Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań opuszcza GOAP. Pozostałe gminy także! Będą większe opłaty za wywóz śmieci? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznań opuszcza GOAP. Pozostałe gminy także! Będą większe opłaty za wywóz śmieci?
17-03-2021 07:43   Janusz Ludwiczak
Rada Miasta jednogłośne zdecydowała o wystąpieniu Poznania ze Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". Podczas piątkowego spotkania burmistrzowie i wójtowie pozostałych 8 gmin również zdecydowali, że wyjdą z GOAP-u.

Poznań zdecydował się opuścić GOAP, gdyż miasto nie chce dopłacać do wywozu śmieci innych gmin. Jak przekonuje wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss miasto partycypuje w kosztach na poziomie 75%.

– Koszty związane z zagospodarowaniem odpadów lawinowo rosną. W tym roku koszt funkcjonowania systemu szacowany jest na 275 milionów złotych, wpływy mają wynieść 263 mln zł. Mieszkańcy Poznania wnoszą do GOAP-u 75% – wyjaśniał podczas sesji Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

– Samemu będzie nam łatwiej dostosować opłaty do adekwatnych, rzeczywistych kosztów, a nie tych, które są wynikiem kompromisu z uwagi na związek dużego podmiotu oraz kilku mniejszych. Możemy zyskać samodzielne decydowanie o kierunkach rozwoju systemu. Dotychczasowe rozwiązania wiązały nam ręce np. w sprawie budowy sortowni śmieci. Będziemy mogli dostosować działania do specyfiki miasta. Mamy kilku dużych partnerów, np. spółdzielnie mieszkaniowe. Dużo łatwiej będzie nam dostosować model przyszłego przetargu. Docelowo rozważamy zmianę systemu naliczania opłat i uszczelnienia systemu na podstawie zużycia wody. Posiadamy instalację termicznego przekształcenia odpadów, biokompostownię, trzy punkty selektywnego zbierania odpadów, a także spółkę ZZO (Zakład Zagospodarowania Odpadów) ze 100% udziału miasta, która mogłaby wesprzeć system zagospodarowania odpadów – twierdzi wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss.

Za opuszczeniem Poznania z GOAP-u było wszystkich 34 radnych.

– Jeśli jak miasto chcemy inwestować, myślimy o budowie instalacji do recyklingu i sortowni śmieci, chcemy podnosić jakość świadczonych usług to lepiej to zrobimy poza GOAP-em – wskazywał Konrad Zaradny, radny miasta Poznania i przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej z mającej większość w radzie miasta Koalicji Obywatelskiej.

Podobnego zdania byli także opozycyjni radni PiS.

– Mieszkańcy Poznania dopłacają co roku ok. 20 mln zł. Pieniądze te możemy przeznaczyć na sprzątanie miasta. Myślę, że działając w GOAP-ie Poznań stracił szacunkowo ok. 200 mln zł, które można było znacznie lepiej wydać niż dofinansowując gminy ościenne – zaznaczył radny Michał Grześ.

Oznacza to, że Poznań wystąpi z GOAP-u z końcem tego roku.

Tymczasem w piątek spotkali się burmistrzowie i wójtowie pozostałych 8 gmin działających w związku (Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz). Podczas spotkania zapadła decyzja, że również pozostałe gminy wystąpią z GOAP-u i zajmą się samodzielnie zagospodarowaniem odpadów.

Przypomnijmy, że Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" powstał w 2010 roku. Gmina Suchy Las postanowiła wystąpić z GOAP-u pod koniec 2012 roku z uwagi na położenie wysypiska śmieci na swoim terenie. Według danych GUS na terenie GOAP-u zamieszkuje ponad 719 tysięcy osób, z czego oficjalnie deklaracje złożyło 699 562 mieszkańców (w tym 533 830 z terenu Poznani). Według danych GOAP-u zaległości z tytułu niezapłaconych opłat za gospodarowanie odpadami wyniosły na dzień 31.12.2020 – 20 840 831,78 zł (w Poznaniu – 13 316 333,98 zł).

Z terenu Poznania w ubiegłym roku wywieziono 212 806 ton odpadów – o 76 ton więcej niż rok wcześniej (w 2019 było to 212 730 ton) – z czego ponad 135 tys. ton odpadów zmieszanych, 33 tys. ton bioodpadów, 14 059 ton papieru, 11 399 ton tworzyw sztucznych, 12 276 ton szkła i 6 930 ton odpadów wystawkowych. W całym GOAP-ie w ubiegłym roku uzbierało się 300 100 ton śmieci (najwięcej w Poznaniu – 212 806, Swarzędzu – 25 943, Obornikach – 12 943, Czerwonaku – 11 100 i Pobiedziskach – 10 435).


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: