Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radna L.Dudziak interweniuje ws. garaży na Stablewskiego. Wiceprezydent: "nie miały pozwolenia" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radna L.Dudziak interweniuje ws. garaży na Stablewskiego. Wiceprezydent: "nie miały pozwolenia"
25-11-2019 08:20   Janusz Ludwiczak
Wracamy do tematu garaży, znajdujących się pomiędzy ulicami: Dmowskiego, Stablewskiego i Łukaszewicza. Interpelację w tej sprawie złożyła miejska radna Lidia Dudziak, która postuluje wybudowanie nowej drogi dojazdowej przez teren Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald lub przez parking przy Dmowskiego. Jak odpowiedział wiceprezydent Bartosz Guss nie miały one pozwolenia na budowę bądź posiadały tymczasowe.

Jak już informowaliśmy pod koniec października Rada Osiedla Św. Łazarz chce zlikwidować garaże znajdujące się pomiędzy ulicami Dmowskiego, Stablewskiego i Łukaszewicza, by posadzić nowe drzewa i krzewy.

– Nowe drzewa i zieleń dla dolnego Łazarza zamiast bałaganu i chaosu przestrzennego – to podstawowy cel planowanej zmiany zagospodarowania terenu między ul. Stablewskiego, Dmowskiego i Łukaszewicza, obok znajdującego się tam placu zabaw, siłowni i boiska. Z prośbą o pomoc w zagospodarowaniu tego terenu zielenią zwróciliśmy się do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania. Udało się – BKPIR podeszło do tematu z zaangażowaniem i zapewniło sfinansowanie projektu zieleni, który obecnie powstaje. Podczas wizji terenowej poprosiliśmy, aby projekt zagospodarowania terenu zapewniał jak najwięcej nasadzeń drzew. Zależy nam na tym, żeby na pozbawionym parku Dolnym Łazarzu powstała zielona enklawa. To tym bardziej istotne, że na dolnym Łazarzu nie ma parku, a terenów miejskich, które można zagospodarować zielenią, jest niewiele – tłumaczy Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Plany te nie podobają się części mieszkańców.

– Od 33 lat mam tutaj garaż, dwa lata temu postawiłem nowy, a teraz nowa rada osiedla chce mnie wykurzyć. Wkoło mojego bloku jest sporo drzew, a zabiera nam się miejsce do parkowania. Rada Osiedla Św. Łazarz wystąpiła do Wydziału Gospodarki Nieruchomości Urzędu Miasta Poznania by wywalić nasze garaże. Łaskawie przedłużono nam umowę do kwietnia. Potem chcą sadzić drzewa. Jestem osobą starszą. Na Łazarzu jest bardzo mało miejsc do parkowania. Ja miałem legalne miejsce, płaciłem za dzierżawę, tak więc miasto miało zysk.
Posadowienie garaży na tym terenie jest dla nas, osób wynajmujących bardzo ważne, szczególnie biorąc pod uwagę bezpieczeństwo naszych pojazdów, narastający problem z parkowaniem, spowodowany wciąż wzrastającym zapotrzebowaniem na miejsca parkingowe, przy jednoczesnej ich wciąż zmniejszającej się ilości w okolicy naszego zamieszkania. Problem ten ulegnie znacznemu pogorszeniu po oddaniu dwóch pobliskich inwestycji mieszkaniowych - przy ul. Kącik i Łukaszewicza
– żali się Henryk Modzelewski, mieszkaniec wieżowca przy ul. Stablewskiego 6.

Interpelację w tej sprawie złożyła miejska radna Lidia Dudziak.

– Zwracam się z prośbą o rozwiązanie problemu mieszkańców, którzy posiadają garaże przy ul. Stablewskiego, od strony boiska sportowego. Uprzejmie proszę o porozumienie w tej sprawie, poprzez np. wytyczenie nowej drogi dojazdowej przez teren Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald lub przez parking przy ul. Dmowskiego. Takie rozwiązanie pozwoliłoby mieszkańcom zachować garaże – tłumaczy Lidia Dudziak, radna Miasta Poznania.

– Pomimo wyrażanej przez właścicieli garaży woli zawarcia kolejnych umów, Wydział Gospodarki Nieruchomościami nie przychylił się, mając na uwadze plany Rady Osiedla Św. Łazarz, która chce zagospodarować działki na teren zieleni i małej architektury. Znajdujące się na tym terenie garaże zostały pobudowane bez żadnego pozwolenia na budowę, bądź z pozwoleniem na okres tymczasowy, które już wygasło, a więc ewentualne przedłużenie umów wymagałoby również ich zalegalizowania w nadzorze budowlanym – odpowiada Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Plany łazarskiej rady osiedla zakładają, że na terenie, na którym znajdują się garaże posadzone zostaną wysokie drzewa. Jak tłumaczą radni "za nieprawidłową uznajemy sytuację, w której tuż przy placu zabaw i boisku, na których bawią się dzieci, znajduje się droga dojazdowa do garaży. Chcemy skończyć z chaosem i nieporządkiem w tym miejscu".

Skwer w tym miejscu ma powstać wiosną przyszłego roku. Na ten cel Rada Osiedla Św. Łazarz zabezpieczyła już 65 028 zł.


Komentarze (6)

26-11-2019 12:01:11
pyra
Jest sporo do naprawienia na Lazarzu, jak np. chodniki ! A tutaj jest tak, ze ktos z RO rzuca haslo aby zlikwidowac garaze i zrobic zieleniec, i o dziwo natychmiast jest zgoda Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania i finansowanie !!!, doslownie tempo blyskawiczne !!! Ciekawe to jest nieslychanie.
26-11-2019 11:53:11
DDD
Pani radna nie wie co chce rada osiedla? Hm... czyżby była z partii rządzącej ? ... Może warto poznać radę osiedla, bo to są przedstawiciele mieszkańców.
26-11-2019 09:09:17
Szymeek
Gdyby boisko na którym bawi się także moje dziecko byłoby dobrze oświetlone i w ogóle całe to miejsce byłoby zdecydowanie bezpieczniej a drogę do garaży można poprowadzić przez pobliski parking który sie tam znajduje
25-11-2019 21:58:09
Łazarzanin z dziada pradziada
Ta nawa rada nie ma pojęcia o Łazarzu-przyjechały słoiki i się panoszą i w prowadzają poronione pomysły - należy szukać kompromisów tak żeby wszyscy byli zadowoleni!!!!
25-11-2019 17:56:10
M.
Nie za bardzo rozumiem apelu o "wytyczenie nowej drogi dojazdowej przez teren Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald...". Dlaczego Pani Radna chce dysponować gruntami należącymi do Spółdzielni, nawet nie pytając o zdanie spółdzielców? Żeby ktoś zachował garaż, ktoś inny musi zrezygnować z gruntu? Dodam, że za wykup gruntów spółdzielcy musieli zapłacic.
25-11-2019 17:51:24
Mieszkanoec
Nic nie mam przeciwko zieleni,ale jeśli ta zieleń ma być miejscem spotkań, drzemki, picia alkoholu i załatwiania potrzeb fizjologicznych przez niektórych osobnikow tak jak to ma miejsce przed blokiem na Dmowskiego to jestem przeciw.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: