Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W 70. rocznicę śmierci Kazimierza Nowakowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W 70. rocznicę śmierci Kazimierza Nowakowskiego
29-04-2022 05:00   Janusz Ludwiczak
Pod głazem pamiątkowym, na placu Nowakowskiego złożone zostały znicze i wieńce w 70. rocznicę śmierci lekarza, chirurga, pułkownika Wojska Polskiego, organizatora służb sanitarnych w Powstaniu Wielkopolskim. Odsłonięta została również tablica informacyjna Systemu Informacji Miejskiej (SIM) o patronie skweru, znajdującym się przy rondzie Jeziorańskiego.

Organizatorem wydarzenia byli członkowie Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz oraz Rada Osiedla Św. Łazarz. Na placu Nowakowskiego, pod głazem z tablicą pamiątkową złożone zostały znicze i wieńce. Wartę honorową pełnili harcerze ze Szczepu Łazarz, a kilka słów o Kazimierzu Bonawenturze Nowakowskim opowiedział Wawrzyniec Wierzejewski z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Równocześnie odsłonięta została tablica informacyjna Systemu Informacji Miejskiej (SIM) o patronie skweru, znajdującym się przy rondzie Jeziorańskiego.

Kazimierz Bonawentura Nowakowski urodził się 14 lipca 1879 r. w Inowrocławiu. Był chirurgiem, lekarzem i pułkownikiem Wojska Polskiego.

Jako naczelny chirurg szpitali fortecznych w randze majora, podpułkownika i pułkownika brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.

Naczelny chirurg Szpitala Przemienienia Pańskiego, ordynator oddziału chirurgicznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu.

We wrześniu 1939 r. na polecenie władz wojskowych jako jedyny chirurg pozostał w szpitalu. Osadzony w Forcie VII za kontynuowanie działalności dydaktycznej we wrześniu i październiku 1939 oraz za udział w Powstaniu Wielkopolskim. Został zwolniony i od czerwca 1940 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku i Radomiu pracował w szpitalu, a następnie w filii Tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich w Kielcach. Do Poznania powrócił w 1945 r. i w Szpitalu Miejskim podjął działalność chirurgiczną i dydaktyczną.

Uchodził za znakomitego chirurga praktyka o olbrzymim doświadczeniu klinicznym i wykształcił około dwudziestu wybitnych chirurgów.

Zmarł 26 kwietnia 1952 r. w Poznaniu. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: