Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tory kolejowe na Targach pochodzą z 1856 roku? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tory kolejowe na Targach pochodzą z 1856 roku?
11-07-2013 01:27   Janusz Ludwiczak
Okazuje się, że likwidowane tory kolejowe na terenie Targów mogą pochodzić z drugiej połowy XIX wieku i pamiętają czasy dworca kolejowego, który znajdował się na terenie byłej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej na Jeżycach. Co więcej przez teren MTP mogły jeździć regularne pociągi z Wrocławia.

Pod koniec czerwca rozpoczęła się rozbiórka torów kolejowych na terenie MTP, o czym więcej w artykule: Jak prezes Andrzej Byrt został kolejarzem... Na Targi nie wjedzie już żaden pociąg.

Tory kolejowe na terenie Targów były budowane z szyn zdemontowanych z innych torowisk. Najstarsze znalezione szyny miały podpis "KÖNIGSHÜTTE o/s. 1899. B. ST.".

Zgłosił się do nas miłośnik historii Poznania z książką "Monografia Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Poznaniu, okres do roku 1945", wydaną w roku 1989. Według monografii tory na terenie dzisiejszych Targów położono już w roku 1856. Otwarto wtedy linię kolejową Poznań - Leszno - Wrocław. Tory kolejowe przecinały ówczesną szosę Wrocławską, obecnie ul. Głogowską i przechodziły przez tereny MTP. Dalej tory dochodziły do Dworca Poznań, który mieścił się na terenie dzisiejszego starego ZOO przy ul. Zwierzynieckiej. Pociągi z Wrocławia kursowały regularnie tą trasą aż do roku 1879, kiedy otwarto nowy centralny budynek dworca, obecny budynek dworca PKP i tam przekierowano ruch kolejowy - informują Międzynarodowe Targi Poznańskie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

gru

10:00
Łazarz
"Śladami Kroniki" - wycieczka z przewodnikiem:
School of Form - Cmentarz żydowski - Budynek Magnolii - Park Wilsona - skrzyżowanie ul. Głogowskiej z ul. Berwińskiego - Rynek Łazarski - Katolicka

10

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Całą noc padał śnieg” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki"z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis".
- w programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do świąt Bo

11

gru

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl pt."Ściana" w wykonaniu grupy teatralnej Klubu Krąg na zakończenie projektu

13

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W zasadzie tak" - spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, który opowie m.in. o wielu komicznych sytuacjach z życia w PRL-u

14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: