Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary dworzec kolejowy ma zostać wyburzony - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary dworzec kolejowy ma zostać wyburzony
18-02-2019 02:17   Janusz Ludwiczak
Kolej po raz kolejny zmienia swoje plany. PKP chce wyburzyć stary dworzec kolejowy Poznań Główny. W jego miejscu ma powstać nowy obiekt.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują nowy peron 3a, który powstanie pod galerią handlową Avenida oraz obecny tunel, łączący perony z Dworcem Zachodnim zostanie przedłużony do dworca autobusowego PKS. Tymczasem główna spółka PKP chce wyburzyć stary gmach dworca kolejowego.

Jak poinformował branżowy portal transport-publiczny.pl 18 stycznia PKP SA podpisały umowę z firmą Pas Projekt na rozbiórkę istniejącego starego budynku i budowę nowego dworca. Prace budowlane mają zająć 30 miesięcy, a wartość inwestycji wynosi blisko 1,8 mln zł.

Decyzją kolei zaskoczone jest miasto.

– Wojewoda wielkopolski wraz z władzami PKP organizuje konferencję o budowie tunelu i dodatkowego peronu, nie informuje natomiast, że od kilku tygodni podpisana już jest umowa z projektantem nowego budynku starego dworca kolejowego Poznań Główny. Co więcej - zgodnie z tytułem przetargu mowa jest o rozbiórce. Pełna nazwa brzmi bowiem - Usługa projektowa, dokumentacja przedprojektowa, projektowa i okołoprojektowa dla zadania inwestycyjnego pn. "Rozbiórka i budowa nowego dworca kolejowego Poznań Główny (Stary)." – informuje poznański magistrat.

Miejski Konserwator Zabytków, Joanna Bielawska-Pałczyńska przypomina, że budynek starego dworca głównego wraz z otoczeniem stanowi element zespołu urbanistyczno-architektonicznego najstarszych dzielnic miasta Poznania wpisanego do rejestru zabytków pod nr A 239 decyzją z dnia 6 października 1982r. i w związku z tym wszelkie prace na tym obszarze wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego.

– Ze względu na rangę miejsca oraz istotny kontekst historyczny najlepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie konkursu na kompleksowe zagospodarowanie tej przestrzeni, który da gwarancję znalezienia właściwych rozwiązań urbanistycznych, architektonicznych, a także komunikacyjnych. We wnętrzu budynku konieczne jest zachowanie i wyeksponowanie monumentalnego polichromowanego reliefu z 1962 roku, autorstwa znanego poznańskiego twórcy Edmunda Łubowskiego. Dopuszczalny jest jego demontaż i ponowne zastosowanie w ramach inwestycji, zgodnie z wytycznymi i pod nadzorem konserwatorskim. Ściana z reliefem powinna być właściwie wyeksponowana i nieprzesłaniana obiektami wyposażenia. Trzeba wyjaśnić również kwestię istniejących schronów pod budynkiem dworca pochodzących z okresu "zimnej wojny", w pełni wyposażonych, w bardzo dobrym stanie technicznym, mających już niewątpliwie wartość historyczną – tłumaczy Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

PKP po raz kolejny zmienia swoje zdanie. W czerwcu 2016 r. kolej zakończyła współpracę ze spółką Trigranit, która wybudowała nowy dworzec i centrum handlowe Poznań City Center (obecnie Avenida). Plany zakłady, że kolej przeprowadzi remont starego dworca, w którym znajdą się kasy biletowe, poczekalnia i punkty usługowe.

– Funkcje obsługi podróżnych powinny wrócić na pierwotne miejsce. Jest to centralny punkt centrum Poznań Główny, który powinien dobrze funkcjonować z komunikacją miejską i nie powinien sprawiać kłopotów z przemieszczaniem się pomiędzy peronami. W trzecim kwartale 2018 roku chcemy udostępnić pierwszą część ogólnodostępną dla podróżnych ze wszystkimi funkcjami dworcowymi. W ramach projektu jest również realizacja hotelu, a w dalszych fazach powstanie część biurowa – zapowiedział w 2016 r. Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.


Komentarze (1)

19-02-2019 10:25:12
poznanianka
O dworcu obecnym i starym będziemy słyszeć jeszcze kilkanaście lat.Tam budowa się nie skonczy.Jest to najgorsza wizytówka miasta Poznania.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
20

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"O rogalach Świętomarcińskich"- Spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu Teatru Mozaika

21

wrz

do 23-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi stomatologiczne "Cede"

do 22-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Psy psom" - rzeźba psów dla psów
w godz. 12:00-16:00

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
Park(ing) Day Poznań 2019

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: