Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Koziołki czy pyra na euro? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Koziołki czy pyra na euro?
17-09-2008 15:25   Janusz Ludwiczak
Premier Donald Tusk zapowiedział, że od 2011 roku w Polsce obowiązywać będzie waluta euro. Tymczasem już samorządy w całym kraju ruszyły do rywalizacji o wizerunki na rewersach monet. Kraków chce na przykład aby na monetach znalazła się postać Czesława Miłosza, zaś Warszawa proponuje syrenkę. Czy Poznań także powinien znaleźć się na monetach euro?

Wszystko wskazuje na to, że z końcem 2011 roku pożegnamy złotówkę. Premier zainicjował strategię przyjęcia wspólnej waluty europejskiej. A jakie są tego korzyści? Przede wszystkim likwidacji ryzyka kursowego i kosztów wymiany walut dla firm handlujących z Unią Europejską. Dzięki wprowadzeniu euro w Polsce ułatwione zostanie życie zarówno turystom odwiedzającym nasz kraj jak i Polakom jeżdżącym po Europie. Kolejną zaletą wprowadzenia nowej waluty może być poprawienie komfortu operacji podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2012 roku zarówno w Polsce jak i w Poznaniu. Wprowadzenie euro będzie ostatecznym potwierdzeniem przynależności Polski do Unii. Są zalety ale też i wady tej operacji. Z powodu nieuczciwości sprzedawców przy zamianie i zaokrąglaniu w górę podrożec mogą niektóre artykuły, zwłaszcza żywnościowe. Natomiast zapewne potanieją m.in. sprzęt elektroniczny, RTV oraz AGD.

O promocję miast na europejską skalę stara się już Kraków. Władze miasta chciałyby aby na monecie znalazł się portret Czesława Miłosza, Sukiennice albo Wawel. Rozważany jest także wizerunek pisarza Stanisława Lema.

Śladami małopolskiej stolicy poszła też Warszawa. Na razie nie ma konkretnych pomysłów, jednak nieoficjalnie mówi się o stołecznej Syrence.

Starożytną metrykę miasta – nazwę Calisia na polskim euro chce umieścić też Kalisz wspólnie z Gdańskiem na wygrawerowanej mapie szlaku bursztynowego. Polską monetę euro chciałaby także Białowieża ze swoim symbolem żubra.

Symbolika Poznania ma także szanse na znaleźć się na rewersie jednej z ośmiu polskich monet euro. Tak więc być może na monecie 20eurocentów znalazłby się poznański Ratusz z koziołkami.

Każdy kraj unijny ma swoje wersje monet euro. Są to nominały: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 eurocentów oraz 1€ i 2€. Natomiast banknoty o nominałach: 5€, 10€, 20€, 50€, 100€, 200€ i 500€ są jednakowe dla wszystkich krajów wspólnoty.

Waluta euro obowiązuje w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii i Słowenii. Każdy z tych krajów posiada swoje motywy umieszczone na rewersie monet. Ponadto euro używają San Marino, Monako i Watykan nie będące członkami Unii.
I tak na przykład na niemieckiej monecie 1€ i 2€ znajduje się tradycyjny symbol państwa – orzeł. Maltańskie 1€ i 2€ przedstawia symbol Suwerennego Zakonu Kawalerów Maltańskich. Zaś Watykan na monecie 2€ prezentuje papieża Benedykta XVI, a na włoskiej monecie 1€ widnieje słynny rysunek Leonarda da Vinci „Człowiek witruwiański” przedstawiający idealne proporcje ludzkiego ciała, który znajduje się obecnie w galerii Akademii w Wenecji. Natomiast motyw Bramy Berlińskiej – symbol podziału i ponownego zjednoczenia Niemiec znalazł się na monetach 10, 20 i 50 eurocentów u naszych zachodnich sąsiadów.

W tym roku euro wprowadzono w nowo przyjętych wraz z Polską krajach unijnych – na Malcie i Cyprze. Od 1 stycznia 2009 roku euro zostanie wprowadzone w sąsiedniej Słowacji. Za dwa lata euro ma stać się oficjalną walutą na Litwie i w Bułgarii.
Waluta euro została wprowadzona sześć lat temu, 1 stycznia 2002 roku.

Czy Poznań powinien znaleźć się na rewersie jednej z ośmiu polskich monet euro? Jeżeli tak to jaki motyw Państwo by wybrali? Koziołki czy może pyry? Czekamy na Państwa opinie i komentarze


Fot: Europejski Bank Centralny

ZOBACZ TAKŻE: Gondolą nad Poznaniem?

Komentarze (8)

27-09-2008 17:04:16
filip
A może rogal marciński?
20-09-2008 23:22:34
REDAKCJA
Dziękuje za zwrócenie uwagi, faktycznie wkradł błąd, który już poprawiłem. Na Węgrzech euro jeszcze nie ma.
20-09-2008 14:08:54
Adrian gg:6737519
Napisane jest: "Waluta euro obowiązuje w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii, Słowenii i Węgrzech." Z tego co wiem to: NA WęGRZECH NIE MA EURO I zabrakło wymienienia HOLANDII
19-09-2008 13:58:29
kaczorek
No przecież nie będzie waluty euro ani w 2011 ani w 2012. Były premier Jarosław Kaczyński, że najwcześniej euro powinno być w Polsce najwcześniej w 2020 roku!!!, a z pewnością da się na to namówić jego brat bliźniak prezydent.
19-09-2008 12:16:12
max
Mamy być gorsi od Krakowa, Warszawy czy Kalisza? Na poznańskiej monecie widzę tylko i wyłącznie koziołki, chociażby te z placu Kolegiackiego.
18-09-2008 12:58:35
ojro
Zdecydowanie koziołki.
17-09-2008 21:22:24
xyz
Na polskich monetach powinny się znaleźć: orzeł, Wawel, Lecha Wałęsy i stoczni oraz solidarności, znając życie zagości też Jan Paweł II. Nie powinno zabraknąć tego z czego możemy być dumni. A co do poznańskiej monety oj może być ciężko. Za chwilę zgłoszą się kolejne miasta, a to Szczecin, a to Lublin, a to Wrocław. Poznań ma jednak spore szanse jako początek państwa polskiego i dlatego na monecie powinien znaleźć się Mieszko I na tle Katedry lub Ostrowa Tumskiego.
17-09-2008 18:59:31
pyrek
Zdecydowanie koziołki. Skoro Kalisz chce wspólną monetę z Gdańskiem to może szlak piastowski, musiałyby się porozumieć i Poznań i Gniezno.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

27

lis

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Katarzynki
• nauka jazdy tramwajem
• zwiedzanie Izby Pamięci
• wystawa modeli papierowych, w skali HD i z klocków Lego w godz. 12:00-16:00

Dworzec Zachodni
Katarzynki
• wystawa taboru historycznego i współczesnego
• wystawa pojazdów technicznych
przystanek PeSTki - w godz. 12:00-16:00

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: