Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Do woja marsz! Na Targach ruszyła "wstawka" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Do woja marsz! Na Targach ruszyła "wstawka"
19-02-2019 14:11   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek pierwsi 19-latkowie zgłosili się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, by przejść badania lekarskie mające na celu określić ich zdolność do czynnej służby wojskowej. Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. W sumie do połowy kwietnia dwie Powiatowe Komisje Lekarskie, które działają na Targach odwiedzi około 2 tysiące mężczyzn urodzonych w 2000 roku oraz tych w wieku 20-24 lata, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Co ciekawe wśród osób, które pojawią się na "stawce" będą również panie.

Kwalifikacja wojskowa, która potrwa przez dwa miesiące, czyli do 18 kwietnia jest obowiązkowa. Uniknięcie "wstawki" wiązać będzie się z karą grzywny lub przymusowym doprowadzeniem przez policję do kwalifikacji wojskowej.

Przed Powiatową Komisją Lekarską Wojskowej Komendy Uzupełnień, która mieści się tymczasowo w jednym z pawilonów MTP muszą pojawić się 19-latkowe oraz mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, nieposiadający określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

– Kwalifikacja wojskowa obejmuje całokształt przedsięwzięć mających na celu ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wstępnym przeznaczeniu do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej. Obowiązek kwalifikacji wojskowej obejmuje m.in.: mężczyzn, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia; mężczyzn do 24. roku życia, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby, które podlegały obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej i z jakichkolwiek powodów nie stawiły się do niej – powiedział mjr Grzegorz Wdowski, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu.

Co ciekawe do kwalifikacji wojskowej przystąpią również panie. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej mogą zostać wezwane kobiety, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.

– Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej, może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej: kategoria zdolności A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej; kategoria zdolności B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej do 24 miesięcy; kategoria zdolności D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej oraz kategoria E, trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny – wyjaśnia mjr Grzegorz Wdowski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu.

Osoba stawiająca się na wezwanie komisji, powinna mieć przy sobie:
• dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
• dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
• dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadanych kwalifikacjach zawodowych;
• aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się w Powiatowych Komisjach Lekarskich administrowanych przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Poznaniu:
Osoby zamieszkałe na terenie Grunwaldu powinny stawić się do Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 2 w pawilonie 14 Międzynarodowych Targów Poznańskich - III piętro, pokój 3C w dniach od 18 lutego do 18 kwietnia 2019 r., w godz. 8:00 - 14:00.

Kwalifikacji wojskowej podlega ok. 240 tys. osób, a w Wielkopolskie ponad 18 tysięcy.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: