Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Schron pod Rynkiem Łazarskim zostanie udostępniony dla zwiedzających? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Schron pod Rynkiem Łazarskim zostanie udostępniony dla zwiedzających?
15-06-2020 08:30   Janusz Ludwiczak
Podczas przebudowy Rynku Łazarskiego natrafiono na dwa schrony przeciwlotnicze, które wybudowane zostały podczas II wojny światowej. Wiadomo już, że jeden z nich zostanie wyburzony. Czy jest jednak szansa, że ten, znajdujący się pod Skwerem im. Kazimierza Nowaka, tzw. Lejkiem Łazarskim zostanie udostępniony dla zwiedzających?

Jak informowaliśmy w połowie kwietnia natrafiono na pierwszy schron, który znajduje się pod Skwerem im. Kazimierza Nowaka (tzw. Lejek Łazarski).

– Schron ma ok. 90 metrów długości. O tym obiekcie było już wiadomo, był on zaewidencjonowany na mapach Geopozu, jednak nie było do niego dojścia. Konstrukcja jest szczelinowa, betonowa. Na ścianach zachowały się charakterystyczne, poziome czerwone pasy, które miały ułatwić orientację w ciemnościach – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl Mikołaj Rembikowski z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

– W obiekcie mogło schronić się nawet 200 osób. Jest on w dobrym stanie. Powstał prawdopodobnie w czasie II wojny światowej i miał chronić przede wszystkim ludność niemiecką. Schron był dobrze przemyślany i wykonany. Na końcu korytarzy jest odpowiedni spadek umożliwiając spływ wody do studzienek – dodaje Mikołaj Rembikowski.

Więcej o tym w artykule: Ma 90 metrów długości i mógł pomieścić nawet 200 osób – odkryto schron pod Rynkiem Łazarskim.

Kilka dni temu w rejonie ulicy Kącik odsłonięto wejście do drugiego schronu, jednak ten zostanie wyburzony.

– Szczelina przeciwlotnicza nie będzie niestety zachowana dla zwiedzania z uwagi na dużą ilość kolizji z pracami budowlanymi - w tym miejscu zaplanowano między innymi jeden ze słupów. Wkrótce rozpoczną się prace przy testowaniu konstrukcji dachu targowiska. Sprawdzane będzie kilka możliwości przepuszczalności światła przez membrany – informuje Urząd Miasta Poznania.

Czy jest jednak szansa, że ten, znajdujący się pod Skwerem im. Kazimierza Nowaka, tzw. Lejkiem Łazarskim zostanie udostępniony dla zwiedzających?

– Schron, a właściwie dwa nie są częścią projektu przebudowy Rynku Łazarskiego. To tak naprawdę szczeliny przeciwlotnicze z czasu II Wojny Światowej, których na terenie naszego kraju i miasta jest bardzo wiele. Nie przedstawiają szczególnej wartości historycznej ani poznawczej - to wąskie korytarze podziemne bez żadnej infrastruktury. Dostosowanie projektu do ich wykorzystania i ekspozycji (zwiedzania) nie jest możliwe (taki wariant rozważaliśmy w porozumieniu z projektantem). Zakres potrzebnych zmian projektowych wyklucza możliwość wykorzystania projektu konkursowego i wymagałby uzyskania nowego pozwolenia na budowę i wstrzymania robót budowlanych – tłumaczy portalowi lazarz.pl Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

– Jeden ze schronów (pod "Lejkiem Łazarskim") zostanie zachowany pod ziemią (dla przyszłych pokoleń). Drugi ze schronów (pod płytą rynku) pozostaje w kolizji nieomalże z całą infrastrukturą podziemną: kanalizacją sanitarną, ogólnospławną, planowanymi nasadzeniami drzew, słupami zadaszenia targowiska, instalacją elektryczną i odwodnieniem. Ze względu na zakres występujących kolizji, niemożność zmiany projektu w zakresie umożliwiającym zachowanie schronu, a także w związku z niestabilnością gruntu w obszarze schronu, wystąpiliśmy do Miejskiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o zgodę na rozbiórkę schronu – dodaje Katarzyna Parysek-Kasprzyk z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: