Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tory kolejowe na Targach pochodzą z 1856 roku? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tory kolejowe na Targach pochodzą z 1856 roku?
11-07-2013 01:27   Janusz Ludwiczak
Okazuje się, że likwidowane tory kolejowe na terenie Targów mogą pochodzić z drugiej połowy XIX wieku i pamiętają czasy dworca kolejowego, który znajdował się na terenie byłej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej na Jeżycach. Co więcej przez teren MTP mogły jeździć regularne pociągi z Wrocławia.

Pod koniec czerwca rozpoczęła się rozbiórka torów kolejowych na terenie MTP, o czym więcej w artykule: Jak prezes Andrzej Byrt został kolejarzem... Na Targi nie wjedzie już żaden pociąg.

Tory kolejowe na terenie Targów były budowane z szyn zdemontowanych z innych torowisk. Najstarsze znalezione szyny miały podpis "KÖNIGSHÜTTE o/s. 1899. B. ST.".

Zgłosił się do nas miłośnik historii Poznania z książką "Monografia Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Poznaniu, okres do roku 1945", wydaną w roku 1989. Według monografii tory na terenie dzisiejszych Targów położono już w roku 1856. Otwarto wtedy linię kolejową Poznań - Leszno - Wrocław. Tory kolejowe przecinały ówczesną szosę Wrocławską, obecnie ul. Głogowską i przechodziły przez tereny MTP. Dalej tory dochodziły do Dworca Poznań, który mieścił się na terenie dzisiejszego starego ZOO przy ul. Zwierzynieckiej. Pociągi z Wrocławia kursowały regularnie tą trasą aż do roku 1879, kiedy otwarto nowy centralny budynek dworca, obecny budynek dworca PKP i tam przekierowano ruch kolejowy - informują Międzynarodowe Targi Poznańskie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje"PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: