Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Czy jesteśmy lokalnymi patriotami? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Czy jesteśmy lokalnymi patriotami?
12-11-2009 00:56   Janusz Ludwiczak
Cudze chwalicie, swego nie znacie - mówi jedno ze znanych przysłowi. 11 listopada - Święto Niepodległości. Była to dobra okazja do mówienia o patriotyzmie. Czy zatem miłujemy swoją małą ojczyznę?

Jak możemy przeczytać w Wikipedii patriotyzm lokalny jest to umiłowanie i przywiązanie względem własnej, lokalnej ojczyzny, (tzw. mała ojczyzna) - miejsca zamieszkania lub urodzenia. Podobnie jak patriotyzm w swym szerszym znaczeniu, patriotyzm lokalny opiera się na otwartości względem innych jednostek bądź grup.

Łazarz już od prawie 110 lat jest w granicach administracyjnych Poznania. Dokładnie 1 kwietnia 1900 roku wraz z Górczynem, a także Wildą i Jeżycami został przyłączony do Poznania. Zapewne większość z naszych Czytelników mieszka lub pracuje na Łazarzu i właśnie z tą dzielnicą jest związana. Mamy Park Wilsona z Palmiarnią, Arenę, pływalnię letnią w Parku Kasprowicza, Rynek Łazarski, ulicę Głogowską, Targi, a w ich pobliżu Dworzec Zachodni. To właśnie na Łazarzu znajduje się siedziba MPK i uczą się tutaj chemicy w Collegium Chemicum UAM. O Łazarzu można by mówić sporo. Czy jednak jesteśmy patriotami lokalnymi? Czy szanujemy naszą dzielnicę?

Mieszkańcy dwóch dzielnic powołali stowarzyszenia mające na celu poprawę ich środowiska lokalnego. Nasi sąsiedzi powołali Stowarzysznie "Piękne Jeżyce", zaś w centrum powstało Stowarzyszenie "Chwaliszewo". Czy Łazarz także będzie miał swoje stowarzyszenie? O tym pisaliśmy w maju.

Czy potrafimy się zgrać i wspólnie działać? Czy jesteśmy patriotami lokalnymi? Czy umiemy walczyć o swoje? Czy wzajemnie się wspieramy? Zapraszamy do dyskusji.


R E K L A M A

Komentarze (1)

21-11-2009 18:00:43
11 listopada
Mieszkam na Głogowskiej w dużym budynku. Przed 1989 r. mieszkańcy wywieszali bardzo dużą ilość chorągwi nawet ponad 20. Ostatnie święto 11 listopada tylko wisiały trzy. Trudno na ten fakt dać jednoznaczną odpowiedź. Może społeczeństwo jest zmęczone tym co wyprawiają politycy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: