Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie chcą się wyrolować – wyjadą na ulice w obronie toru wrotkarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie chcą się wyrolować – wyjadą na ulice w obronie toru wrotkarskiego
20-08-2018 19:23   Janusz Ludwiczak
W czwartek na łazarskie ulice wyjedzie kilkudziesięciu rolkarzy, którzy chcą przejechać podobnie jak rowerzyści w masie krytycznej i przypomnieć zarówno o sobie jak i Centrum Sportów Wrotkarskich, które miało powstać już trzy lata temu w Parku Kasprowicza.

Przejazd rolkarzy łazarskimi ulicami odbędzie się w czwartkowy wieczór. O godz. 19 rolkarze zbiorą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, przy pawilonach 1 i 2. Po przedstawieniu zasad bezpieczeństwa przejadą ulicami: Śniadeckich, Grunwaldzką, Bukowską, Roosevelta, Głogowską, Berwińskiego, Marszałka Focha, Chełmońskiego, Siemiradzkiego, Matejki, Kasprzaka, Stablewskiego, Jarochowskiego, Wyspiańskiego, Reymonta, Przybyszewskiego, Bukowską, Polną Marcelińską, Wojskową, Grunwaldzką i Śniadeckich na MTP.

Następnie ok. 20 odbędzie się drugi przejazd po trasie: MTP - Śniadeckich - Grunwaldzka - Szylinga - Bukowska - Bułgarska - Jugosłowiańska - Ściegiennego - Arciszewskiego - Palacza - Promienista - Grochowska - Hetmańska - Kasprzaka - Matejki - Orzeszkowej - Śniadeckich - MTP.

W tym czasie z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się kierowcy.

Podobne przejazdy rolkarzy odbywały się już w ubiegłych latach.

– Będzie to przejazd społecznościowy na zasadzie masy krytycznej, z muzyką w tle. Integracja, zabawa dla każdego, kto potrafi się poruszać. Dwie pętle: pierwsza 5km dla mniej sprawnych, i później kolejna, większa około 13km dla doświadczonych. Niezliczony przejazd (kilkadziesiąt edycji) od 2013 roku. Można powiedzieć, że od 2013 roku przejechaliśmy ponad 600 kilometrów ulicami miasta Poznania i łącznie we wszystkich edycjach uczestniczyło razem ok. 9 tysięcy osób – zaznacza Jakub Ciesielski, współorganizator wydarzenia.

Rolkarze chcą również przypomnieć o Centrum Sportów Wrotkarskich, które już dawno miało zostać zbudowane w Parku Kasprowicza. Najnowsze plany zakładają budowę obiektu wraz z krytą pływalnią.

Centrum Sportów Wrotkarskich ma powstać na terenie niewybudowanego lodowiska w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Projekt, który uzyskał 6 024 głosów poparcia szacowany był przez autorów na 1,8 mln zł. Okazało się, że 1,5 mln zł przeznaczone na inwestycje wystarczy jedynie na uporządkowanie terenu, usunięcie fundamentów niedokończonego lodowiska i przygotowanie placu budowy, a także opracowanie projektu i dokumentacji. Wrotkarnia wyposażona ma być w tor o długości 200 metrów, plac rozgrzewkowo-zabawowy i trybuny dla 288 osób, które w przyszłości mają zostać zadaszone i rozbudowane. Oprócz tego powstanie zaplecze z przebieralnią, sanitariatami, wypożyczalnia sprzętu ze sklepem i pomieszczenia techniczne i magazynowe.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu wiceprezydent Tomasz Lewandowski zaznaczył, że budowa toru wrotkarskiego może znów przesunać się w czasie.

– Sprawa utknęła, gdyż uzgadniamy kwestię nasadzeń rekompensacyjnych, w których miejscach miałyby się odbyć. Wydział Ochrony Środowiska zastanawia się czy obu inwestycji nie potraktować wspólnie, czyli krytej pływalni i toru wrotkarskiego, w związku z tym potrzebna byłaby decyzja środowiskowa. Nie wiem czy na razie nie będzie trzeba odstąpić od realizacji toru wrotkarskiego i zrobić go później, tak by najpierw powstał kryty basen. Jesteśmy zdeterminowani, by pływalnię tą wybudować w tym miejscu – powiedział portalowi lazarz.pl Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Tymczasem wrotkarze tracą pomału cierpliwość.

– Tor wrotkarski jest wygraną w budżecie obywatelskim w 2016 roku, jest to głos mieszkańców, którzy tak zdecydowali. Miasto ma obowiązek toru wrotkarskiego – komentuje Jakub Ciesielski, pomysłodawca budowy Centrum Sportów Wrotkarskich w Parku Kasprowicza.

– Tory w Polsce z projektem i przygotowaniem terenu zostały zbudowane w kwocie 1,3mln. Następnie wbrew opinii, która ruszyła każdego, nie wszystko będzie w parku wycięte. Wycinka będzie przede wszystkim na terenie niedoszłej inwestycji oraz wymaganych obiektów. Dookoła zieleń pozostanie, będzie też więcej miejsca na basenie odkrytym od strony brodzika. Jak to na załączonym rzucie wg projektów z powyższego linka. Teren zaznaczony na zielono pozostanie lub będzie tam nowe nasadzenie – podsumowuje Jakub Ciesielski.


Komentarze (38)

21-12-2018 01:09:20
Kasia
Matko droga, powietrze w Poznaniu jedne z gorszych na świecie, a oni wycinają setki drzew, że niby dla zdrowia? Sport - super pomysł, ale nie kosztem zdrowia mieszkańców! Nie kosztem zieleni! Nie chcę mieszkać na śmierdzącym Łazarzu, chcę zieleni! Proszę zobaczyć, jakie mamy wyniki jakości powietrza w Poznaniu Czy Wrotkowisko lub osoby głosujące na nie zwrócą mi i moim sąsiadom z Chociszewskiego zdrowie i pieniądze za spadek wartości mieszkania?
12-09-2018 23:05:41
kołacz
Na szczęście ten bieda-tor nie powstanie. Pojawi się przeszkoda nie do pokonania.
28-08-2018 08:28:02
ania
@ dodo: Nie "zakasłaj rękawy" tylko zakasaj rękawy....
28-08-2018 06:12:40
Tomek
Rację mają tylko i wyłącznie wrotkarze. Projekt przeszedł przez głosowanie? Tak! Tor musi być zbudowany i tyle! Koniec dyskusji.
27-08-2018 23:40:26
DO Dodo
Jeżeli całą swoją wiedzę opierasz na google, to życzę powodzenia w życiu. Nie widzę w twoim ataku żadnych rzeczowych argumentów, poza bełkotem, bez ładu i składu. Dyskusję uważam za zamkniętą, bo nie potrafisz przyznać się do błędu, a także przyznać, że ktoś inny ma rację.
27-08-2018 21:33:22
dodo
Jak chcesz się odezwać to najpierw się doucz w temacie. Po pierwsze Pani, nie Pan. Po drugie też pamiętam Dynamix i nie ma on nic wspólnego z projektem centrum sportów wrotkarskich. Po trzecie kiedyś jeździło mniej osób. Po czwarte jest wiele osób, które jeszcze nie jeździ czy nie ma takich umiejętności które masz. Po piąte zakasłaj rękawy, google i się doucz. Potem odzywaj się w temacie wrotek.
27-08-2018 06:21:49
x
@Hałas Na pływalni nikt nie wrzeszczy, nie po to się tu przychodzi. Tor to oprócz odgłosu rolek jeszcze głośna muzyka, bo bez tego się nie obejdzie. Dodatkową uciążliwością są silne światła. Rolkowcy usiłują się prezentować jako skrzywdzona grupa, która nikomu nie wadzi i której się należy tor. Później nie będą mieć żadnych skrupułów wobec innych.
26-08-2018 23:40:07
kaśka
Pływalnia kryta jest jak najbardziej potrzeba. Tor wrotkarski nie jestem do tego do końca przekonana. Ile mamy w Poznaniu rolkarzy? Nie lepiej byłoby przeznaczyć jedną z hal MTP na coś na wzór właśnie Dynamixu. Czy MTP potrzebnych jest aż tyle hal, jak mają jeszcze Arenę?
26-08-2018 23:19:25
Kasiandra
Tor wrotkarski nie powstanie...
26-08-2018 23:03:52
DO Do ...
Niewiedza, serio? Po pierwsze nie jesteśmy na Ty. Po drugie, sama jako dziecko nauczyłam się jeździć zarówno i na wrotkach i na rolkach, bez toru. Nie ma gdzie? Teren wokół ogródków na Hetmańskiej, Arena, Park Wilsona, okolice Rynku Łazarskiego. Na Arenie większa frajda, bo można jechać z górki, to było ponad 20 lat temu. Pozostaje jeszcze m.in. Malta, Park nad Wartą, można tak dalej wymieniać. Wtedy nie było kostki brukowej, były rylające się chodniki, żyję i zęby też mam wszystkie. Drogi Panie, zastanów się sam zanim będziesz chciał zabłysnąć i niewiedzą wykazuje się Pan, bo myślę, że mam do czynienia z elementem przyjezdnym. Swego czasu było coś takiego jak Dynamix na Jeżycach i tory rolkowe nie cieszyły sie dużym zainteresowaniem. A w Poznaniu, nawet w okolicach Łazarza istnieje kilka obiektów, które można przerobić na hale z torem,ale to trzeba myśleć, a dla Pana to zbyt ciężka czynność.
26-08-2018 21:52:04
Do ...
Jaki ignorant hahaha :D Pewno, że podjechali samochodem, bo: - mieli możliwość bezproblemowego zaparkowania - część osób nie będzie walczyć z dziurami w chodnikach - część osób ledwo jeździ I teraz może zrozumiesz, że walczą o miejsce dedykowane do jazdy, żeby się doszkolić w jeździe! Bo w Poznaniu nie mają takiej możliwości. Czasami to się lepiej zastanowić nad tym, co się napisze. Niewiedza to jedno i można jej brak rozumieć. Ale brak zrozumienia to nie świadczy dobrze o człowieku.
26-08-2018 21:25:58
Hałas
Na pływalni jest większy wrzask, niż hałas generowany ze sportów wrotkarskich. Tam nie ma silników, tor jest gładki oraz obandowany. Jedyny hałas to może krzyk trenera... Są filmy na youtube z torami wrotkarskimi. Wystarczy poszukać i posłuchać.
25-08-2018 21:28:50
Tomek
Mieszkańcy powiedzieli tak i klamka zapadła. Kolega Negatyw nawet na Batorego będzie słyszał wrotki. Potem dziwią się, że Lazarek się wyludnia, skoro każda inicjatywa blokowane jest przez kilku pieniaczy.
25-08-2018 12:10:38
x
@ania Tak jest, nikt nie pytał mieszkańców, potem będzie za późno.
25-08-2018 08:49:02
ania
Czy ktos z UM robil czy przegladal badania typu jaki bedzie halas ? Nie jestem przeciwko ale to trzeba sprawdzic i udostepnic mieszkancom aby mogli wyrazic swoje zdanie i zaglosowac czy chca miec w sasiedztwie tor wrotkarski ? Czy ktos orientuje sie w temacie ? np. ile decybeli generuje przykladowo 30 wrotkarzy na torze ? Jestem laikiem w temacie a wiec prosze o obiektywne odpowiedzi.
24-08-2018 21:58:34
...
Widzę, że do powiedzenia mają najwięcej rolkarze sezonowcy. Ciekawe, że na konkurencyjnym portalu na e, są zdjęcia, jak ci tłumnie protestujący przyjechali autami. Hipokryzja pełną gębą. Już chociaż dla bycia bardziej wiarygodnym mogli przyjechać na rolkach... Kox w żółtych rolkach z vasylem! :) xD, daje tek wiele do bycia poważnym.... Jedyną cebulą jesteś Ty i słoma z butów, też wychodzi.
23-08-2018 11:06:01
Kola
Na szczęście 6 tys. głosów w jakimś budżecie obywatelskim to mało i nie jest to wiążące. Mieszkańców miasta jest pół miliona...
23-08-2018 10:09:18
Monia
@ mają rację: Mają, ale nierówno pod sufitem. Jak i Ty. Typowe dla gimbazy - roszczeniowe pokolenie i myślenie "jestem młody i mogę wszystko" !
23-08-2018 08:58:44
Negatyw
@ mają rację: Nie mogę. Ktoś musi dbać o interesy mieszkańców w walce ze studenciarnią i gimbazą. / Jeśli chcą mieć wrotkarnię, to daleko za miastem i daleko od zabudowań. Zabawa jednych, NIE MA PRAWA powodować dyskomfortu dla drugich.
23-08-2018 01:13:56
poznanianka
No cóż zaskoczyło ,że tylu rolkarzy mamy .
23-08-2018 00:51:30
kassa
Ale się lobby uaktywniło...
22-08-2018 16:58:16
Mają rację
@Negatyw jak coś ci nie pasuje to sam się zgłoś do budżetu obywatelskiegi z projektem "wysłanie trolla w kosmos za Teslą pędzącą na Marsa". Zrobisz dobrze każdemu, nawet sobie. Każdy zagłosuje.
22-08-2018 16:10:45
@Negatyw
Zrozum więc ostatecznie, że oni wygrali w budżecie obywatelskim w demokratycznym głosowaniu. Mieszkańcy tak właśnie chcieli. Ich projekt wygrał i kropka. Dodam, że sam jeszcze się zaorałeś. Płaczesz, że będą się bawić na ulicach. Bo właśnie nie mają obiektu do jazdy! Już niektórym rozumy zabierają...
22-08-2018 15:23:17
Negatyw
@ O: Dlaczego pogięło, pajacu...??? Takie jest moje zdanie i tyle. Demokracja polega na tym, że każdy ma prawo do własnej opinii. Zabawa dla jednych, nie ma prawa powodować dyskomfortu innych. I tyle w temacie.
22-08-2018 12:23:27
Do O!
Przemyśl jeszcze raz, co napisałeś. Walczą o realizację woli ludu!!! Co za tę..k
22-08-2018 11:59:17
@O
Agresja jest jak widać po stronie przeciwników i ignorantów. Taki negatyw chce się rzucać na uczestników z armatką wodną. Na dzieci, młodzież, dorosłych. Pogięło. Inny nie ma pojęcia o tych sportach. Pewno w rolkach mają silniki, które generują hałas :D Przygrzało słońcem i czerepy się zagotowały...
22-08-2018 10:46:46
O!
O, proszę, jaką ten "sport" rodzi w jego uczestnikach agresję...
22-08-2018 09:07:33
Pit
Haha, typowa polaczkowa natura. Na rolkach nie jeżdżę to żal tyłek ściska. Ja nie mam to oni też mieć nie będą :D. Ludzie opanujcie się. Miasto jest dla wszystkich a nie tylko dla miłośników rudych radnych.
22-08-2018 02:01:04
Kox w żółtych rolkach z vasylem! :)
Cebulowe komentarze jak zwykle na swoim miejscu xD
21-08-2018 23:33:38
Porta
Na szczęście ten tor nigdy nie powstanie...
21-08-2018 21:43:13
Pola
Sami jesteście żałośni. Tor ma powstać na terenie basenu, więc zapraszamy na drugą stronę parku, aby posiedzieć w ciszy.
21-08-2018 21:32:00
Do lazarus
Spokojnie. Wrotkarze to dosyć mocna grupa, bo jest zżyta ze sobą. Nie tylko w skali Poznania. Dadzą radę. Sądzę, że również dadzą radę w wyborach. Są nie tylko młodymi i gniewnymi, ale również rodzicami. Rodzicami, którzy chcą dla swoich dzieci porządnego obiektu do rozwijania ich pasji. Siła, jakiej mało.
21-08-2018 21:15:13
Mają rację
Skoro jest to wygrana w budżecie obywatelskim, to czekamy na realizację!
21-08-2018 20:10:43
Negatyw
Mam nadzieję, że armatki wodne ich skutecznie ostudzą...
21-08-2018 14:15:04
x
Dla tej grupy młodych gniewnych trzeba poświęcić część parku, który służy wszystkim pokoleniom mieszkańców od wielu lat, zieleń i ciszę? Świecić ludziom po oknach i grać głośną muzykę? Obok jest przedszkole... Zbudujcie ten tor nad Maltą, tam jest gotowy teren a i rolkowcy lubią te okolice, już od dawna jeżdżą tam ludziom po plecach.
21-08-2018 08:59:18
Jan
Jeśli na torze będzie można jeździć za darmo to popieram, w przeciwnym wypadku nie.
21-08-2018 08:54:15
lazarus
Jeśli tor nie zostanie wybudowany w najbliższym czasie to będzie kolejny już gigantyczny skandal związany z tak zwanym Budżetem Obywatelskim. Miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze w tym kraju. Gdy jakaś koncepcja zyskuje poparcie mieszkańców, to powinna zostać zrealizowana bez zbędnej zwłoki - to takie proste! Tymczasem - po zwycięstwie projektu okazuje się, że urzędnikom coś nie pasuje, mimo, iż pasowało wszystko przed głosowaniem. Podobnie było ze wzgórzami winiarskimi - świetny pomysł, który został zwyczajnie spuszczony w kanał. Ta masa krytyczna to krzyk rozpaczy, ciekawe czy będzie go widać zza przyciemnianych szyb limuzyn decydentów miejskich.
20-08-2018 22:20:54
Kasa Blanka
Ten "przejazd" i wszystkie uciążliwości z nim związane są wymowną wizytówką niekorzystnego dla mieszkańców przedsięwzięcia, jakim ma być ten żałosny tor.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: