Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na skwerze Eki z Małeki odsłonięto Krawatto - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na skwerze Eki z Małeki odsłonięto Krawatto
24-06-2019 01:34   Janusz Ludwiczak
We wtorek na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej spotkali się uczestnicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956, którzy wzięli udział w odsłonięciu rzeźby społecznej "Krawatto" oraz w sąsiedzkim pikniku z muzyką lat 50`. Była to okazja do wysłuchania historii o realiach minionych czasów.

Na Skwerze Eki z Małeki stanęło "Krawatto", czyli interaktywna instalacja w kształcie krawata, którą wykonał rzeźbiarz Łukasz Trusewicz. Nazwa artystycznego obiektu wywodzi się z bikiniarskiego slangu, w którym krawat nazywano właśnie krawatto. W latach 50-tych XX wieku krawat był wyróżnikiem subkultury bikiniarzy. Noszone krawaty były kolorowe, często ręcznie malowane i wykonane z jedwabiu.

– Widniejące na nich elementy najczęściej nawiązywały do ówczesnej subkultury. Pin-up girls i palmy stanowiły wyraz buntu i manifestowały niezależność. Panujący w PRLu spleen bikiniarze przysłaniali tęczą swoich krawatów – wyjaśnia Szymon Michalak, koordynator projektu.>

– Rzeźba została zaprojektowana tak aby zachęcać odbiorcę do interakcji z obiektem sztuki niezależnie od wieku. Przy użyciu smartfona będzie można wykonać zdjęcie rzeźby, a później oznaczyć je korzystając ze znajdujących się na instalacji hasztagów. Ślad upamiętniający wydarzenia czerwca ‘56 na długo pozostanie w cyberprzestrzeni – dodaje Łukasz Trusewicz, autor instalacji.

W odsłonięciu nietypowej rzeźby wzięli udział m.in. Aleksandra Banasiak - była uczestniczka wydarzeń Czerwca `56, pielęgniarka, która jako pierwsza w czasie trwającej strzelaniny wyszła na ulicę opatrywać poszkodowanych, a także Eugenia Kulas, wdowa po Januszu Kulasie, łazarskim bohaterze Czerwca `56.

– Wielu uczestników Czerwca ’56 wywodziło się z subkultury bikiniarzy, której poznańskim odpowiednikiem byli tzw. Ecy. Na Łazarzu wciąż żywa jest pamięć o lokalnych ekach, w tym Małece z dolnego Łazarza, z którą związany był m.in. Janusz Kulas, jeden z głównych bohaterów Czerwca ‘56. 28 czerwca 1956 roku Janusz Kulas stanął w pierwszym szeregu pokojowej demonstracji niosąc transparent Żądamy chleba, a za nim ruszyli inni pracownicy Przedsiębiorstwa Transportowego Budownictwa Miejskiego. Był niezłomnym uczestnikiem procesu dziesięciu i ofiarą prześladowań – podsumowuje Anna Golon.

Czerwcowy piknik towarzyszący spotkaniu z uczestnikami wydarzeń był okazją do poznania historii łazarskich bikiniarzy.


Komentarze (1)

24-06-2019 18:45:22
eka z małeki
No patrz!!!!!!!!!!!!!!!!!jakoś mi to przeleciało-BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ!!!(ostatnio mam spore kłopoty,myślę że sobie poradzę!!!)Ale obiecuję swoją krawatkę z moim osobistym podpisem powieszę o ile będzie miejsce do jej powieszenia!!!Z poważaniem!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
"Poznańskie muzykalia" - koncert z utworami Haliny Frąckowiak

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: