Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MPK wyremontuje torowiska. Tramwaje nie pojadą Dąbrowskiego, przez Wildę, na Miłostowo... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
MPK wyremontuje torowiska. Tramwaje nie pojadą Dąbrowskiego, przez Wildę, na Miłostowo...
08-04-2013 01:28   Janusz Ludwiczak
Szesnaście remontów torowisk, zwrotnic i infrastruktury sieciowej planuje w tym roku przeprowadzić MPK. Co prawda prace nie będą prowadzone na Łazarzu, jednak trudniej będzie dojechać na Wildę, Ostrów Tumski, Miłostowo, Rataje czy Jeżyce.

Obecnie z powodu przebudowy Ronda Kaponiera i ulicy Grunwaldzkiej zmienionymi trasami kursuje 10 z 18 linii tramwajowych, a dwie nie kursują. Tymczasem szykują się kolejne utrudnienia, gdyż torowiska w niektórych miejscach są już tak zużyte, że z ich remontem nie można zwlekać. W katastrofalnym stanie są torowiska na ul. Dąbrowskiego. Fatalne są tory na Wierzbięcicach i Górnej Wildzie.

Generalny remont torowiska powinny przejść raz na 15-20 lat. Jednak w przypadku dużego obciążenia linii wymiana szyn powinna nastąpić raz na 10 lat, zwłaszcza na przystankach i łukach, gdzie zużycie jest znacznie większe - tłumaczy Wojciech Tulibacki, prezes MPK.

Przez wiele lat stać nas było na remont co najwyżej 2-3 km torów lecz żeby nie dopuścić do degradacji należy remontować najmniej 7,5 km. Wielkie inwestycje przeprowadzone w związku z Euro 2012 w ostatnich latach, są i tak kroplą w morzu potrzeb. To zaledwie 19 km wliczając w to nową trasę tramwajową. A mamy w Poznaniu, przypomnijmy - 150 km torowisk. Służby torowe MPK ratują sytuację działając jak straż pożarna. Szyny na Dąbrowskiego łatają nocami, żeby w ciągu dnia mógł nimi przejechać tramwaj - dodaje Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Pierwszy z 16 zaplanowanych na ten rok remontów już został przeprowadzony w miniony weekend. Ekipy MPK wymieniały napęd zwrotnicy na skrzyżowaniu ulic 28 Czerwca 1956 r. i Hetmańskiej. W związku z tym tramwaje linii nr 2, 9 i 10 nie dojeżdżały na Dębiec, a pasażerowie musieli korzystać z autobusów zastępczych "za tramwaj".

Wyremontujemy to co absolutnie konieczne, za tyle na ile nas stać i w taki sposób, żeby nie utrudniać i tak ciężkiego układu komunikacyjnego w mieście. Będzie to z pewnością uciążliwe dla mieszkańców, bo będziemy musieli wprowadzić ciężki sprzęt, no i utrudnienie dla kierowców, bo będziemy musieli dla nich zamknąć ulicę. O wszystkich terminach będziemy jednak informować na bieżąco - podsumowuje Wojciech Tulibacki, prezes MPK.

Kolejny remont zaplanowano w dniach 20 i 21 kwietnia. Na ulicy Dąbrowskiego na odcinku od Prusa do Strzałkowskiego wymienione zostaną szyny i podkłady. Torowisko w tym miejscu jest w katastrofalnym stanie, a ostatni remont przeprowadzono tutaj 27 lat temu. W kolejny weekend zmienionymi trasami pojadą zatem tramwaje linii nr 2, 10, 15 i 17.

Kiedy i gdzie nie będą jeździć tramwaje? Planowane remonty w tym roku:

 • 20-21 kwietnia: ul. Dąbrowskiego (Prusa - Strzałkowskiego) - wymiana szyn i podkładów. Zmiany tras linii nr 2, 10, 15 i 17
 • 6-17 maja: Most Chrobrego - wymiana szyn wraz z naprawą mocowań. Wyłączenie ruchu tramwajowego na odcinku: Plac Wielkopolski - Rondo Śródka. Zmiany tras linii nr 3. 4, 8 i 17.
 • 1-14 czerwca: Górna Wilda - wymiana szyn prostych, akcesoriów torowych, nawierzchni. Zmiany tras linii nr 2, 9 i 10.
 • 13-21 czerwca: pętla Miłostowo - wymiana podrozjezdnic, podkładów, wymiana rozjazdu, szyn łukowych, tłucznia. Zmiany tras linii nr 6 i 8.
 • 29 czerwca - 8 lipca: Wierzbięcice - wymiana szyn prostych, akcesoriów torowych, podlew, masa asfaltowa, beton. Zmiana trasy linii nr 10.
 • 9-18 lipca: 28 Czerwca 1956 r. (Wybickiego - Pamiątkowa) - wymiana szyn prostych, akcesoriów torowych, podlew, masa asfaltowa, beton. Zmiany tras linii nr 2, 9, 10 i 18.
 • 3-4 sierpnia: Królowej Jadwigi (Wierzbięcice - Górna Wilda) - wymiana sieci trakcyjnej. Wstrzymanie komunikacji tramwajowej na całym skrzyżowaniu ul. Matyi/Królowej Jadwigi/Wierzbięcie oraz na odcinku w ul. Królowej Jadwigi od ul. Wierzbięcice do ul. Górna Wilda. Objazdami pojadą tramwaje linii nr 6, 10, 14, 15.
 • 3-10 sierpnia: ul. Jana Pawła II/abpa Baraniaka - Wymiana szyn prostych, akcesoriów torowych, podlew, masa asfaltowa, beton. Wstrzymanie ruchu tramwajowego na odcinku Rondo Śródka - Kórnicka oraz zamknięcie przejazdu dla ruchu kołowego. Zmiany tras linii nr 4, 6, 7 i 17.
 • wrzesień: wymiana szyn na trasie PST. Wstrzymanie ruchu tramwajowego nocnego przez okres ok. 1 miesiąca – praca nocna. W tym czasie również prace sieciowe nocne na skrzyżowaniu ulic: Gwarna i Św. Marcin - wymiana osprzętu i poprzeczek. Zawieszenie linii N21.
 • 14-15 września: Rondo Rataje (od strony Jana Pawła II) - wymiana podrozjezdnic, rozjazdów, akcesoriów torowych, tłucznia. Wstrzymanie ruchu tramwajowego od Ronda Rataje do Kórnickiej.
 • 19-20 października: Stanisława Matyi - wymiana podrozjezdnic, podkładów, rozjazdów, szyn łukowych. Wstrzymanie komunikacji tramwajowej od Mostu Dworcowego do skrzyżowania ulic Matyi i Wierzbięcice.
 • 15-16 listopada: Królowej Jadwigi (Wierzbięcice - Górna Wilda) - wymiana podrozjezdnic, podkładów, rozjazdów, szyn łukowych. Wstrzymanie komunikacji tramwajowej.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
20

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"O rogalach Świętomarcińskich"- Spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu Teatru Mozaika

21

wrz

do 23-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi stomatologiczne "Cede"

do 22-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Psy psom" - rzeźba psów dla psów
w godz. 12:00-16:00

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
Park(ing) Day Poznań 2019

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: