Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Polski Teatr Tańca poprzez Audio-Video-Performance z okazji 40-lecia pokazał swoją historię - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Polski Teatr Tańca poprzez Audio-Video-Performance z okazji 40-lecia pokazał swoją historię
19-01-2013 01:29   Janusz Ludwiczak
Polski Teatr Tańca zaprezentował w piątek w pawilonie MP2 na MTP pierwszy spektakl z okazji 40-lecia. Wieczór audio-video-performance odbył się w ramach cyklu "XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś", poświęconego historii teatru. Polski Teatr Tańca wystawił ponad 180 premier w 40 krajach, został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Fringe Firts na Festiwalu w Edynburgu.

Postanowiliśmy w szczególny sposób przypomnieć widzowi 40 lat historii Polskiego Teatru Tańca, nie tylko przez prezentacje archiwalnych spektakli, ale również przez obserwacje tego jak choreografia współczesna Conrada Drzewieckiego, a potem Ewy Wycichowskiej ewoluowały w czasie i jak ten język jest odczytywany przez widza. Stąd pomysł na dziesięć odcinków, który każdy obejmuje cztery lata historii Polskiego Teatru Tańca. Prezentujemy materiały archiwalne, dokumenty, filmy, fragmenty spektakli, wspomnienia tancerzy - powiedziała Jagoda Ignaszak, kierownik literacki i rzecznik prasowy Polskiego Teatru Tańca.

Premierowy spektakl "10x4=XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś - odcinek I" poświęcony był pierwszym latom działalności teatru. Remix "Pawana na śmierć Infantki" zaprezentowali tancerze Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, po którym pokazany został prolog "Artyści wczoraj i dziś" z remixem "Odwiecznych pieśni" Conrada Drzewieckiego.

Na koniec odbyła się premiera pierwszego odcinka spektaklu "XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś" - lata 1973-1976 w choreografii i opracowaniu Ewy Wycichowskiej. Wystąpili tancerze w składzie Niels Claes, Lukas Lepold, Karol Miękina, Marcin Motyl, ze specjalnym udziałem Marioli Hedrykowskiej. Na scenie pojawili się również goście specjalni: Anna Staszak-Wesołowska, Emil Wesołowski i Przemysław Śliwa - soliści w pierwszych latach działalności Polskiego Teatru Tańca.

Polski Teatr Tańca powstał w 1973 roku z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania. Pierwszym dyrektorem był wybitny tancerz i choreograf Conrad Drzewiecki. Od 1988 roku Polskim Teatrem Tańca kieruje Ewa Wycichowska - wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog.

W ciągu 40 lat Polski Teatr Tańca wystawił ponad 180 premier i od samego początku promuję sztukę tańca i kulturę baletową. Polski Teatr Tańca występował wielokrotnie za granicą. Otrzymał wiele nagród, m.in. Fringe Firsts Special Award Festiwalu w Edynburgu, Nagrodę Główną III Przeglądu Współczesnego Dramatu w Zielonej Górze, trzykrotnie Nagrodę Publiczności - Buława Hetmańska podczas Zamojskiego Lata Teatralnego czy także nagrodę czeskiej telewizji na festiwalu produkcji telewizyjnych "Złota Praga" dla spektaklu "Walk@ karnawału z postem".

Od 1994 roku Polski Teatr Tańca jest organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, a od dziewięciu lat Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca.

Polski Teatr Tańca to jeden z nielicznych teatrów, który do dziś nie ma swojej oficjalnej siedziby.

Mamy nadzieję, że będzie ten teatr funkcjonował dalej, może wreszcie w lepszych warunkach. Kiedy Conrad Drzewiecki zakładał Teatr Tańca wiceprezydentem Poznania był Andrzej Wituski, który też 15 lat później powoływał na stanowisko dyrektora Polskiego Teatru Tańca Ewę Wycichowską. Kiedy dziś rozmawiamy, pan Andrzej mówi, że ma wielki wyrzut sumienia, ta jedna rzecz, którą jemu jako urzędnikowi nie udało się zrealizować, a jego następcy zapomnieli o siedzibie dla teatru - wskazuje Jagoda Ignaszak, kierownik literacki i rzecznik prasowy Polskiego Teatru Tańca.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: