Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary dworzec będzie bez biurowców. PKP kończy współpracę z TriGranitem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary dworzec będzie bez biurowców. PKP kończy współpracę z TriGranitem
10-10-2016 11:34   Janusz Ludwiczak
W połowie września ubiegłego roku PKP przedstawiło plan tego, co stanie się z budynkiem starego dworca. Dotychczasowy gmach Poznania Głównego miał zostać wyburzony, a w jego planowano postawić nowy budynek z odtworzonym historycznym wyglądem, tuż obok stanąć miał hotel i biurowce. Kolej zmieniła jednak swoje plany, co więcej zakończyła współpracę z firmą Trigranit, węgierskim deweloperem, który wybudował obecny budynek dworca Poznań Główny wzdłuż Mostu Dworcowego i centrum handlowe Poznań City Center.

Rok temu władze PKP przedstawiły plany dotyczące przyszłości starego dworca kolejowego. Pod koniec 2018 roku obiekt miał zostać wyburzony, a w jego miejscu zakładano postawienie nowego budynku z odtworzonym historycznym wyglądem. Oprócz centrum obsługi podróżnych w kompleksie miał znaleźć się hotel, a za nim biurowce.

Funkcje obsługi podróżnych powinny wrócić na pierwotne miejsce. Jest to centralny punkt centrum Poznań Główny, który powinien dobrze funkcjonować z komunikacją miejską i nie powinien sprawiać kłopotów z przemieszczaniem się pomiędzy peronami. W trzecim kwartale 2018 roku chcemy udostępnić pierwszą część ogólnodostępną dla podróżnych ze wszystkimi funkcjami dworcowymi. W ramach projektu jest również realizacja hotelu, a w dalszych fazach powstanie część biurowa – zapowiedział we wrześniu 2015 r. Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

Nowy dworzec w miejscu starego wraz z hotelem i biurowcami miał zrealizować węgierski deweloper, firma Trigranit, która wybudowała już obecny budynek dworca Poznań Główny wzdłuż Mostu Dworcowego i centrum handlowe Poznań City Center.

Cały projekt jest projektem komercyjnym. My do projektu wnosimy grunt, który ma określoną wartość. Druga strona organizuje wkład własny i zajmuję się sprawą finansowania i realizacji przedsięwzięcia. PKP nie wnosi nic oprócz gruntu ze środków publicznych. Dla nas istotne było wypracowanie koncepcji akceptowalnej społecznie i biznesowo bez udziału środków publicznych. Liczymy, że inwestycja przyniesie zysk. Po zamknięciu procesu sprzedaży Poznań City Center odzyskaliśmy trzykrotną wartość gruntu – tłumaczył Jarosław Bator z PKP.

Jak informuje "Głos Wielkopolski" nowe władze PKP zmieniły zdanie i zakończyły współpracę z Trigranitem.

Zmieniamy filozofię podejścia do dworców, którą zaproponował poprzedni zarząd PKP. Przestrzeń dworca nie powinna służyć przedsięwzięciom komercyjnym, ale podróżnym. Wnętrze ma być nowoczesne i funkcjonalne. W budynku znajdą się gównie kasy biletowe, punkty obsługi pasażera, poczekalnia. Na poziomie +1 znajdą się biura spółek kolejowych – powiedział "Głosowi" Michał Beim, członek zarządu PKP i dyrektor PKP Nieruchomości.

Kolej chce samodzielnie przeprowadzić remont starego dworca. Fundusze na ten cel PKP chce pozyskać z Ministerstwa Infrastruktury oraz Komisji Europejskiej. Pewne jest też to, że nie powstaną biurowce, które planowano wybudować wzdłuż torów kolejowych w kierunku ul. Hetmańskiej.

ZOBACZ TAKŻE: W przyszłym roku ruszy przebudowa Dworca Zachodniego. Powstanie tymczasowy dworzec Poznań Zachód


Komentarze (6)

13-10-2016 15:34:00
Aldona
Im szybciej będziemy mogli korzystać ze starego dworca, tym lepiej, a przy projekcie z budową biurowców nie wiem, kiedy byśmy się tego doczekali.
13-10-2016 15:27:48
Ewa
Brzmi to nieźle. Im większa część obsługi pasażerów odbywać się będzie na starym dworcu, tym lepiej.
11-10-2016 07:10:51
Negatyw
Brawo! :-)
10-10-2016 22:28:48
Tomek
Wreszcie pozytywna informacja!
10-10-2016 16:37:18
Hania
Bardzo dobra nowina !!!
10-10-2016 13:31:24
belladonno
Hurraaaaaaaaaaaaaa!!!!!! Ktos wreszcie przyszedł po rozum do głowy - lepiej późno niz wcale. Chodzi mio Trigranit, oczywiscie. Trzymamk ciuki za przywrócenie funkcji dworocowych dla ..dworca!
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: