Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Bimby nie pojadą na Górczyn – rusza remont torowiska, który potrwa aż do końca sierpnia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Bimby nie pojadą na Górczyn – rusza remont torowiska, który potrwa aż do końca sierpnia
19-06-2023 14:06   Janusz Ludwiczak
Od soboty tramwaje nie będą jeździć pomiędzy Hetmańską i pętlą Górczyn. Z kolei łazarskim odcinkiem ulicy Głogowskiej będą jeździć tylko dwie linie tramwajowe – nr 11 i 14. Przez Łazarz w ogóle nie pojedzie "piątka" i "ósemka". Zamiast tego ZTM zdecydował o skierowaniu Głogowską autobusów "za tramwaj". Ponadto autobusy linii nr 179 nie będą dojeżdżać już na os. Kopernika!

W sobotę, 24 czerwca rozpocznie się remont torowiska na ulicy Głogowskiej. Prace prowadzone będą pomiędzy Hetmańską i pętlą Górczyn.

– Na ulicy Głogowskiej prace obejmą wymianę nawierzchni torowej i drogowej, a także krawędzi peronowych na przystankach. Będą one prowadzone od węzła Głogowska/Hetmańska do ulicy Dalekiej w dwóch etapach: od Hetmańskiej do zajezdni MPK, a następnie w kierunku pętli na Górczynie. Początek robót jest planowany na koniec czerwca, a ich zakończenie na koniec sierpnia – wyjaśnia Jan Gosiewski dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

– Torowisko na tym odcinku nie było gruntownie remontowane od ponad 20 lat – odbywały się na nim jedynie bieżące prace pozwalające utrzymać ruch tramwajowy. Z uwagi na stan infrastruktury konieczna jest wymiana nawierzchni tramwajowej oraz drogowej w torowisku.
W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie rozbiórka kostki betonowej w torowisku i nawierzchni torowej, a następnie prace obejmą kompleksowy montaż toru. W torowisku odtworzona zostanie nawierzchnia betonowa. Na przystankach Krauthofera (w obu kierunkach) oraz Sielska (w stronę centrum) zamontowane zostaną krawędzie peronowe przewidziane do ruchu zarówno tramwajów, jak i autobusów. Równolegle wykonywane będą prace w zakresie m.in. wymiany napędów zwrotnic najazdowych wraz z układem sterowania i ogrzewania zwrotnic
– tłumaczy Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka MPK.

W związku z remontem od najbliższej soboty, aż do końca sierpnia objazdami będą kursować tramwaje linii nr 8 i 14. Zawieszone zostanie kursowanie "piątki".

I tak "ósemka" z Miłostowa do przystanku "Most Dworcowy" pojedzie normalną trasą, po czym zamiast Głogowską skręci w lewo w Most Dworcowy i trasą linii nr 5 – tj. przez Matyi, Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Zamenhofa, rondo Starołęka i rondo Żegrze będzie dojeżdżać do pętli przy Unii Lubelskiej.

Tramwaje linii nr 14 zamiast dolną trasą PeSTki, pod mostami: Teatralny, Uniwersytecki i Dworcowy oraz przez Dworzec Zachodni będzie kursować "górą" ulicą Roosevelta (tj. przez rondo Kaponiera).

Tym samym główną ulicą Łazarza będą kursować tylko dwie z czterech linii tramwajowych (nr 11 i 14).

– W celu zapewnienia obsługi komunikacyjnej na wyłączonym z ruchu odcinku ul. Głogowskiej, a także dla zachowania możliwości bezpośredniego dojazdu z Górczyna do centrum zostanie uruchomiona linia "za tramwaj" T5 na trasie Górczyn PKM – rondo Kaponiera – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

ZTM zdecydował również o skierowaniu autobusów linii nr 179 do pętli Górczyn. Tym samym "179" nie będzie można już dojechać na Raszyn i os. Kopernika.

– W celu zmniejszenia niedogodności wynikających z braku możliwości dojazdu do Górczyna tramwajem, zmienioną trasą będą kursować autobusy linii nr 179 – przekonuje Bartosz Trzabiatowski z ZTM.

To nie koniec utrudnień. Na początku lipca rozpocznie się drugi etap remontu torowiska na ulicy Głogowskiej. Wtedy całkowicie dla ruchu kołowego zamknięty zostanie odcinek w rejonie ul. Sielskiej i Dalekiej. Autobusy "za tramwaj" linii T5 pojadą wtedy objazdem przez Ściegiennego, Arciszewskiego i Hetmańską.

Od soboty nie będą już realizowane dodatkowe kursy na linii nr 11 (co drugi odbywał się na trasie Piątkowska – Głogowska/Hetmańska). W zamian uruchomiona zostanie dodatkowa linia nr 99, która umożliwi mieszkańcom Winiar, Bonina i Sołacza dojazd do centrum (Piątkowska – al. Wielkopolska – Most Teatralny – Pl. Wielkopolski).

Z kolei "piętnastka" wydłużona zostanie do Junikowa.

Ponadto od 24 czerwca obowiązywać będzie wakacyjny (letni) rozkład jazdy. Oznacza to, że tramwaje i autobusy pojadą rzadziej.

– W miesiące wakacyjne częstotliwość kursowania tramwajów na większości linii miejskich w dni robocze w godzinach komunikacyjnego szczytu (6:30-9:00 i 13:30-19:00) będzie wynosiła co 15 minut. Wyjątkiem będzie linia nr 13, na której tramwaje będą kursować (w dni robocze, w czasie szczytu) co 7/8 minut, natomiast w soboty i niedziele co 10 minut. Częstotliwość, jak co roku, zostanie dopasowana do mniejszej frekwencji pasażerskiej z uwagi na brak zajęć w szkołach i wyjazdy wakacyjne. Tramwaje i autobusy na liniach miejskich będą podjeżdżały na przystanki co kwadrans – tłumaczy Bartosz Trzebiatowski z ZTM.

Zmiany w komunikacji od soboty, 24 czerwca 2023:

Linia tramwajowa nr 5:
KURSOWANIE ZAWIESZONE

Linia tramwajowa nr 8:
MIŁOSTOWO – Warszawska – rondo Śródka – … – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Most Dworcowy – Matyi – Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Zamenhofa – rondo Starołęka –Hetmańska – rondo Żegrze – UNII LUBELSKIEJ

Linia tramwajowa nr 14:
OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Głogowska – Hetmańska – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC PKM

Linia tramwajowa nr 15:
OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Bukowska – Grunwaldzka – JUNIKOWO

Linia autobusowa nr 179:
DĘBIEC PKM – … – Górecka – Drużynowa – Dmowskiego – Hetmańska – Arciszewskiego – Ściegiennego – Zgoda – GÓRCZYN PKM (peron nr 5)
Częstotliwość kursowania jak dla zwykłej linii tramwajowej w okresie letnim, z wyjątkiem świątecznych poranków, gdy autobus kursować będzie z większą częstotliwością (co 20 minut, a nie co 30).
Autobusy linii nr 179 będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach na trasie, a także na przystankach tymczasowych:
• "Drużynowa" na ul. Drużynowej (przy ul. Góreckiej)
• "Daleka" na ulicy Dmowskiego (przy ul. Dalekiej)
• przystanek na ul. Zgoda (w kierunku do ul. Ściegiennego) będzie służył jako przystanek początkowy dla autobusów za tramwaj T5. Na przystanku zatrzymywać się będą także autobusy linii nr 179.

Linia autobusowa "za tramwaj" T5:
GÓRCZYN PKM – Zgoda – Ściegiennego – Głogowska – Roosevelta – Bukowska – Bałtyk – Zeylanda – Zwierzyniecka – RONDO KAPONIERA
Powrót: RONDO KAPONIERA – Zwierzyniecka – Roosevelta – Głogowska – Ściegiennego – Zgoda – GÓRCZYN PKM
/Częstotliwość kursowania w dni robocze jak dla zwykłej linii tramwajowej w okresie letnim z wyjątkiem świątecznych poranków, gdy kursować będzie z większą częstotliwością (co 20 minut, a nie co 30).
Autobus linii T5 będzie zatrzymywać się na następujących przystankach:
• na ul. Głogowskiej (od Hetmańskiej do Górczyna) – przystanki tymczasowe
• na ul. Głogowskiej (od Hetmańskiej do mostu Dworcowego) - na przystankach tramwajowych z wyłączeniem przystanku Dworzec Zachodni (w stronę Kaponiery), który zlokalizowany będzie na chodniku jako tymczasowy
• na przystankach Most Dworcowy przy krawędziach jezdni (przystanki dla autobusów nocnych)
• na przystanku Bałtyk na ul. Bukowskiej
• na przystanku końcowo-początkowym RONDO KAPONIERA na ul. Zwierzynieckiej.

Linia autobusowa nocna nr 215:
OS. SOBIESKIEGO – … – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Św. Marcin – Towarowa – al. Przemysła II – … - OS. DĘBINA / LUBOŃ KRĘTA / WIRY KOŚCIÓŁ.
W kierunku powrotnym trasa pozostaje bez zmian: OS. DĘBINA – Dolna Wilda – Rolna - Hetmańska - Przemysła II – Matyi – Most Dworcowy – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Teatralny – Fredry - al. Niepodległości - Księcia Mieszka I - Aleje Solidarności - OS. SOBIESKIEGO.


Kliknij, aby zobaczyć w całości


Komentarze (10)

21-06-2023 14:39:11
eka z małeki
............. i to są właśnie skutki popierania tych obecnych................. tak się zmusza opornych do zmiany poglądów,ja to już przechodziłem !!!!!!!!!!!!!!!! eka
20-06-2023 18:58:30
Patrycja
To są chyba jakieś jaja... Na Głogowskiej zostawiają tylko 2 tramwaje, na dodatek żaden z nich nie pojedzie do centrum. Brawo...
20-06-2023 08:31:03
Martyna
Bardzo dziękuję ZTM za zlikwidowanie bezpośredniego połączenia do centrum. Długo nacieszyłam się tramwajem 8.
20-06-2023 00:29:22
obserwator
Który to już raz? Zdaje się, że w zeszłym roku na Głogowskiej już remontowano torowisko przy zajezdni. Wcześniej był robiony przystanek wiedeński przy Sielskiej i wymieniano tory przy Ściegiennego, a zdaje się 2 lata temu wymieniali też torowisko przy Hetmańskiej. Są gorsze odcinki - Hetmańska, Reymonta... Nie mniej organizacja układu linii to jedno wielkie nieporozumienie
19-06-2023 19:05:08
M.
Do tego jeszcze dodajmy, że wprowadzony będzie letni rozkład czyli tramwaje nawet w godzinach szczytu będą jeździły co 15 minut. To jest to zachęcanie do korzystania z komunikacji miejskiej. Ciekawe kiedy zamkną Mostt Dworcowy, bo kostka brukowa między torowiskiem jest w kiepskim stanie.
19-06-2023 18:41:00
Kajka
Tak jest jak takie zmiany planuja ludzie , którzy nie poruszaja sie komunikacja miejska. Nie dosyć ze tramwaje będą jezdzić co 15 minut, to jeszcze tylko dwie trasy. Ciekawe gdzie jest teraz Rada Osiedla Łazarz? Chociaż może lepiej jej nie wywoływać do odpowiedzi, bo uslyszyny ze mozna rowerem jeżdzić ....
19-06-2023 17:32:03
Mieszkanka Łazarza
Po cholerę wpłacimy 119 zł na bilet jak nie można nigdzie dojechać temu pani już dziękujemy !!!
19-06-2023 16:16:42
kaska
Tak się cieszyłam z tej Ósemki na Plac Ratajskiego, a teraz nie będzie nawet Piątki. Ktoś chyba ma Górczyn i Łazarz w głębokim poważaniu. Czy oni myslą, że my jesteśmy dziewiętnastowiecznymi chłopami z Górczyna spędzającymi okrągły rok na pieleni, koszeniu i nawożeniu we własnym fyrtlu, a nie pracujemy w mieście?
19-06-2023 16:02:27
max
@mieszkaniec: zapomniałeś, że w ogóle nie będzie można dojechać z Łazarza do centrum, bo nie będzie też piątki. Paranoja
19-06-2023 15:09:42
mieszkaniec
Czy ich powaliło? Kto to w ogóle wymyśla? Były 4 tramwaje - będą 2. Po cholerę autobus T5 aż do Kaponiery?? Dlaczego znów Łazarz traci bezpośrednie połączenie z centrum - długo jeździła ta 8. No i kolejny paradoks - po co 179 na Górczyn??? To w 164 będzie już kompletny tłok, o ile w ogóle ten autobus przyjedzie.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: