Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań ma metro - ruszył tramwaj na Franowo {WIDEO-PRZEJAŻDŻKA} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznań ma metro - ruszył tramwaj na Franowo {WIDEO-PRZEJAŻDŻKA}
12-08-2012 00:45   Janusz Ludwiczak
Sobota 11 sierpnia 2012 r., jest po godz. 18. Pierwszy tramwaj z pasażerami na pokładzie z os. Lecha wjeżdża w 800-metrowy tunel. Uruchomiono nową trasę tramwajową na Franowo.

Nowa trasa tramwajowa miała pierwotnie zostać uruchomiona w połowie maja, przed rozpoczęciem Euro 2012. Termin ten przesuwano kilkukrotnie. Powodem opóźnień były m.in. nieprawidłowości związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Strażacy dopatrzyli się ponad 50 usterek. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miał również uwagi dotyczące funkcjonowania wind.

Z okazji uruchomienia nowej trasy tramwajowej w sobotnie popołudnie na pętli na Franowie odbył się festyn. Wcześniej odbyła się parada tramwajowa - od pojazdów zabytkowych po najnowsze - Combino i Tatrę. Na najmłodszych czekały m.in. balony i wata cukrowa.

A już o godz. 18:30 tramwaje linii nr 16 zaczęły regularnie jeździć według rozkładu. Z os. Lecha wjeżdżają w podziemny tunel pod ulicą Piaśnicką, a po niespełna sześciu minutach są na Franowie. Od września minimetrem będą jeździć również tramwaje linii nr 1 i 18. Równocześnie swoje trasy zmieni kilka linii autobusowych, a pospieszny "A" zostanie przemianowany na zwykłą linię autobusową nr 45.

Nowa trasa tramwajowa z os. Lecha na Franowo ma 2,5 kilometra długości (z czego 800-metrowy odcinek prowadzi w tunelu) i składa się z sześciu przystanków ("Os. Lecha", "Piaśnicka/Rynek", "Piaśnicka/Kurladzka", "Szwedzka", "Szwajcarska" oraz pętla "Franowo"). Dzięki tej inwestycji tramwajem będzie można dojechać na ratajskie osiedla Rusa i Czecha, a także do Ikei i centrum handlowego M1.

Budowa tramwaju na Franowo rozpoczęła się wiosną 2011 roku. Inwestycja kosztowała 270 mln zł, z czego 108,3 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WPRO). Wraz z budową nowej trasy tramwajowej na Franowie, powstaje nowa zajezdnia, która na 17 hektarach będzie mogła pomieścić ponad 150 pojazdów. Zajezdnia powstanie w 2013 roku, a jej budowa ma kosztować ok. 300 mln zł.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (2)

13-08-2012 10:32:18
mihau
Na co on tak czeka przed wjazdem w tunel od strony Ikei...? Tyle samo by czekał, gdyby skrzyżowanie ze Szwedzką było jednopoziomowe (teoretycznie, bo jeszcze jest rurociąg).
12-08-2012 11:09:49
Dmowskiego
Janusz łobuzie, słońce świeciło Ci w buzie !!! :-)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: