Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Chór Dolorosa będzie istniał dalej i zaśpiewa już podczas Triduum - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Chór Dolorosa będzie istniał dalej i zaśpiewa już podczas Triduum
02-04-2012 12:27   Janusz Ludwiczak
15 marca zmarł ks. kan. Janusz Piotrowski, założyciel i dyrygent chóru Dolorosa. Wiele osób zastanawiało się, co dalej stanie się z chórem. Chór parafialny Dolorosa będzie istniał dalej i zaśpiewa już w tym tygodniu, podczas Triduum Paschalnego w kościele Matki Boskiej Bolesnej.

15 marca w wieku 77 lat zmarł ks. kanonik Janusz Piotrowski, emerytowany wikariusz w Parafii Matki Boskiej Bolesnej, założyciel i dyrygent chóru Dolorosa.

Wiele osób zastanawiało się co dalej stanie się z chórem i czy będzie on istniał. Śpiewacy z chóru Dolorosa będą występować dalej. Zaśpiewają już w tym tygodniu, podczas Triduum Paschalnego w kościele Matki Boskiej Bolesnej.

Na prośbę proboszcza, ks. Eugeniusza Antkowiaka do końca sezonu (do procesji Bożego Ciała) będę chór prowadził. Oczywiście śpiewamy całe Triduum jak co roku. Mam nadzieję że dam radę, co dalej to Bóg pokaże - powiedział Janusz Kamiński.

Chór parafialny "Dolorosa" powstał z inicjatywy ks. Janusza Piotrowskiego w 1985 roku, kiedy to po raz pierwszy zaśpiewał 12 grudnia w trakcie mszy świętej w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Początkowo występował pod nazwą "Adoramus". Jego nazwę wybrano drogą głosowania. Jednak w 1999 roku dokonano jego zmiany na "Dolorosa". W ten sposób chór zaczerpnął nazwę z pieśni o patronce swojego kościoła " Stała Matka Boleściwa - Stabat Mater Dolorosa".

"Dolorosa" jest czterogłosowym chórem mieszanym. W ciągu 25 lat istnienia chór stworzył repertuar z ponad 160 utworami oraz udzielił ponad 950 koncertów, w tym ponad 160 poza samą parafią, w czasie których zaśpiewał 5 846 pieśni.

Od samego początku chór dokumentuje swoją działalność w specjalnej kronice, którą prowadzi Czesław Makieła. Przez ćwierć wieku uzbierało się już 9 tomów.

Chór parafialny "Dolorosa" występował także za granicą m.in. we Francji, Szwajcarii, we Włoszech, na Litwie i Ukrainie. Aktualnie chór liczy 53 śpiewaków, z czego jest 18 sopranów, 14 altów, 10 tenorów i 11 basów. Jednym z członków chóru Dolorosa jest Radna Miasta Poznania Lidia Dudziak.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Paris, Paris" - recital piosenek francuskich w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Piotra Wizy

26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: