Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

GOAP: "Rzeczywistość wymusiła podwyżkę opłat za odpady" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
GOAP: "Rzeczywistość wymusiła podwyżkę opłat za odpady"
11-12-2020 08:23   Janusz Ludwiczak
Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" rozsyła listy polecone z zawiadomieniem o nowych stawkach opłat za gospodarowanie odpadami. Jak już informowaliśmy od 1 stycznia mieszkańcy domów jednorodzinnych zapłacą 28 złotych (obecnie jest to 16 zł), a budynków wielorodzinnych będą płacić 25 złotych (czyli o 11 zł więcej). GOAP tłumaczy podwyżkę zwiększoną ilością wytwarzanych przez mieszkańców śmieci i rosnącymi kosztami utrzymania.

I tak od 1 stycznia mieszkańcy domów jednorodzinnych zapłacą 28 złotych (obecnie jest to 16 zł). W przypadku budynków wielorodzinnych, w których znajduje się powyżej 4 lokali mieszkalnych koszt wywozu odpadów na jedną osobę wyniesie 25 złotych (w tej chwili jest to 14 zł).

Podwyżka dotknie nie tylko mieszkańców Poznania, ale również innych 8 gmin zrzeszonych w GOAP-ie, czyli gmin: Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz. Ostatnia podwyżka miała miejsce w lipcu 2019.

Jak przekonuje GOAP decyzja o podwyżce wynika m.in. ze zwiększonej ilości wytwarzanych przez mieszkańców odpadów (co pociąga za sobą wzrost kosztów ich odbioru i zagospodarowania), załamaniem na rynku surowców wtórnych (brak popytu po zamknięciu rynków azjatyckich, ujemne ceny, ustawowy wzrost nakładów na ochronę przeciwpożarową magazynowanych surowców) oraz wprowadzonych w ostatnim czasie przez Sejm zmian przepisów krajowych (m.in. nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, liczne rozporządzenia dot. gospodarki odpadami).

– W większości gmin w Polsce znaczne podwyżki zostały wprowadzone pod koniec 2019 i na początku 2020 roku. Dzięki oszczędnościom oraz prowadzonym przez ZM GOAP działaniom, mającym na celu optymalizację systemu, udało się przesunąć podwyżkę o kilkanaście miesięcy, co przełożyło się na oszczędności w domowym budżecie mieszkańców na poziomie ponad 130 zł na osobę – powiedział Andrzej Springer, dyrektor Biura ZM GOAP.

Jak porównuje dyrektor GOAP-u, Andrzej Springer mieszkaniec Tarnowa Podgórnego, Lubonia i Mosiny za wywóz śmieci płaci 26 złotych, a w Pile i gminie Skoki opłata na mieszkańca wynosi 30 złotych.

– Miesięczne wynagrodzenie dla wszystkich wykonawców wynosi ponad 13 mln zł. Do 31 sierpnia br. usługa ta była realizowana za 5,1 mln zł miesięcznie. Wzrost kosztów o 153% spowodowany jest m.in. ustawową zmianą wynagrodzenia - ze stałego miesięcznego ryczałtu na wynagrodzenie za każdą tonę odebranych odpadów. Z roku na rok mieszkańcy aglomeracji poznańskiej wytwarzają coraz więcej odpadów. W 2019 roku ZM GOAP odebrał 6,9 ton odpadów wystawkowych. W porównaniu z rokiem 2015 jest to wzrost aż o 1196%! I chociaż segregujemy coraz lepiej, nie zmienia to faktu, że odpady te trzeba odebrać i zagospodarować – zaznacza Monika Iwańska z GOAP-u.

Ostatnia podwyżka opłat za wywóz śmieci miała miejsce w lipcu zeszłego roku.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: