Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

100 lat temu przy Głogowskiej 78 powstał pierwszy sklep Społem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
100 lat temu przy Głogowskiej 78 powstał pierwszy sklep Społem
29-12-2019 00:42   Janusz Ludwiczak
10 grudnia 1919 r. przy ówczesnej ulicy Łazarskiej 2 (obecnej Głogowskiej 78) otwarto jeden z pierwszych sklepów.

W tym roku Poznańska Spółdzielnia Spożywców "Społem" obchodzi swój jubileusz 100-lecia istnienia. Jej historia sięga dokładnie 29 sierpnia 1919 roku, kiedy to 105 poznaniaków postanowiło założyć Spółdzielnię Spożywców "Zgoda". Przy ulicy Łazarskiej 2 (obecnie Głogowskiej 78) otwarto jeden z pierwszych sklepów "Zgody". Podobna placówka handlowa została otwarta tego samego dnia równocześnie przy ul. Górna Wilda.

Przez lata sieć bardzo się rozrastała. Już dziesięć lat później liczba członków wzrosła ponad dwukrotnie – z 17 008 do 34 617 osób. W 1930 r. Spółdzielnia Spożywców "Zgoda" w samym Poznaniu posiadała już 17 sklepów. Kryzys przyszedł jednak wraz z wybuchem II wojny światowej i okresem okupacji. Jednak w 1945 r. nastąpiło odrodzenie. W 1948 r. nastąpiło połączenie działających w Poznaniu Spółdzielni: „Zgoda”, „Jedność”, „Robotnik”, „Konsum Urzędów Polskich”, „Traktorzysta” i Spółdzielni Pracowników Urzędu Wojewódzkiego w nową Spółdzielnię pod nazwą Powszechna Spółdzielnia Spożywców.

15 grudnia 1957 r. powstał Poznańska Spółdzielnia Spożywców, która liczyła ponad 12 tysięcy członków. Rok później założona zostaje pierwsza Spółdzielnia Uczniowska przy Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Głogowskiej.

Wróćmy jednak do pierwszego sklepu PSS "Społem". W latach 90. SAM przy Głogowskiej 78 zostaje zlikwidowany, a w jego miejscu pojawia się sklep z zabawkami "Japa". Następnie w jego miejscu pojawia się m.in. bank i salon sieci komórkowej. Niedawno lokal był do wynajęcia, a wkrótce ma w tym miejscu otworzyć się kebab.

Obecnie przy głównej ulicy Łazarza, pod numerem 91 pozostał tylko jeden sklep sieci "Społem" - artykuły gospodarstwa domowego. A pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu mogliśmy kupować artykuły spożywcze, wyroby cukiernicze, kosmetyki i perfumy, kryształy, ceramikę, a także narzędzia w wielu sklepach "Społem" przy Głogowskiej".


Komentarze (3)

31-12-2019 14:02:55
pyra
W pierwszym Spolem na Glogowskiej bywalam czesto. Prowadzilo ten sklep malzenstwo, a z ich dziecmi chodzilismy razem do Podstawowki Nr 12 na Glogowskiej /szkola nie istnieje/. O ile dobrze pamietam nazywali sie Rachuta. Sprzedawali tam po 5zl takie male tabliczki czekolady z Goplany, byla super !!!, pamietam ten smak. Teraz niestety czekolada nie ma juz takiego smaku, zadna ani polska ani zagraniczna, wszystkie naturalne skladniki zastapila chemia.
31-12-2019 11:28:41
Łazarzanin
A ja polecam sklepy Społem przy skrzyżowaniu Jarochowskiego z Chociszewskiego. Fajnie, że trwają i walczą mimo silnej dyskontowej konkurencji...
29-12-2019 13:46:18
eka z małeki
-jest blaszak Społem przy r.ł.Lubię tam kupować!!! I na miejscu apteka jakby co.... eka
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: