Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Historia Głogowskiej w sklepowych witrynach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Historia Głogowskiej w sklepowych witrynach
01-06-2017 15:16   Janusz Ludwiczak
W kamienicy przy ul. Głogowskiej 82 znajdowało się Morskie Biuro Podróży Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, pod numerem 78 powstał pierwszy sklep Społem, a dwa numery wcześniej znajdowała się przychodnia Łazarska. Historię głównej arterii Łazarza można poznać oglądając wystawę "Historia miejsca - pamięć o miejscu", która pojawiła się w witrynach sklepowych pomiędzy Rynkiem Łazarskim a Targami.

Podczas ubiegłorocznych Dni Łazarza można było poznać historię wschodniej strony ulicy Głogowskiej. Teraz przyszedł czas na stronę zachodnią.

Wystawa "Historia miejsca - pamięć o miejscu" autorstwa dr Lilianny Krantz-Domasłowskiej, historyk sztuki przywołuje dawne widoki kamienic, przedstawia ich historię. Motywem przewodnim wystawy jest branża handlowa. Autorka przedstawia historię sklepów, branż i asortymentów, które funkcjonowały przy głównej arterii Łazarza.

Spacerując zachodnią stroną ulicy Głogowskiej pomiędzy Rynkiem Łazarskim a Targami można się przekonać, że pod numerem 84 działał sklep "Dziewiarstwo", pod 82 mieściło się Morskie Biuro Podróży Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, a przy ul. Łazarskiej 2 (obecnie Głogowskiej 78) w grudniu 1919 r. otwarto pierwszy sklep Spółdzielni Spożywców "Zgoda" - obecnie Społem. W tym samym miejscu w latach 90. działała słynna Japa - sklep papierniczo-zabawkowy.

Z kolei przy ul. Głogowskiej 76 znajdował się Salon Zakładów Teofilów, a w latach 70. Przychodnia Łazarska. Pod numerem 74 mieściła się drogeria "Głogowska" i Łazarski Dom Towarowy, a pod "siedemdziesiątką" działała Spółdzielnia Pracy, restauracja "Obywatelska", a później kawiarnia i cukiernia "Regionalna".

Na parterze kamienicy przy ul. Głogowskiej 66 w latach 60. świadczono usługi szklarskie, a w latach 90. otwarto zakład mięsny Tecław.

Wystawę "Historia miejsca - pamięć o miejscu. Ulica Głogowska od numeru 26 do 84" można oglądać do końca Dni Łazarza, czyli do wtorku 6 czerwca. Otwarcie wystawy i wspólny spacer z autorką - dr Lilianną Krantz-Domasłowską odbędzie się dziś o godz. 18:00 w sklepie designarskim Fabryka Form przy ul. Głogowskiej 40 (w miejscu, gdzie mieściła się restauracja Magnolia).


Aktualności
Niezapominajka
22

sty

17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne

23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
"Barwy organów Poznania" - koncert w wykonaniu Koła Artystyczno-Naukowego Organistów Akademii Muzycznej w Poznaniu
- w programie m.in. J.S. Bach czy F. Mendelsshon

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: