Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jak prezes Andrzej Byrt został kolejarzem... Na Targi nie wjedzie już żaden pociąg - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jak prezes Andrzej Byrt został kolejarzem... Na Targi nie wjedzie już żaden pociąg
03-07-2013 17:09   Janusz Ludwiczak
We wtorek po raz ostatni torami kolejowymi przejechał pojazd szynowy - drezyna Kiwajka sprowadzona z Grodziska. Na jej pokładzie w czapce kolejarskiej zasiadł sam Andrzej Byrt, prezes MTP. Szyny zostaną pocięte na kawałki i trafią m.in. do Muzeum MTP. Tory z początku XX wieku będzie można również wylicytować podczas specjalnej aukcji. W miejscu, gdzie znajdował się wjazd dla pociągów na teren MTP za kilka lat znajdować będzie się wjazd na parking, jaki powstanie nad pawilonami nr 1 i 2. Natomiast w miejscu torów kolejowych ułożona zostanie nowa nawierzchnia, a cały teren zostanie wyrównany.

O rozbiórce torów kolejowych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pisaliśmy już tydzień temu. Więcej w artykule: Pociągi nie wjadą już na Targi - rozpoczęła się rozbiórka kolejowej bocznicy.

Likwacja torowiska i remont nawierzchni są częścią planu modernizacji terenów targowych. Inwestycja ma podnieść jakość usług świadczonych przez MTP i udogodnić wjazd ciężkich pojazdów, dostarczających ekspozycje na imprezy, organizowane na terenie Targów Poznańskich.

Ruch pojazdów podczas największych wydarzeń jest bardzo duży. Podczas ostatnich targów ITM, w czerwcu tego roku, na nasz teren wjechało ok. 1200 samochodów ciężarowych i tirów. Taka rotacja wymaga od nas utrzymywania wysokiej jakości dróg i zagwarantowania bezpiecznego ruchu pojazdów - mówi Andrzej Byrt, Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Ze względu nowego dworca kolejowego oraz budowę szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego została odcięta bocznica prowadząca na teren Targów. Chcemy również wyrównać teren. Zachowamy fragment torów kolejowych na Placu Marka, będą mogły tam być wystawiane lokomotywy, wagony kolejowe czy tramwaje. Wystawcy będą mogli przywieźć te pojazdy na niskopodwoziówkach - dodaje Andrzej Byrt, szef Targów.

Tory kolejowe na Targach ułożono najprawdopodobniej pod koniec lat 30. XX wieku na PeWuKę, czyli Powszechną Wystawę Krajową, która odbyła się w 1929 roku.

Pewne jest, że bocznica istniała przed wojną. Sądzę, że dochodziła do pawilonu 2 i 12. Potwierdzają to fotografie z giełd wełny, które odbywały się w latach 30 i fotografie przed i po bombardowaniu w roku 1944 - wyjaśnia Tomasz Mikszo z Archiwum Targów.

Bocznica kolejowa miała bardzo duże znaczenie w latach przedwojennych. To tutaj w latach 30. XX wieku wjeżdżały pociągi z materiałami budowlanymi. W latach powojennych po odbudowaniu bocznicy i dobudowaniu torów na Plac Marka przywożono samochody, dźwigi. Cały transport opierał się na kolei. Drogi były w powijakach. Bocznica spełniała ważną rolę do lat 80. - dodaje Tomasz Mikszo z MTP.

Tory kolejowe były budowane z szyn zdemontowanych z innych torowisk. Tak też było z bocznicą na terenie MTP. Najstarszy znaleziony element to szyna z podpisem "KÖNIGSHÜTTE o/s. 1899. B. ST.", wyprodukowana w Królewskiej Hucie w Chorzowie. Łączna długość bocznicy wynosiła 1665 m, z czego ok. 1130 m znajdowało się na terenie MTP. Dzięki możliwości wjazdu pojazdów szynowych, na otwartym terenie targowym, swoje produkty prezentowały największe firmy związane z przemysłem transportowym. Swoją premierę, podczas targów ITM w 2007 roku, miał tu tramwaj 118N Puma produkowany przez Fabrykę Pojazdów Szynowych HCP Poznań. Podczas targów Tour Salon w 2008 roku PKP i PKP Intercity prezentowały najnowocześniejsze wagony, które kilka miesięcy później woziły już podróżnych po torach całej Polski. W latach 2003 - 2010 stałym gościem targów Tour Salon była natomiast Parowozownia Wolsztyn ze swoją ekspozycją zabytkowych maszyn, w tym parowozem Pm36 popularnie zwanym "Piękna Helena".

We wtorek po raz ostatni po torach kolejowych przez teren Targów przejechał ostatni pojazd szynowy - drezyna "Kiwajka" dostarczona przez Grodziską Kolej Drezynową.

Drezyna przyjechała z Grodziska Wielkopolskiego. Jest własnością stowarzyszenia Grodziska Kolej Drezynowa. Drezyna porusza się po standardowym rozstawie szyn 1435 mm i może osiągnąć prędkość do 25 km/h. Drezyna jest konstrukcji niemieckiej, wyprodukowana w 1920 roku, pieczołowicie odrestaurowana, waży ponad 100 kilogramów. Taką drezyną można przejechać się u nas, w Grodzisku. Organizujemy przejazdy na trasie turystycznej do 30 km. Zapraszamy również na przejazdy Fiatem 125 p, który porusza się po torach kolejowych - objaśnia Mikołaj Rzanny z Grodziskiej Kolei Drezynowej.

Prace remontowe rozpoczęły się 25 czerwca i potrwają do 26 sierpnia 2013 r. Głównym wykonawcą prac jest konsorcjum dwóch firm - Zakładu Drogowo-Budowlanego Kaszkowiak i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg Roman Dyba. Wykonawca jest w trakcie likwidacji torowiska, w dalszej części będzie wykonywał remont nawierzchni. Planowane jest położenie nawierzchni asfaltowej i kostki betonowej, dzięki czemu jezdnia będzie gładka i łatwiej dostępna dla naszych zmotoryzowanych gości. Po remoncie na terenie MTP pozostanie tylko część torowiska przy pawilonach 3 i 3A.


Komentarze (3)

04-07-2013 07:12:47
Iwona
Świetna galeria!
03-07-2013 20:20:28
De.
Jak zawsze super zdjęcia :)
03-07-2013 18:41:28
tralalal
To koniec zwiększania potencjału MTP. Nie będzie już (nigdy?) targów kolejowych. Chyba, że się mylę i Targi wyjadą na Franowo, Gądek czy innych takich tam (podobno były plany - blisko stacja przeładunkowa, autostrada i lotnisko:-))
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Możliwe niemożliwe" - wernisaż wystawy fotograficznej podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu dla osób dorosłych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: