Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pogrzeb Jana Kurka w czwartek na Miłostowie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pogrzeb Jana Kurka w czwartek na Miłostowie
22-06-2022 06:01   Janusz Ludwiczak
W środę, 15 czerwca zmarł Jan Kurek, operator filmowy i reżyser telewizyjny, który od lat 60. fotografował codzienne życie mieszkańców Łazarza, w ubiegłym roku otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza". Pogrzeb odbędzie się w czwartek na cmentarzu Miłostowskim.

"Jan Bonawentura Kurek – umarł w środę wieczorem. W spokoju, we własnym domu, na Łazarzu. Pozostaną nam Jego zdjęcia, wspomnienia i teksty" – poinformował w imieniu Rodziny Remigiusz Koziński.

Jan Kurek urodził się 1 października 1940 roku. Od 1965 roku mieszkał na Łazarzu. Zapisał się do Spółdzielni „Radiowiec” i właśnie tam, na Łazarzu dostał mieszkanie w bloku na rogu ulic Potockiej i Lodowej. W latach 1964-1993 pracował w TVP Poznań. Fotografował od 1950 roku. Jego pierwszy aparatem była „Idioten-kamera” po zmarłym w 1949 roku ojcu. Jan Kurek, fotografował i dokumentował przedpołudniowe spacery po ulicach Łazarza z lat 1967-1969. Rejestrował codzienne wydarzenia uliczne. Nie ma tam doniosłych wydarzeń, nie ma ilustracji problemów politycznych, nie ma postaci zasługujących na upamiętnienie. Dzięki jego zdjęciom możemy zobaczyć jak wyglądał Łazarz ponad pół wieku temu. Jego pasji fotograficznej zawdzięczamy powstanie wielkiej plenerowej wystawy "Mój Łazarz 1967", towarzyszącej XVIII Dniom Łazarza. W 2007 roku otrzymał tytuł Przyjaciel Łazarza, w roku 2017 Nagrodę Specjalną Klubu Krąg..

Jan Kurek w grudniu zeszłego roku, podczas otwarcia nowego Rynku Łazarskiego otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2021". Zmarł w ubiegłą środę, 15 czerwca 2022 r.

Pogrzeb Jana Kurka odbędzie się jutro (tj. w czwartek, 23 czerwca) o godz. 12:45 na cmentarzu Miłostowskim – Sala Pożegnań od strony ul. Warszawskiej.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl "Legenda o poznańskich koziołkach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

06

mar

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert pt. "Pod niebem Paryża i nie tylko..." zespołu Retrospekcja - Barbara Krenz i Marta Szydlik

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: