Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Chór Dolorosa będzie istniał dalej i zaśpiewa już podczas Triduum - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Chór Dolorosa będzie istniał dalej i zaśpiewa już podczas Triduum
02-04-2012 12:27   Janusz Ludwiczak
15 marca zmarł ks. kan. Janusz Piotrowski, założyciel i dyrygent chóru Dolorosa. Wiele osób zastanawiało się, co dalej stanie się z chórem. Chór parafialny Dolorosa będzie istniał dalej i zaśpiewa już w tym tygodniu, podczas Triduum Paschalnego w kościele Matki Boskiej Bolesnej.

15 marca w wieku 77 lat zmarł ks. kanonik Janusz Piotrowski, emerytowany wikariusz w Parafii Matki Boskiej Bolesnej, założyciel i dyrygent chóru Dolorosa.

Wiele osób zastanawiało się co dalej stanie się z chórem i czy będzie on istniał. Śpiewacy z chóru Dolorosa będą występować dalej. Zaśpiewają już w tym tygodniu, podczas Triduum Paschalnego w kościele Matki Boskiej Bolesnej.

Na prośbę proboszcza, ks. Eugeniusza Antkowiaka do końca sezonu (do procesji Bożego Ciała) będę chór prowadził. Oczywiście śpiewamy całe Triduum jak co roku. Mam nadzieję że dam radę, co dalej to Bóg pokaże - powiedział Janusz Kamiński.

Chór parafialny "Dolorosa" powstał z inicjatywy ks. Janusza Piotrowskiego w 1985 roku, kiedy to po raz pierwszy zaśpiewał 12 grudnia w trakcie mszy świętej w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Początkowo występował pod nazwą "Adoramus". Jego nazwę wybrano drogą głosowania. Jednak w 1999 roku dokonano jego zmiany na "Dolorosa". W ten sposób chór zaczerpnął nazwę z pieśni o patronce swojego kościoła " Stała Matka Boleściwa - Stabat Mater Dolorosa".

"Dolorosa" jest czterogłosowym chórem mieszanym. W ciągu 25 lat istnienia chór stworzył repertuar z ponad 160 utworami oraz udzielił ponad 950 koncertów, w tym ponad 160 poza samą parafią, w czasie których zaśpiewał 5 846 pieśni.

Od samego początku chór dokumentuje swoją działalność w specjalnej kronice, którą prowadzi Czesław Makieła. Przez ćwierć wieku uzbierało się już 9 tomów.

Chór parafialny "Dolorosa" występował także za granicą m.in. we Francji, Szwajcarii, we Włoszech, na Litwie i Ukrainie. Aktualnie chór liczy 53 śpiewaków, z czego jest 18 sopranów, 14 altów, 10 tenorów i 11 basów. Jednym z członków chóru Dolorosa jest Radna Miasta Poznania Lidia Dudziak.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: