Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Żywa lekcja historii z bohaterami poznańskiego Czerwca`56 {►} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Żywa lekcja historii z bohaterami poznańskiego Czerwca`56 {►}
16-06-2018 05:02   Janusz Ludwiczak
Uczestnicy wydarzeń poznańskiego Czerwca`56 wzięli udział w nietypowej lekcji, podczas której opowiadali uczniom Szkoły Podstawowej nr 9 o tym co działo się blisko 62 lata temu na ulicach Poznania. W piątek uroczyście otwarto również skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej, który otrzymał nazwę Eki z Małeki.

O tym co działo się 28 czerwca 1956 r. na ulicach Poznania opowiadała m.in. Aleksandra Banasiak, która była pielęgniarką Szpitala Miejskiego nr 2 (obecnie Szpital im. Raszei). 62 lata temu, gdy doszło w Poznaniu do wystąpień robotniczych mimo dnia wolnego udała się do szpitala. Słysząc wołania o pomoc ze strony rannych manifestantów, jako pierwsza w czasie trwającej strzelaniny wyszła na ulicę, celem opatrywania poszkodowanych. W trakcie tych zdarzeń została również draśnięta przez kulę.

W godzinach popołudniowych tego dnia została wraz z lekarzami wezwana do siedziby lokalnego Urzędu Bezpieczeństwa dla udzielenia pomocy zranionym funkcjonariuszom UB. Od jednego z ubeków usłyszała, że to właśnie UB rozpoczęło strzelaninę z uwagi na możliwość podpalenia budynku przez demonstrantów. Na wniosek adwokata Stanisława Hejmowskiego Aleksandra Banasiak została później przesłuchana jako świadek w procesie uczestników czerwca `56. Zgodnie z prawdą zeznała, że to funkcjonariusze bezpieki pierwsi zaczęli strzelać, podczas gdy według "oficjalnej" wersji władzy mieli to zrobić manifestanci.

Uczniowie "Dziewiątki" wręczyli kwiaty uczestnikom Poznańskiego Czerwca`56, po czym wraz z zaproszonymi gośćmi przeszli na skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie "Skweru Eki z Małeki".

Na zakończenie uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych przygotowali koncert, podczas którego nie zabrakło roty "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród" i innych pieśni patriotycznych.


R E K L A M A

Komentarze (6)

19-06-2018 15:28:15
ania
Chlopak-uczen ze szkoly muzycznej pieknie gral na akordeonie ale wielu to nie obchodzilo, mieli w glowie co innego, gadali glosno, chodzili, ba odwracali sie plecami do mlodego artysty. Wiecej poszanowania dla zdolnej, zaangazowanej mlodziezy ze strony starszych, od Was idzie przyklad a tu sie nie popisaliscie.....Ktos dla Was wytepuje to uszanujcie to.
19-06-2018 14:35:10
eka z małeki
-@ kaśka-i się ujawniłem,czekam na ciekawe tematy...............eka
16-06-2018 17:35:21
eka z małeki
-ten płaczący i skrzywiony,w czarnych okularach..............................eka
16-06-2018 13:27:51
kaśka
@eka z małeki: a gdzie jesteś na zdjęciu?
16-06-2018 13:17:14
eka z małeki
-nie da się ukryć,poleciały mi łzy!!!Ech....jeszcze raz dziękuję!!! eka
16-06-2018 06:41:23
Roman Modrzyński
Dziękuje naszym gościom za podzielenie się swoimi historiami,dziękuje Dyrekcji,nauczycielom uczniom Szkoły Podstawowej nr 9 za przygotowanie tej lekcji historii Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach konkursu na inicjatywy oddolne organizowanego przez Mobilne Centrum Inicjatyw Lokalnych ŁAZANKA .Koordynacja wydarzenia Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz lazarz.pl dziękujemy za obecność,wsparcie medialne

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

22

wrz

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
w godz. 18:00-22:00

Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Noc świątyń
w godz. 18:00-23:0
18.00 – oprowadzanie po sali modlitewnej, omówienie podstaw wiary muzułmańskiej
19.05 – prezentacja czwartej modlitwy w islamie maghrib
19.30 – re

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: