Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Księża obmyli nogi wiernym - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Księża obmyli nogi wiernym
06-04-2012 04:49   Janusz Ludwiczak
Na pamiątkę ostatniej wieczerzy odprawiono w czwartek wieczorem uroczyste msze święte. Liturgia ta rozpoczęła Triduum Paschalne. Podobnie jak Jezus umył nogi dwunastu apostołom, tak też kapłani sprawujący eucharystię umyli nogę dwunastu dorosłym mężczyznom. W kościele Matki Boskiej Bolesnej czterech wiernych po raz pierwszy w życiu przyjęło komunię świętą w ramach zakończonego neokatechumenatu.

Wielki Czwartek rozpoczął w kościele katolickim Triduum Paschalne. W tym dniu odprawiana msza święta miała szczególny charakter, gdyż w trakcie liturgii wspominano ostatnią wieczerzę i ustanowienie eucharystii.

Księża podobnie jak Jezus umywali nogi dwunastu mężczyznom. Podczas hymnu "Chwała na wysokości Bogu" po raz ostatni biły wszystkie dzwony, które zamilkną aż do Wigilii Paschalnej. Na zakończenie liturgii odbywała się procesja już tylko przy dźwiękach kołatek do Ciemnicy.

W kościele Matki Boskiej Bolesnej po raz pierwszy w życiu czterech wiernych przyjęło komunię świętą. Neokatechumeni m.in. uczestniczyli przez minione miesiące w katechezach przygotowujących do przyjęcia tego sakramentu.

W Wielki Piątek w kościele nie będą odprawione msze święte. Jest to dzień ciszy, powagi i skupienia oraz ścisłego postu, podobnie jak w Środę Popielcową. Wieczorem wierni spotkają się podczas Liturgii Męki Pańskiej. W drugim dniu Triduum Paschalnego odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy, a zazwyczaj o godzinie 15:00 odprawiane są w kościołach nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

ZOBACZ TAKŻE: Rozpoczęło się Triduum Paschalne, w oczekiwaniu na Wielką Noc {GODZINY NABOŻEŃSTW}


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
20

lis

do 23-11-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi branży kamieniarskiej "Stone"
Targi branży szklarskiej "Glass"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty kulinarne dla Aktywnych 60+- zdrowy posiłek- jesienne menu

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
IX sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

22

lis

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Jesienne warsztaty plastyczne z okazji Dnia Kredki" - dla dzieci szkolnych

27

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: