Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na skwerze Eki z Małeki odsłonięto Krawatto - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na skwerze Eki z Małeki odsłonięto Krawatto
24-06-2019 01:34   Janusz Ludwiczak
We wtorek na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej spotkali się uczestnicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956, którzy wzięli udział w odsłonięciu rzeźby społecznej "Krawatto" oraz w sąsiedzkim pikniku z muzyką lat 50`. Była to okazja do wysłuchania historii o realiach minionych czasów.

Na Skwerze Eki z Małeki stanęło "Krawatto", czyli interaktywna instalacja w kształcie krawata, którą wykonał rzeźbiarz Łukasz Trusewicz. Nazwa artystycznego obiektu wywodzi się z bikiniarskiego slangu, w którym krawat nazywano właśnie krawatto. W latach 50-tych XX wieku krawat był wyróżnikiem subkultury bikiniarzy. Noszone krawaty były kolorowe, często ręcznie malowane i wykonane z jedwabiu.

– Widniejące na nich elementy najczęściej nawiązywały do ówczesnej subkultury. Pin-up girls i palmy stanowiły wyraz buntu i manifestowały niezależność. Panujący w PRLu spleen bikiniarze przysłaniali tęczą swoich krawatów – wyjaśnia Szymon Michalak, koordynator projektu.>

– Rzeźba została zaprojektowana tak aby zachęcać odbiorcę do interakcji z obiektem sztuki niezależnie od wieku. Przy użyciu smartfona będzie można wykonać zdjęcie rzeźby, a później oznaczyć je korzystając ze znajdujących się na instalacji hasztagów. Ślad upamiętniający wydarzenia czerwca ‘56 na długo pozostanie w cyberprzestrzeni – dodaje Łukasz Trusewicz, autor instalacji.

W odsłonięciu nietypowej rzeźby wzięli udział m.in. Aleksandra Banasiak - była uczestniczka wydarzeń Czerwca `56, pielęgniarka, która jako pierwsza w czasie trwającej strzelaniny wyszła na ulicę opatrywać poszkodowanych, a także Eugenia Kulas, wdowa po Januszu Kulasie, łazarskim bohaterze Czerwca `56.

– Wielu uczestników Czerwca ’56 wywodziło się z subkultury bikiniarzy, której poznańskim odpowiednikiem byli tzw. Ecy. Na Łazarzu wciąż żywa jest pamięć o lokalnych ekach, w tym Małece z dolnego Łazarza, z którą związany był m.in. Janusz Kulas, jeden z głównych bohaterów Czerwca ‘56. 28 czerwca 1956 roku Janusz Kulas stanął w pierwszym szeregu pokojowej demonstracji niosąc transparent Żądamy chleba, a za nim ruszyli inni pracownicy Przedsiębiorstwa Transportowego Budownictwa Miejskiego. Był niezłomnym uczestnikiem procesu dziesięciu i ofiarą prześladowań – podsumowuje Anna Golon.

Czerwcowy piknik towarzyszący spotkaniu z uczestnikami wydarzeń był okazją do poznania historii łazarskich bikiniarzy.


Komentarze (1)

24-06-2019 18:45:22
eka z małeki
No patrz!!!!!!!!!!!!!!!!!jakoś mi to przeleciało-BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ!!!(ostatnio mam spore kłopoty,myślę że sobie poradzę!!!)Ale obiecuję swoją krawatkę z moim osobistym podpisem powieszę o ile będzie miejsce do jej powieszenia!!!Z poważaniem!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: