Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Do Parku Wilsona będzie można wychodzić z psem? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Do Parku Wilsona będzie można wychodzić z psem?
06-03-2020 18:33   Janusz Ludwiczak
Pan Tomasz Bonawenturczyk otrzymał od Straży Miejskiej kilka mandatów za to, że chodził po Parku Wilsona z swoim psem. Mandaty nie zostały przyjęte. Sprawa trafiła do sądu. Ten jednak przyznał rację właścicielowi 3-letniej Lei uznając, że park jest terenem ogólnodostępnym. Teraz Rada Miasta Poznania ma zmienić regulamin Parku Wilsona, z którego wykreślony zostanie punkt zabraniający wyprowadzania psów.

Pan Tomasz mieszka na dolnym Łazarzu, opiekuje się również dziećmi w Przedszkolu nr 51. Codziennie wychodzi do Parku Wilsona na spacer ze swoją 3-letnią suczką Lea. Pan Tomasz dostał jednak kilkukrotnie mandat od municypalnych.

– Wszystko zaczęło się w styczniu ubiegłego roku. Straż Miejska złapała mnie za to, że szedłem po Parku Wilsona ze swoim psem, po którym zawsze sprzątam. Strażnik wypisał mi mandat, jednak ja odmówiłem jego przyjęcia. Straż Miejska wezwała mnie do siebie i żądała wyjaśnień dlaczego odmówiłem przyjęcia mandatu. Kilka miesięcy później sytuacja się powtórzyła – mówi Tomasz Bonawenturczyk, mieszkaniec Łazarza.

Sprawa trafiła do sądu. Pod koniec zeszłego roku Sąd Rejonowy w Poznaniu przyznał rację panu Tomaszowi.

– Sąd uchylił naganę i mandat Straży Miejskich powołując się na wyroki innych sądów w podobnej sprawie, uznając, że nie można ograniczyć korzystania z przestrzeni publicznej i wychodzenia z psem do parku – wskazuje Tomasz Bonawentuczyk.

W grudniu 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że można wchodzić z psami nie tylko do parków, ale również na kąpieliska i plaże, ale pod warunkiem, że czworonóg będzie mieć nałożoną smycz i będzie pod właściwą opieką.

Tymczasem wciąż obowiązuje regulamin Parku Wilsona, który zabrania wychodzenia z psem. Pan Tomasz postanowił zaskarżyć miasto.

We wtorek odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Poznania, podczas którego radni pozytywnie zaopiniowali nowy regulamin Parku Wilsona.

– Zaopiniowaliśmy pozytywnie zmianę regulaminu Park Wilsona, zgodnie z którą do Parku będzie można wchodzić ze zwierzętami (dopuszczalne będzie spacerowanie z nimi po alejkach oraz po wyznaczonym obszarze parku). Ponadto, zgodnie z nowym regulaminem, dopuszczalne będzie zamknięcie parku w wypadku burz i silnych powiewów wiatru. Zmienią się też godziny otwarcia parku, który dostępny będzie teraz od 5 do 22 – wyjaśnia Filip Olszak, radny miasta Poznania.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą poznańscy radni podczas najbliższej sesji, która odbędzie się we wtorek.

ZOBACZ TAKŻE: Park Wilsona: można oficjalnie opalać się i piknikować na trawniku pomiędzy muszlą a stawikiem

Obecny regulamin Parku Wilsona z 7 lipca 2009:

Projekt nowego regulaminu Parku Wilsona:

Parki są ozdobą miasta, miejscem wypoczynku, podlegają ochronie.
Trosce wszystkich użytkowników zieleni miejskiej powierza się drzewa, krzewy, kwiaty, trawniki i urządzenia parkowe.
Park pełni funkcję estetyczną.

I. W parku zabrania się:
1. Zachowań zagrażających spokojowi, odpoczynkowi i bezpieczeństwu innych użytkowników parku.
2. Przestawiania ławek, koszy i innych urządzeń parkowych.
3. Jazdy po alejkach parkowych wszelkimi pojazdami, z wyjątkiem rowerków dziecięcych i wózków inwalidzkich oraz pojazdów upoważnionych, z bezpieczną prędkością.
4. Jazdy na wrotkach, rolkach i deskorolkach po alejkach parkowych.
5. Korzystania przez dzieci do lat 7 z urządzeń zabawowych bez opiekuna.
6. Wprowadzania psów.
7. Łowienia ryb i kąpieli w zbiornikach wodnych.
8. Wchodzenia do fontanny.

II. W parku zezwala się na:
1. Poruszanie się wyłącznie po alejkach parkowych.

Naruszanie postanowień niniejszego regulaminu zagrożone jest karą grzywny wymierzoną w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.

Parki są ozdobą miasta, miejscem wypoczynku, podlegają ochronie.
Trosce wszystkich użytkowników zieleni miejskiej powierza się drzewa, krzewy, kwiaty, trawniki i urządzenia parkowe.
Park pełni funkcję estetyczną.
 
I. W parku zabrania się:
1. Zachowań zagrażających spokojowi, odpoczynkowi i bezpieczeństwu innych użytkowników parku. 
2. Przestawiania ławek, koszy i innych urządzeń parkowych.
3. Jazdy po alejkach parkowych wszelkimi pojazdami, z wyjątkiem rowerków dziecięcych i wózków inwalidzkich oraz pojazdów upoważnionych, z bezpieczną prędkością.
4. Jazdy na wrotkach, rolkach i deskorolkach po alejkach parkowych.
5. Korzystania przez dzieci do lat 7 z urządzeń zabawowych bez opiekuna.
6. Łowienia ryb i kąpieli w zbiornikach wodnych.
7. Wchodzenia do fontanny.
8. Karmienia zwierząt i rozsypywania pokarmów.
9. Przebywania w czasie burz i silnych wiatrów.
 
II. W parku zezwala się na:
1. Poruszanie się wyłącznie po alejkach parkowych.
2. Prowadzenie psów na uwięzi po alejkach parkowych, a psów ras uznawanych za agresywne, ich mieszańców oraz innych zagrażających otoczeniu na uwięzi 
i w kagańcu.
3. Spacerowanie z psem na wyznaczonych terenach zielonych oznakowanych tabliczkami.
4. Użytkowanie terenów trawiastych na obszarze położonym pomiędzy muszlą koncertową a stawem parkowym dla wypoczynku.
 
III. Park otwarty jest w godzinach 5.00 – 22.00. 


R E K L A M A

Komentarze (6)

09-03-2020 14:34:56
Rico
I bardzo dobrze, jeśli chodzi o dzieci to są strasznie hałaśliwe i śmiecą, więc może dla nich zakaz?
07-03-2020 19:27:58
L.D.
Przyznaję, Park Wilsona powinien być traktowany w sposób szczególny ze względu na swój historyczny status oraz unikalne okazy zieleni. Problem w tym, że obowiązujące przepisy te wcześniejsze, jak i obecnie proponowane nie były i zapewne nie będą przestrzegane. Psy biegające na na długich smyczach, jak i bez można było spotkać nie raz, podobnie jak jeżdżących na rowerach i hulajnogach elektrycznych (sprzyja temu skrót "komunikacyjny" pomiędzy ul. Śniadeckich i Matejki). Organem opiekującym się Parkiem jest Palmiarnia, czy jej władze są świadome konieczności większej dbałości o czystość alejek i trawników po wprowadzeniu nowego regulaminu? A za jakiś czas czeka nas otwarcie lokalu restauracyjnego w dawnym budynku AWFu historycznej Betonhali i oby!! pojawił się na nowo zniszczony mur oddzielający kompleks budynków mieszkalno hotelowych budowanej "Perfumerii". Te nowe inwestycje będą wymuszały zapewne kolejne nowelizacje regulaminu.
07-03-2020 16:38:20
kajka
Porażka totalna, przez jednego leniwca któremu nie chciało się iść na wybieg dla psów na Arenę znów nie bedzie mozna w spokoju iść do parku Wilsona. Znów bedą srały kejtry, będą biegać na długich smyczach bez kagańców...i jak tu iść na spacer z dziećmi? Czy to tak trudno zrozumieć ze dzieci mogą sie bać psów- zwłaszcza tych niby niegryzących , na długiej smyczy , biegnacego za małym dzieckiem. Taki pies wystraszył moje dziecko,do dzis córa boi sie psów. Uważam że teraz straż miejska powinna chodzic po parku i karac za psie kupy, za brak kagańca i za długie smycze. Ale oni maja to w nosie.
07-03-2020 07:25:46
pyra
Niestety totalna porazka Miasta Poznan, kolejny park bedzie zasrany, przeciez w Polsce nikt prawie nie stosuje sie do zadnych regulaminow. Pan ze zdjecia, strasznie zadowolony, powinien w razie zasrania parku, a tak bedzie, chodzic i czyscic z gowien teren parku. Co za glupota w naszym kraju, niedlugo pozowli sie srac psom na klatkach schodowych bo sikac to juz sikaja od dawna. W naszym miescie niestety nie ma dobrego gospodarza a jak widac jeden czlowiek, leniwy czlowiek bo nie chce sie jemu isc do Kasprowicza zmieni nasz piekny park w sralnie i kolejne smierdzace moczem miejsc na Lazarzu. Dla niektorych ludzi nie ma swietosci a takim powinien byc Park Wilsona. Co za porazka.
06-03-2020 23:11:18
Łazarzowinin
No tak znalazł się jeden, któremu zakaz przeszkadzał to teraz wszyscy będą cierpieć bo Pan nie może wchodzić do parku z psem. To jakiś ABSURD jest. Zawsze by zakaz i było dobrze nikomu to nie przeszkadzało. To był jeden z czyściejszych parków jakie widziałem w Poznaniu i przyjazny dzieciom, a proszę sobie przypomnieć jak kilka lat temu wyglądał Park Kasprowicza tonący w odchodach psów które biegały bez opieki bo właściciele musieli sobie porozmawiać. Psy są ważniejsze niż dzieci czy ludzie. Brawo Chciałem zauważyć ze Park Wilsona jest zabytkiem a nie jakimś tam parkiem wiec w ramach ochrony Parku powinien zostać podtrzymany zakaz wstępu właścicieli z pasami. A czy do Ogrodu Botanicznego też jest dozwolony wstęp psów?
06-03-2020 21:56:11
Aga
Brawa dla pana Tomasza. Super!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

01

paź

19:00
Rynek Łazarski
Cyrkowo-ogniowe show na pożegnania Łazarskiego Lata (Abstract show)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: