Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rusza przebudowa Rynku Łazarskiego. Od wtorku kierowców czekają utrudnienia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rusza przebudowa Rynku Łazarskiego. Od wtorku kierowców czekają utrudnienia
03-02-2020 19:25   Janusz Ludwiczak
Od wtorku kierowcy nie skręcą z Głogowskiej w Rynek Łazarski i nie przejadą prosto z ulicy Dmowskiego do Małeckiego. Utrudnienia związane są z rozpoczęciem przebudowy Rynku Łazarskiego.

Od najbliższego wtorku, 4 lutego Skwer im. Kazimierza Nowaka, czyli tzw. "Lejek Łazarski" zostanie zamknięty dla ruchu kołowego. Kierowcy nie skręcą już z ulicy Głogowskiej na Rynek Łazarski. Ponadto z ul. Dmowskiego nie będzie możliwości przejazdu na wprost przez Rynek Łazarski do ul. Małeckiego i odwrotnie. Zlikwidowany zostanie również skręt w prawo z Niegolewskich w stronę Dmowskiego. Na odcinku od ul. Głogowskiej do ul. Lodowej dopuszczony będzie jedynie dojazd do bramy wjazdowej dla mieszkańców i służb.

Ze względu na ograniczone możliwości dojazdu z ul. Głogowskiej do ul. Łukaszewicza wskazano możliwość objazdu ulicami: Głogowską, Strusia, Małeckiego i Skwer Eki z Małeki. W całym objętym pracami rejonie utrzymany zostanie ruch pieszy i dojście do posesji.

Kierowcy najpóźniej w poniedziałek powinni usunąć swoje auta, zaparkowane wokół Skweru im. Kazimierza Nowaka. W przeciwnym razie będą musieli liczyć się ze 100-złotowym mandatem i 1 punktem karnym, a także poniosą koszty odholowania pojazdu. Zmotoryzowani, którzy nie przeparkują swoich samochodów zapłacą dodatkowo 400 zł za każdą dobę samochodu odstawionego na parking.

Kolejne zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone 23 marca, a 1 kwietnia Rynek Łazarski zostanie całkowicie zamknięty. Zostanie wprowadzony jednokierunkowy ruch samochodowy dookoła rynku z możliwością wjazdu tylko dla mieszkańców, dostaw do sklepów i służb (policja, pogotowie, straż). Przez cały czas trwania robót budowlanych zostanie zapewnione dojście piesze do kamienic usytuowanych wokół rynku.

– Dołożymy wszelkich starań, aby przebudowa była jak najmniej uciążliwa. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość dla pracowników realizujących przebudowę – zaznacza Bartosz Banach, przedstawiciel wykonawcy firmy Skanska S.A.

Dodajmy, że samo targowisko na Rynku Łazarskim funkcjonować będzie do 23 marca. Następnie kupcy przeniosą się na boisko Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej 90, gdzie powstanie tymczasowe targowisko.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki".

Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią przyszłego roku. Inwestycja będzie kosztować ponad 42,3 mln zł.


Komentarze (19)

03-02-2020 11:04:29
Głos z Małeckiego
@Ambroży: Głogowska, Niegolewskich, Małeckiego, Łukaszewicza i dalej wiadomo.
03-02-2020 09:15:05
Ambroży
Może mi ktoś wytłumaczyć jak mam dojechać do Ul. Hetmańskiej mieszkając na ul.Chłodnej .....nie łamiąc przepisów ruchu drogowego?
02-02-2020 19:37:15
M.
@Tomcio z Łazarza, w dalszym ciągu nie wyjaśniłeś podstaw do wystawienia faktur Skanskiej. To chyba oczywiste, że firma budowlana buduje, żeby zarobić. Generalnie tak jest, że w znakomitej większości ludzie pracują dla pieniędzy, a nie dla idei. Za całkiem normalne uważam też, że firma musi zorganizować plac robót odpowiednio wcześniej m.in. przez przywiezienie sprzętu. I jak sam słusznie zauważyłeś będzie on zaparkowany na gruncie miejskim, a nie Twoim prywatnym. Podobnie, gdzieś trzeba złożyć materiały potrzebne do zrealizowania projektu. Ubezpieczenia -każda szanująca się firma wykupuje ubezpieczenie, a sam spis stanu budynków przed rozpoczęciem budowy jest wymogiem ubezpieczyciela. Zgodnie z informacją, służby czyli m.in. pogotowie będą mogły dojechać do wszystkich budynków. A projekt, to już zupelnie inna sprawa (moim zdaniem został wybrany najgorszy).
02-02-2020 16:22:53
Głos z Małeckiego
@Tomcio z Łazarza Czekaj, czekaj - rozumiem, że któreś z tych miejsc parkingowych było Twoje, prywatne? Bo na jakiej podstawie oczekujesz zwrotu pieniędzy? Aaa - już wiem "JA i wielu innych ludzi nie będzie miało gdzie zaparkować SWOJEJ własności". JA, JA, JA. MI się należy miejsce, bo SOBIE kupiłem samochód. MI się należy i miasto albo Skanska ma MI to zapewnić. Ma zostać zasyfiały rynek, bo JA nie będę miał gdzie parkować. Typowa samolubna logika. Dzięki niej mamy zaparkowane samochody na przejściach dla pieszych, trawnikach, zastawione chodniki. Co mnie obchodzą inni ludzie. Dzięki niej też mamy pełno psich odchodów na chodnikach, bo JA kupiłem psa, płacę podatki i miasto ma po moim psie sprzątać. Bo JA się do tego nie zniżę, co mnie obchodzi, że ktoś w to wdepnie. Dzięki niej mamy też mamy śmieci na ulicach, w lasach i można tak wymieniać w nieskończoność. Ciągle JA, JA, JA...
02-02-2020 15:14:27
OjOj
Ojoj, biedni niewolnicy swoich autek...
02-02-2020 01:26:50
Tomcio z Łazarza
@m - Drogi/droga m. Spieszę wyjaśnić, dlaczego to Skanska powinna zapewnić miejsca parkingowe. Po pierwsze - to nie miasto remontować ma Rynek, a Skanska. Miasto ma za to zapłacić, Skanska zarobi. Skanska zabezpiecza się przed potencjalnymi pozwami o uszkodzenia w mieszkaniach - czyli boi się dodatkowych kosztów. Poza tym remont ma zacząć się w marcu, a już od wtorku ja i wielu innych ludzi nie będzie miało gdzie zaparkować swojej własności. Bo to Skanska chce postawić tutaj swój sprzęt. I to pod moim własnym domem, przy którym okolicę remontuje się bez pełnej akceptacji okolicznych mieszkańców, a nawet wbrew ich woli. Ale... jedynym beneficjentem remontu Rynku będzie... Skanska. Miasto też, bo od tych niedostępnych miejsc będzie chciało pobierać opłaty w ramach Strefy Ograniczonego Postoju. No... ale miasto ma wyższe cele... np. wypełniać betonem ostatnie rejony lejka łazarskiego, gdzie są rośliny... A czy w ogóle ktoś rozważa, jak mają tu dojechać karetki i straż, gdyby (odpukać) coś się miało stać? Skanska zagwarantuje, że nikt nie będzie potrzebował opieki medycznej? Nie... ich ubezpieczyciel woli nie płacić regresem za zarysowania na ścianach... Ech - ręce opadają... Rynek musi się zmienić - tak, wiem to, ale były lepsze propozycje... Ta, przyjęta w bólach przez miasto jest do du(...)y. Ale Skanska zarobi. Dane do faktur za parkingi są tu: http://www.krs-online.com.pl/skanska-s-a-krs-31079.html
01-02-2020 22:31:33
M.
@Bazyli, tak się składa, że w ubiegłym roku od czerwca do listopada byłam w podobnej sytuacji. Z powodu robót w pasie drogowym miałam utrudniony dojazd do własnego domu, przez ładnych kilka dni byłam całkowicie pozbawiona możliwości zaparkowania na posesji, a przez kilkanaście tygodni wjechać/wyjechać mogłam między 19, a 6:30. Samochód parkowałam dobre 500 metrów od domu i nawet jeżeli chciałam pojechać o godzinie 9, to musiałam przestawić samochód odpowiednio wcześniej. Łatwo nie było, ale tak to czasem bywa, że żeby było lepiej, najpierw musi być trochę gorzej.
01-02-2020 18:22:49
emeryt
Dlaczego nie zakazać ruchu pieszych. Łażą po ulicach nie wiadomo poco i przeszkadzają autkom swobodnie się poruszać. Co Ania.
01-02-2020 14:01:07
M.
@Tomcio z Łazarza, a dlaczego Skanska miałaby Tobie cokolwiek refundować? Czy zajmie Twój prywatny grunt? Miasto nie ma obowiązku zagwarantowania komukolwiek darmowego miejsca parkingowego.
01-02-2020 13:00:11
Bazyli
Ci, którzy tak sobie "lekko" wypisują, że owszem, miasto nie ma obowiązku zapewnienia miejsc parkingowych mieszkańcom, to zapewne nie mieszkańcy rynku. Całkiem nie wyobrażają sobie, co się będzie działo na ulicach Łazarza (nie tylko Lodowej, Łukaszewicza, Dmowskiego itp.). Bo gdzieś (GDZIE???) te samochody mieszkańcy rynku będą musieli przez 1,5 roku stawiać, płatnych parkingów i garaży brak w tej dzielnicy, więc będzie lament mieszkańców innych ulic, że teraz oni nie mają co zrobić ze swym autem! Może to właśnie ci, co się śmieją teraz z problemu...
31-01-2020 10:10:56
Ania
Powinni zlikwidować wszystkie parkingi tych ochydnych trucicieli i to natychmiast! Ruch pojazdów wokół rynku? a komu to potrzebne, rynek jest dla ludzi, dla pieszych, w cywilizowanym świecie tak jest! To trzeba natychmiast zlikwidować i przerobić!
31-01-2020 09:55:21
konrad
Śmieszy mnie mentalność "kierowców", którzy myślą, że miejsca parkingowe się im po prostu należą... chyba już gdzieś to słyszałem... Miasto nie ma obowiązku zapewniania miejsc parkingowych... stać Cię na samochód?? to powinno Cię stać na wykupienie miejsca na parkingu, które są w okolicy... no tak, ale zaraz usłyszę, że to za daleko bo przecież skoro mam samochód to nie po to aby chodzić tylko po to aby wjechać samochodem na klatkę schodową albo do salonu... nauczcie się ludzie, że nic się Wam nie należy od tak... mowię to z pełną świadomością jako kierowca, który kupił samochód dopiero wtedy gdy mnie było stać na płatny parking.
31-01-2020 09:35:33
Głos z Małeckiego
Proszę zacytować przepis, który mówi, że miasto ma obowiązek zapewnić każdemu mieszkańcowi miejsce parkingowe (często dwa jak chcieliby niektórzy). Czekam z niecierpliwością :) Tak, mam samochód, trzymam go na parkingu płatnym. Jeśli nie będę miał gdzie go parkować to wtedy będę sobie radził inaczej, a nie czekał aż miasto mi coś załatwi. Jeśli mieszka się w centrum to należy się liczyć z tym, że będzie mało (lub wcale nie ma) miejsc parkingowych i są drogie.
31-01-2020 09:06:42
nela
Rada osiedla też mogłaby zaangażować się w proces przebudowy, żeby był on dla mieszkańców jak najmniej dotkliwy. Ale im w głowie tylko lansowanie się. Wygodniej zając się skwerem przy Kolejowej (krzaczki, drzewka i ławeczki za grubą forsę),niż podejmować się trudnych zadań w naszym imieniu. Radni jak zawsze bezradni. Kolejne towarzystwo wzajemnej adoracji. Wstyd.
30-01-2020 23:21:41
Tomcio z Łazarz
@albin: nie prawie 100 miejsc, tylko 164 - przynajmniej tak zapewniało nas ZDM przy okazji dyskusji o zmianach w ruchu na Łazarzu. A miasto nie licząc się z mieszkańcami klasycznie podcina gałąź, na której posadziło swoje władze... W końcu magistrat i te wszystkie wypacykowane instytucje utrzymują się z podatków mieszkających tu osób, a nie z ryczałtów kupców - ci w większości są spoza Poznania...
30-01-2020 23:17:30
z Rynku Łazarskiego
A gdzie przygotowane dla mieszkańców miejsca postojowe???? Jak widzę nikogo to nie obchodzi - tylko karanie!!!! To jakiś żart i kpina z mieszkańców!!!
30-01-2020 22:36:39
Mieszkaniec
A czy wiadomo co z miejscami parkingowymi dla mieszkańców łazarza ? Od lat jedyne co postępuje w tej sferze po redukcja owych miejsc. Strefa Płatnego Parkowania ma wystartować podobno jesienią, co to tego czasu ?
30-01-2020 22:21:48
Tomcio z Łazarza
Rozumiem, że Skanska razem z miastem przygotowała już albo parkingi dla mieszkańców albo utworzyła rezerwę budżetową celem refundowania kosztów parkowania na istniejących placach... Na kogo wystawić fakturę? Bo lekko licząc na czas remontu muszę na ten cel wydatkować dobre 3600 polskich złotych. Muszę, bo najbliższe miejsca do postawienia samochodu będą w okolicach... ul. Górki, albo ul. Poznańskiej... A jeszcze "za moment" będziemy mieli "bonus", czyli konieczność wnoszenia opłat za winiety do Strefy Ograniczonego Postoju... choć stać nie będzie gdzie... Bajka, słowem bajka...
30-01-2020 21:10:36
albin
No i w pi..u poleci prawie 100 miejsc parkingowych. Może tak, skoro miasto załatwiło kupcom plac, miasto załatwi mieszkańcom parking zastępczy? Oczywiście NIE ZAŁATWI. Mieszkaniec najmniej ważny, a ten z samochodem to już w ogóle.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: