała w Oxfordzie w kolegium dla cudzoziemców. Rok później rozpoczęła studia na filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1918 roku pracowała w Ministerstwie Spraw Zewnętrznych, a osiem lat później rozpoczęła pracę w Ministerstwie Spraw Wojskowych, m.in. jako sekretarka Józefa Piłsudzkiego. Od 1936 roku znów podejmuje pracę w MSZ.

W 1939 roku została ewakuowana do Rumunii i w czasie wojny przebywała głównie w Siedmiogrodzie. W 1947 roku wróciła do kraju, gdzie zamieszkała w Poznaniu. Kazimiera Iłłakowiczówna zmarła 16 lutego 1983 w Poznaniu. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Natomiast w jej mieszkaniu przy ul. Gajowej 4/8 znajduje się muzeum.

W jej twórczości krzyżowało się wiele nurtów: religijny, polityczny, patriotyczny, osobisty czy fantastyczny. W jej wierszach spotkamy zarówno tramwajarzy jak i cyganów. Zamiłowanie do fantazji, legend, baśni znalazło wyraz w wielu żartobliwych tomach wierszy i wróżb.

Kazimierza Iłłakowiczówna została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na polu pracy literackiej i propagandy zagranicą, a także Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury. Otrzymała również Nagrodę Literacką miasta Wilna (1930), Państwową Nagrodę Literacką (1935), Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki (1967), Nagrodę miasta Poznania (1968) oraz Nagrodę Państwową I stopnia (1976). W 1981 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał jej tytuł doktora honoris causa. Od roku 1983 w Warszawie przyznawana jest najlepszym debiutanckim tomikom poetyckim Nagroda im. K. Iłłakowiczówny, a uroczyste wręczenie nagrody odbywa się zawsze w mieszkaniu na Gajowej.


Ciekawostki:

 • w willi pod numerem 15 znajduje się jedna z ostatnich pracowni introligatorskich, w których bindowane są m.in. kalendarze
 • przy skrzyżowaniu z ul. Wyspiańskiego mieści się ośrodek szkolenia kierowców.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Dorota Leśniewska, Jarosław Mulczyński "Ulice i zaułki dawnego Poznania. Ulica Grunwaldzka".
 • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
 • "Nasze Osiedle Targowe"
 • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
 • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
 • lazarz.pl - materiały własne


R E K L A M A

Komentarze (1)

18-08-2013 23:47:27
MIKI
Przed wojną ulica nazywala się Marynarska i tak powinno pozostać - nazwa nawiazuje do pozostałych w okolicy związanych z wojskowością - Ułańska, Wojskowa, Taborowa,Obozowa, itd. Drogi Panie Redaktorze - jednak domy powstały wcześniej niż w 1932 - moja Mama mieszkała pod numerem 5 od konca grudnia 1928 - Pozdrawiam M
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

22

wrz

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
w godz. 18:00-22:00

Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Noc świątyń
w godz. 18:00-23:0
18.00 – oprowadzanie po sali modlitewnej, omówienie podstaw wiary muzułmańskiej
19.05 – prezentacja czwartej modlitwy w islamie maghrib
19.30 – re

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: