Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarski toast za wolność... samorządową - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarski toast za wolność... samorządową
28-05-2010 04:00   Janusz Ludwiczak
W czwartek przypadła dokładnie 20.rocznica od wolnych wyborów samorządowych. Z tej okazji w Klubie "Krąg" spotkali się ludzie przede wszystkim związani z polityką. Równocześnie swoją wystawę "Wszerz i wzdłuż przez Wielkopolskę" otwarło Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej.

Toast za wolność... samorządową był okazją do uczenia wolnych wyborów samorządowych, które odbyły się dokładnie 27 maja 1990 roku. Wybory, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku przyczyniły się do powołania samorządu terytorialnego i już rok po wyborach w demokratycznej już Polsce odbyły się wybory do samorządu terytorialnego.

Dokładnie w 20. rocznicę od pierwszych wyborów do odrodzonego samorządu spotkali się Marcin Libicki - były poseł do Sejmu RP i Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Ganowicz - Przewodniczący Rady Miasta Poznania. Nie zabrakło też miejskich radnych: Lidii Dudziak i Wojciecha Wośkowiaka, a także Ewy Garasz - przewodniczącej Rady Osiedla Świętego Łazarza. Jedną z osób, która znalazła się w nowej Radzie Miasta Poznania był Jerzy Babiak.

Najpierw organizowałem nowe życie polityczne, dlatego, że ja byłem założycielem pierwszego komitetu obywatelskiego w Poznaniu. Poprowadziliśmy kampanię wyborczą dla posłów, to było pierwsze, jeszcze przed powstaniem Solidarności. I potem była kontynuacja. Była to nauka. Myśmy szukali ludzi, którzy potrafiliby powiedzieć, co to jest samorząd. Przez te 45 lat ludzie zapomnieli co to był samorząd gminny. Najpierw to było uczenie się. Co to jest, w jaki sposób, w jaki sposób odbywają się wybory i co dalej się dzieje.
No, a potem siłą rzeczy, ci ludzie którzy funkcjonowali w tym komitecie obywatelskim w pewnym sensie musieli się zdecydować, dlatego, że Solidarność chciała osadzić wszystkie miejsca mandatowe swoimi kandydatami. Po za jednym mandatem wygrały wszystkie komitety obywatelskie. To jest moje wspomnienie z tamtego czasu
- powiedział Jerzy Babiak.

Jeśli to jest jednym z wymiarów owej wolności, o której dzisiaj mówimy, to warto za taką wolność toast wypić - mówił w czwartek Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Okres niesamowitej zmiany, tego co się zdarzyło wokół nas. Tego nie widać, bo jak żyjemy dniem codziennym, to nie zauważymy zmiany. Natomiast jeśliby sięgnąć do materiałów archiwalnych telewizyjnych to dopiero widać, jaki dokonał się postęp. To widać w postaci odnowionych budynków, wyremontowanych dróg, zieleni przydrożnej, tego, że już nie jest wykop, tylko rzeczywiście szybki tramwaj. Nie jest Malta w budowie, tylko tor regatowy światowej klasy. Jak się porówna obrazki to teraz to widać. W tym jest siła tych zmian. To zdarzyło się również w naszej świadomości. Więcej chcemy, więcej oczekujemy. To jest dowód pewnej wolności - powiedział dla portalu lazarz.pl Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Równocześnie Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej otworzyło wystawę zatytułową "Wszerz i wzdłuż przez Wielkopolskę".


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

28-05-2010 14:25:16
Slawek
A co Pan Ganowicz zrobił tak konkretnie, najlepiej dla Łazarza i Grunwaldu? Wystarczy wpisać Ganowicz Sołacz i można dowiedzieć się wiele o człowieku. Lejek ma szanse wygrać na najbardziej "zakupiony" fyrtel, a ten o zieleni przydrożnej.. czytając wywiad z nim można się dowiedzieć " że jest za budową nowych linii tramwajowych i ścieżek rowerowych. Jednocześnie jednak przez lata G.Ganowicz głosował za budżetem, który preferował zwiększanie ruchu samochodowego kosztem komunikacji publicznej. Jeśli jest za równoległym rozwijaniem komunikacji publicznej i samochodowej, to znaczy, że nie jest do końca przekonany, czy lepiej wydać 200 lub 300 mln na nową linię tramwajową na Naramowice, czy też 9 mld na III ramę komunikacyjną. Grzegorz Ganowicz jest „zdecydowanie za” budową ścieżek rowerowych, ale oznacza to przeznaczenie na te ścieżki 1,5 mln zł w roku 2010 ".(Jacek Jaśkowiak Oj wiele tych zmian w świadomości potrzeba, a najlepiej zmian osobowych w radzie
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Zielono mi" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

22

wrz

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: