Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarł prof. Jan Skuratowicz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zmarł prof. Jan Skuratowicz
15-04-2024 06:30   Janusz Ludwiczak
Zmarł prof. dr hab. Jan Skuratowicz – historyk sztuki, autor wielu książek dotyczących zabytków i historii Poznania. Był założycielem Wielkopolskiego Towarzystwa Rewitalizacji, którego celem było przywrócenie do życia i odzyskanie dawnej świetności kamienic na Łazarzu, m.in. zbudowanych na PeWuKę.

Jan Skuratowicz urodził się w 1946 r. w Ciechowicach na Śląsku. Był profesorem nadzwyczajnym Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat zajmował się badaniem architektury rezydencjonalnej Wielkopolski. Specjalizował się w nowożytnej architekturze rezydencjonalnej.

Był autorem wielu czasopism i książek, m.in. "Architektura Poznania w latach 1890-1918", "Dwory i pałace w Wielkim Księstwie Poznańskim", "Dwory i pałace Wielkopolski", "Secesja w architekturze Poznania" czy "Ratusz poznański".

W latach 1990-1994 i 1998-2002 był radnym miasta Poznania (był m.in. przewodniczącym Komisji Kultury i Nauki). Później był związany m.in. z partią Inicjatywa dla Polski, a następnie z PiS, był członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

W grudniu 2006 roku założył Wielkopolskie Towarzystwo Rewitalizacji, którego celem było przywrócenie do życia i odzyskanie dawnej świetności kamienic na Łazarzu zbudowanych podczas Powszechnej Wystawy Krajowej – głównie wzdłuż ulicy Matejki.


Komentarze (1)

17-04-2024 09:12:23
Maciej
"którego celem było przywrócenie do życia i odzyskanie dawnej świetności kamienic na Łazarzu zbudowanych podczas Powszechnej Wystawy Krajowej – głównie wzdłuż ulicy Matejki." Jestem ciekaw, jakie to kamienice na Matejki wybudowano na P.W.K. w 1929 roku?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: