Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Można legalnie wyprowadzać psa do parku... ale nie Wilsona - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Można legalnie wyprowadzać psa do parku... ale nie Wilsona
03-02-2017 11:16   Janusz Ludwiczak
Od lutego zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego właściciele psów mogą wyprowadzać swoje psy do parków, a także na place zabaw, plaże czy do budynków użyteczności publicznej. Mimo to zakaz wyprowadzania psów wciąż obowiązuje w Parku Wilsona, a za wyprowadzenie czworonoga w to miejsce można otrzymać mandat.

8 grudnia 2016 r. Sąd Administracyjny orzekł, że można wchodzić z psami nie tylko do parków, ale również na kąpieliska i plaże, ale pod warunkiem, że czworonóg będzie mieć nałożoną smycz i będzie pod właściwą opieką.

Skargę do Sądu Administracyjnego złożyli właściciele psów. Zaskarżyli oni obowiązujące przepisy. Kilka tygodni temu mówiło się głośno o właścicielach psów, którzy wyprowadzali swoje pupile na spacer do Parku Wilsona i byli karani mandatami przez Straż Miejską.

Miasto mogło wnieść odwołanie - skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak z tej możliwości nie skorzystało.

Poleciłem podległemu mi wydziałowi stworzenie nowych przepisów przyjaznych czworonogom i ułatwiających poruszanie się z naszymi pociechami w przestrzeni publicznej. Już niedługo sam będę wpadał do pracy ze swoim psiakiem - uprzedzam by nie było wielkiego zdziwienia – powiedział Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Mimo orzeczenia WSA zakaz wyprowadzania psów wciąż obowiązuje w Parku Wilsona.

W regulaminach zdecydowanej większości podlegających nam parków i zieleńców nie ma żadnych zapisów zakazujących wprowadzania na ich teren psów. Zakaz wyprowadzania psów obowiązuje jednak w Parku Wilsona. Zapis ten obowiązuje ze względu na zabytkowy charakter tego miejsca oraz dla ochrony specyficznych i wrażliwych nasadzeń. Każdego, kto postępował będzie niezgodnie z obowiązującym regulaminem i mimo zakazu wejdzie z psem na teren tych parków i zieleńców, funkcjonariusze Straży Miejskiej mogą - podobnie jak za nie posprzątanie po swoim pupilu - ukarać mandatem – wyjaśnia Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zarząd Zieleni Miejskiej zaznacza jednak, że w 11 poznańskich parkach są wyznaczone tereny do psiej rekreacji. Psy mogą tam biegać swobodnie, pod warunkiem, że są w kagańcu.

Z kolei w ubiegłym roku w Parku Kasprowicza powstał również wybieg dla psów, w którym można wypuścić czworonoga spokojnie na wybiegu, bez smyczy i kagańca.

ZOBACZ TAKŻE: W Parku Kasprowicza powstał wybieg dla psów. Właściciele narzekają na zbyt niskie i ostre ogrodzenie

Obecny regulamin obowiązujący w Parku Wilsona:
Parki są ozdobą miasta, miejscem wypoczynku, podlegają ochronie.
Trosce wszystkich użytkowników zieleni miejskiej powierza się drzewa, krzewy, kwiaty, trawniki i urządzenia parkowe.
Park pełni funkcję estetyczną.
I. W parku zabrania się:
1. Zachowań zagrażających spokojowi, odpoczynkowi i bezpieczeństwu innych użytkowników parku.
2. Przestawiania ławek, koszy i innych urządzeń parkowych.
3. Jazdy po alejkach parkowych wszelkimi pojazdami, z wyjątkiem rowerków dziecięcych i wózków inwalidzkich oraz pojazdów upoważnionych, z bezpieczną prędkością.
4. Jazdy na wrotkach, rolkach i deskorolkach po alejkach parkowych.
5. Korzystania przez dzieci do lat 7 z urządzeń zabawowych bez opiekuna.
6. Wprowadzania psów.
7. Łowienia ryb i kąpieli w zbiornikach wodnych.
8. Wchodzenia do fontanny.
II. W parku zezwala się na:
1. Poruszanie się wyłącznie po alejkach parkowych.


Komentarze (9)

05-02-2017 16:47:36
piter
Wyrok WSA nie stanowi zasady prawnej i obowiązuje tylko w danej sprawie w zakresie w jakim była rozstrzygana. Tylko wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego (a w innych dziedzinach prawa Sądu Najwyższego) mogą wiązać inne sądy w podobnych sprawach (są wyjątki), dlatego jest możliwe zupełnie inne rozstrzygnięcie w innym WSA albo nawet w tym samym ale w lekko innych granicach orzekania. Prawo administracyjne jest dość specyficzne. Administrator Parku Wilsona powołuje się na wyjątkowość tego miejsca i określa wyjątek od ogólnej zasady. Dlatego należałoby zaskarżyć ten konkretny przypadek.
05-02-2017 16:19:00
Zainteresowana
Czy ktoś z Państwa mógłby mi udzielić informacji, który z tych aktów jest ważniejszy? Decyzja SA czy regulamin parkowy?
04-02-2017 10:31:24
Hania
Wojewodzki Sad Administracyjny zdecydowal o czystosci naszych parkow, plaz, placow zabaw i prosze nawet kupa psia uzyskala "pozwolenie" na pozostawianie jej w budynkach uzytecznosci publicznej. Tak jak pisze "Tata z Dzieckiem" po psach sprzata gora 5% wlascicieli, to widac jak chodzi sie po Lazarzu. Psie gowno kroluje wszedzie na Lazarzu i w trawie parkow. Bardzo zla decycja zaslugujaca aby odwolac sie od niej do wyzszej instancji. Wlasciciele psow nie placa podatku od psa, wiekszosc nie sprzata kup a teraz beda mieli sadowe "pozwolenie" aby kupy byly juz wlasciwie wszedzie. Prosze sie przejsc jakakolwiek ulica na Lazarzu a najbardziej polecam ul.Niegolewskich, ktora jest zasrana totalnie. Wczoraj zwrocilam uwage wlascicielce psa aby posprzatala po swoim psie, uslyszalam odpowiedz, ze to nie moj interes a ona sprzata to nie od jej psa......widzialam jak robil kupe !!! Dopoki spoleczenstwo jest na poziomie zero w tej sferze /i innych tez/ to nic sie nie zmieni. Psow przybywa ale ludzi bez odpowiedzialnosci za swoja dzielnice, ulice i podworko jest wiecej. Psy nie sa winne a jedynie i wylacznie ich wlasciciele, ktorzy maja w glebokiej du..... swoje srodowisko w ktorym zyja. Only in Poland.
04-02-2017 08:28:12
poznanaianka
Może bardziej skupić sie nad tym , aby edukowac właścicieli psów.Chociaż oni wiedzą ,że są odpowiedzialni za swojego psa.W zachowaniu i gdy zrobił kupę.Muszą wiedzieć ,że to oni odpowiadają za to ,jak my patrzymy na ich pupili.Jest coraz lepiej, co widać po sprzątających .Proszę wierzyć widziałam na Cytadeli naukę psów.Różne rasy.Różni w zachowaniu właściciele.Ale poczucie obowiązku i nie lekceważenie tych co nie maja psów i mogą się bać ,było przyjmowane z życzliwością i zrozumieniem.Właściciele oswajali tych " obcych " , pokazywali jak współpracują z psem .Co wolno , a czego nie i dlaczego, pupilowi.Swietna nauka i obustronna zabawa.
04-02-2017 00:36:03
Tata z dzieckiem
I bardzo dobrze że nie można wprowadzać psów do parku Wilsona ponieważ wystarczył jeden miesiąc aby tereny zielone zamieniły się w pole minowe pełne psich odchodów. Wystarczy że park Kasprowicza jest już zasrany. Powiedzmy szczerze na 100% wałaścicieli psów które odwiedziły park Wilsona po swoich pupilach posprzątało pewnie max 5%. Kończąc moją wypowiedz mam apel do posiadaczy psów : Zostawcie Park Wilsona dzieciom niech mają troszkę czystej zieleni dla siebie bo sam plac zabaw nie wystarczy dziecku.
03-02-2017 22:47:33
geniu z Łazarza
Uwaga na strażnika który wlepia mandaty w naszych parkach ostatnio widziałem jak wlepił mandat za psa biegającego luzem w Parku Kasprowicza. AS uważaj jak masz psa ?
03-02-2017 20:06:26
AS
I tak park jest pełen ludzi z psami. Nikt tego nie pilnuje.
03-02-2017 17:55:37
Tomek
Teraz do pracy prezydent będzie bral psa? Jak mawiał Popiołek "koniec swiata"...
03-02-2017 13:05:24
Ujarany
Hahaha, a taka była radość psiarzy, że będzie można też Wilsona dewastować. Smuteczek ;) Warto zauważyć, że więcej miejsc ma zakaz wyprowadzania psów np. place zabaw.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

29

wrz

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny, 90-lecie parafii - msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego

30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: