Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Budowa centrum sportów wrotkarskich i krytej pływalni pociągnie za sobą wycięcie 300 drzew" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Budowa centrum sportów wrotkarskich i krytej pływalni pociągnie za sobą wycięcie 300 drzew"
21-06-2018 05:56   Janusz Ludwiczak
"STOP betonowym parkom" – pod takim hasłem przedstawiciele ogrodu społecznego Kolektywu Kąpielisko i aktywiści protestowali przed Urzędem Miasta przeciwko wycince 300 drzew w Parku Kasprowicza w związku z planowaną budową centrum sportów wrotkarskich i krytej pływalni. Przedstawiciele Kolektywu Kąpielisko obawiają się również o przyszłość swojego ogrodu, który znajduje się przy pływalni letniej w Parku Kasprowicza.

Twórcy ogrodu społecznego "Kolektyw Kąpielisko" zorganizowali w poniedziałek pod poznańskim magistratem pikietę "STOP BETONOWYM PARKOM". Przed gmachem Urzędu Miasta na Placu Kolegiackim popołudniu zgromadzili się przedstawiciele Kolektywu Kąpielisko, a także ekolodzy, aktywiści i społecznicy.

– W wyniku nieprawidłowych decyzji urzędników grozi nam wycięcie 300 drzew w parku Kasprowicza i zniszczenie miejsc bytowania m.in. dzięcioła zielonego oraz likwidacja ogrodu społecznego – wieloletniej pracy setek mieszkańców Łazarza. Planowana budowa centrum sportów wrotkarskich i krytej pływalni pociąga za sobą konieczność wycięcia 300 drzew. Ograniczy do minimum powierzchnię biologicznie czynną. Zniszczy nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim środowiskowe parku Kasprowicza narażając mieszkańców na coraz bardziej zanieczyszczone powietrze, większy hałas, falę upałów. Wycinka drzew to również utrata miejsc bytowania wielu gatunków ptaków, także tych podlegających ochronie, takich jak dzięcioł zielonych – tłumaczy Magdalena Garczarczyk ze Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko.

– Po zmianach w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, umożliwiających zabudowę terenów klinów zieleni, po nieudanej realizacji Parku Rataje i szeregu miejsc objętych wycinką drzew, Park Jana Kasprowicza to kolejny przykład miejsca mającego paść ofiarą betonu – dodaje Magdalena Garczarczyk z Kolektywu Kąpielisko.

Jak już informowaliśmy w połowie maja ogród społeczny tuż obok pływalni letniej w Parku Kasprowicza mógł działać do końca czerwca. W miejscu ogrodu społecznego ma powstać kryty basen i centrum sportów wrotkarskich. W połowie maja Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko otrzymało od ówczesnego dyrektora POSiR Zbigniewa Madońskiego pismo z wypowiedzeniem umowy najmu działki o powierzchni 1300 m kw., na którym znajduje się ogród społeczny.

"W odpowiedzi na pismo w sprawie przedłużenia umowy lub zawarcia nowej na okres 6 miesięcy informujemy, że nie możemy przychylić się do Państwa prośby. Na tym terenie w drugim półroczu 2018 roku ma rozpocząć się nowa inwestycja w postaci toru wrotkarskiego i krytej pływalni. Uniemożliwia nam to zawarcie nowej umowy dzierżawy" – napisał w piśmie Zbigniew Madoński, poprzedni dyrektor POSiR.

Kolektyw Kapielisko miał otrzymać nowy teren. Ogród społeczny miał zostać przeniesiony na dawny teren Przedszkola nr 32, gdzie znajdował się stary plac zabaw.

– Zaproponowano nam teren Przedszkola nr 32, na którym znajduje się plac zabaw. Jesteśmy zainteresowani proponowanym terenem, ale mamy swoje warunki. Nie ma tam przyłącza prądu i wody. Zależy nam na tym, by teren ten miał taki sam standard, jaki mamy tutaj. Chcielibyśmy wiedzieć, kto będzie partycypował w przeniesieniu ogrodu. Włożyliśmy tutaj sporo funduszy i pracy. Stworzyliśmy ogród dla mieszkańców, jest to miejsce otwarte, można przyjść wypić herbatę, zrobić grilla. W tym ogrodzie poznało się bardzo wiele osób, miejsce to integruje mieszkańców – mówiła nam w połowie maja Klaudia Lewczuk, prezes Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko.

Okazało się, że działka znajdująca się naprzeciwko Przedszkola nr 32 nie należy już do POSiR,

"Działka 20/81 nie jest już naszej dyspozycji. Została wszczęta procedura przekazania jej do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami" – tłumaczył Zbigniew Madoński, były już dyrektor POSiR.

– Dostałyśmy zapewnienie, że będziemy mogli zostać na tym terenie. Jak udało nam się dowiedzieć od urzędników cały proces przeniesienia własności działki potrwa 18 miesięcy. Mamy poczucie, że miasto podejmuje decyzję o likwidacji ogrodu społecznego. Za chwilę będzie miała miejsce wycinka 300 drzew. Mamy co najmniej 400 mieszkańców, którzy podpisali się pod petycją w obronie ogrodu i przeciwko wycince – powiedziała Klaudia Lewczuk.

Według nowych ustaleń Kolektyw Kąpielisko w obecnym miejscu będzie mógł funkcjonować do końca roku. Nie wiadomo jednak co dalej stanie się z ogrodem społecznym.

– Nie mamy nic przeciwko torowi wrotkarskiemu. Mieszkańcy podczas konsultacji dotyczących przyszłości Parku Kasprowicza mówili, ze chcą inwestycji sportowych, ale na działce po Energetyku i na terenie lodowiska. Chcielibyśmy zrobić okrągły stół i warsztaty – podsumowuje Magdalena Garczarczyk.


Komentarze (30)

25-06-2018 19:09:57
x
@wiedza ''Głosy sprzeciwu'' wobec pływalni? Chyba protesty, kiedy chciano ją likwidować!
25-06-2018 17:21:45
Ogród
Byłem i widziałem. Kolektyw sieje ferment opierając się ekologią. Zdecydowana większość samosiejnych drzew jest na terenie niedoszłej inwestycji lodowiska. To nie jest 300 drzew na ich ogrodzie! One są na terenie gdzie jest beton i cała masa śmieci. Co to za ekologia, kiedy pod nią jest cały syf? Uporządkować to!!! Nawet kosztem obiektu, o który ktoś zadba.
25-06-2018 16:57:18
wiedza
Jeżeli ktoś uważa, że sporty wrotkarskie są "modą" to pokazuje swoją niewiedzę i zarazem skrajną ignorancję. W Poznaniu nie ma dedykowanego miejsca do uprawiania sportów wrotkarskich. Tak - sportów, oficjalny sport w ministerstwie. Nie ma też bezpiecznego miejsca dla osób, które chcą rozpocząć jazdę. Tak to było opisane na stronie projektu, więc z pewnością autor czy autorzy wiedzą na czym on polega. Poza tym wystarczy spojrzeć ile dzieci odrywa się od tv i próbuje swoich sił na rolkach czy wrotkach. Trzeba tylko spojrzeć na ulicę ile osób jeździ. A nie siedzieć przed komputerem i widzieć swoją końcówkę nosa. Tak, ulicę - bo gdzie mają jeździć, skoro Poznań takiego miejsca jeszcze nie ma? Gdzie mają się rozwijać w tym sporcie? No gdzie? Od początku była podawana ta lokalizacja, miejska lokalizacja. Wygrała w budżecie obywatelskim, a teraz znowu komuś się coś nie podoba. A miejsce będzie piękne, jak nowo otwarta pływalnia - tam też były głosy sprzeciwu. A teraz? Achy - ochy!!!
25-06-2018 12:48:14
Dorota
Czy można podpisać gdzieś petycję przeciwko wycince tych 300 drzew? Jak to możliwe, że ktokolwiek wpadł na taki absurdalny pomysł? Wolimy więcej smogu w zimie?
25-06-2018 09:18:04
Greg
Do: "Juglans" zgadzam się w pełni. Tor wrotkarski pomijając już skrajną niszowość samej "dyscypliny" w tym rejonie spowoduje jedynie chaos komunikacyjny. Sama lokalizacja tak blisko zatłoczonej Hetmańskiej / Reymonta też niezbyt szczęśliwa. Uporządkujcie teren po dawnym niedokończonym lodowisku i scalcie jako teren parkowy z pozostałą częścią Parku Kasprowicza. Drzewa naprawdę przydadzą się w walce ze smogiem, jako bariera przed hałasem komunikacyjnym bardziej niż płuca wrotkarzy. Podobno UMP chce walczyć z niską emisją. Panie Prezydencie, włodarze z POSiR... jest okazja się wykazać i pokazać, że faktycznie zależy Wam na Poznaniakom, a nie pasjonatom chwilowej mody na wrotki. Wybory już wkrótce, zdaję się.
24-06-2018 23:09:20
Lili
Parka Kasprowicza też ma swojego właściciela- mieszkańców, którzy chcą korzystać z parku; a nie wąskie grono wrotkarzy.
24-06-2018 22:06:04
M.
@Bacha, tereny przy Hetmańskiej mają swojego właściciela.
24-06-2018 11:58:54
x
@poznanianka Park jest parkiem, tu nie ma wątpliwości. Niestety, zainteresowali się tym terenem ludzie, którzy maja alergię na zieleń i stąd ich genialne pomysły na inwestycje.
24-06-2018 11:35:33
Bacha
Mieszkam na Łazarzu ponad 40 lat. Teren Parku Kasprowicza nie ma dobrej energii. Połacie niby trawników. Zaniedbanie od lat tory łucznicze i stadion. Coraz to nowe pomysły zagospodarowania. To miejsce nie żyje. Ani to park ani miejsce do wypoczynku i rekreacji. Teraz gdy drzewa wreszcie wyrosły i utworzyły parkową aleję będzie się je wycinać ? Wydane ponad 15 milionów na basen/brodzik a teraz wrotkarnia? To się kupy nie trzyma. O co chodzi że zdziczałym terenem po ogródkach działkowych przy ul. Hetmańskiej? Może tam wybudować centrum sportów a Arenę obsadzić kwiatami i wybudować porządną fontannę dla uciechy małych i dużych.
24-06-2018 09:52:10
Juglans
Co do nowych nasadzeń w proporcji 3 na 1 wycięte drzewo, to jest to mit. Przede wszystkim nie dotyczy ono (nasadzenie kompensacyjne) każdego drzewa, po drugie - nasadzeń można dokonać w innym miejscu Poznania. Nie jestem wielkim entuzjastą podmiotu pod nazwą Kolektyw Kąpielisko, ale za to jestem stanowczym przeciwnikiem wybudowania na terenie parku toru wrotkarskiego. Ogródek przedszkola oraz tereny po niedokończonym lodowisku powinny być uporządkowane i scalone z parkiem jako teren zielony, ogólnodostępny z alejkami, ławkami i roślinnością. Zasypanie dołów po niedokończonych fundamentach wraz z zabezpieczeniem betonowych cokołów ze prętami zbrojeniowymi jest możliwe, bez większej wycinki drzew. Nadmieniam, że lokalizacja w obrębie parku dwóch wielkich inwestycji sportowych (toru dla wrotkarzy i pływalni krytej) obok już istniejących spowoduje w okolicy horror komunikacyjny. Nie sporządzono analiz wpływu na środowisko tych inwestycji, ani nie oszacowano, jak wiele miejsc parkingowych będzie potrzebne dla obsługi tych przedsięwzięć. Należy sądzić że nieduży obszar parkingowy od strony Reymonta okaże się niewystarczający i powstaje pokusa obsługi komunikacyjnej obiektów od strony Jarochowskiego, a więc poprzez park.
23-06-2018 14:09:05
poznanianka
czytając uważniej przeważają opinie zieleń.A to jest do osiągnięcia .Dzisiaj specjaliści od projektowania terenów zieleni w mieście są doskonali.Podkreślam zieleni w mieście gdzie może być park czy teren sportowy.Ogród miał ,czy ma umowę do.... I teraz należy podjąć decyzjie , czego oczekujemy? Umowa się kończy i kropka ,lub przedłużamy.W Parku Kasprowica jest siłownia, plac zabaw dla dzieci, wybieg dla psów .Wkrótce pływalnia.Wsród alejek lawki , jak w parku. Arena ,która ma swoje prawa.I wszystko to Park Kasprowicza.Może o czym zapomniałam.Na końcu po analizie , głos mieszkańców i opinia ekspertów ,co można czego nie. I ostateczna decyzja przedstawiona mieszkańcom.Ale kto to ma pilotować w takim natłoku faktów i mitów.?????
22-06-2018 14:56:11
ania
Do :Juglans" masz RACJE !!!
22-06-2018 14:53:47
ania
Do "x" tak wydaje sie byc sluszne co piszesz, ze komus przeszkadza Park Kasprowicza. Wedlug mnie boli kogos bardzo, ze takie dobre, duze tereny zajmuje zielen a przeciez moznaby bylo teren sprzedac deweloperom ! Ktos chcialby polozyc lapy na naszym parku i tym terenie. Co do toru wrotkarskiego to jestem na tak ale nie kosztem zlikwidowania takiej ilosci zieleni ! Moze jakis architekt z glowa i poszanowaniem dla zieleni moglby tak zaplanowac to wszystko aby ocalic co idzie naprawde ocalic a nie wyciac wszystko w pien a potem posadzic karlowate krzaczki i wysypac jakies ścinki przemielone drewna.
22-06-2018 12:17:20
;/
Szkoda ogrodu ;/ Szczególnie bezsensowne jest to, że miałby zostać zamknięty 30 czerwca, choć na jego terenie nic przez najbliższe miesiące się dziać nie będzie.... To wielka strata jeśli Łazarzanie nie będą mogli przychodzić do niego choćby jeszcze przez wakacje. To bardzo potrzebne miejsce do zabaw z dziećmi - kuchnia błotna jest o wiele większą atrakcją dla dzieciaków od zatłoczonej piaskownic na placu zabaw obok, a i dostępność szałasu, tunelów i mnóstwa nieobsikanych przez psy patyków sprzyja doskonałej, kreatywnej zabawie po którą nie trzeba jechać nad Rusałkę czy do Lasku Marcelińskiego, a można wyskoczyć z domu na godzinę czy dwie.... Osobną sprawą jest kwestia nie radzenia sobie przez miasto z Budżetem Obywatelskim, który świetnie brzmi marketingowo, ale z bliska wygląda kiepsko. Golęcin jest najlepszym niechlubnym przykładem, ale i projekt "100 drzew dla Łazarza" nie został zrealizowany tak jak był opisany (a był opisany dość konkretnie) - posadzono niespełna 90 drzew, a więc nie we wszystkich wyznaczonych miejscach.
22-06-2018 10:52:47
x
Tor wrotkarski - po raz kolejny w Poznaniu garstka ludzi urządza sobie miasto, nie licząc się z niczym. Niech go sobie zbudują na Malcie, tam jest dość miejsca na takie inwestycje. Komuś strasznie przeszkadza Park Kasprowicza, chciano zlikwidować pływalnię, wyburzyć Arenę, teraz chcą zrobić parking na terenie Surmy.
22-06-2018 10:29:41
x
Czy można gdzieś w internecie popisać petycję?
22-06-2018 09:49:03
M.
Odnoszę wrażenie, że Kolektyw Kąpielisko chce wymusić coś na władzach miasta, a drzewa są tylko protekstem. Z jednej strony czytam, że 7000 osób, które oddały głos na postawnie toru wrotkarskiego to garstka, ale jednoczesnie Kolektyw Kąpielisko i korzystające z ogrodu osoby, to liczna grupa. Czyli tradycyjnie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Sam Kolektyw otrzymał teren w użytkowanie na czas określony. Skąd to oburzenie, że czas się stąd wyprowadzić? To było wiadome od początku istnienia ogrodu. I na koniec kwestia wycinki. Część tych drzew to samosiejki, a odwiedzający park nie mogą korzystać z tego fragmentu parku, bo obecnie tam są jakieś wykopy i jakieś betonowe konstrukcje po niedokończonej inwestycji (lodowisko). Nie jest ani bezpiecznie, ani pięknie i spory fragment parku leży odłogiem. Żeby uporządkować ten teren wycinka jest konieczna. Czy topole samosiejki i zdziczałe krzaki to coś, o co warto tak się bić? Tym bardziej, że żywotność topoli włoskiej to ok. 70 lat (jeżeli jest zdrowa). Projektanci obiektów zapowiedzieli, że drzewa zostaną wyciętę, ale po zakończeniu inwestycji będą nowe nasadzenia.
21-06-2018 21:57:30
mkol
Szanowni Państwo z Kolektywu Kąpielisko, w kwestii betonowania parku proszę zacząć od uderzenia się we własne piersi. Wszystkich spacerujących (i Pana Redaktora z aparatem) zapraszam, aby obejrzeć jak wygląda wejście na teren ogrodu. Aby zrobić bramę wystawiono segment ogrodzenia, ale 20cm murku już się skuć nie chciało. Ile worków betonu/wylewki zużyto, aby zrobić podjazd? To raz. Na jakiej podstawie grupa towarzyska (nie wybrana w żadnych wyborach) uzurpuje sobie prawo do zawłaszczania przestrzeni publicznej. Jeśli Miasto/POSIR chcą przekazać komuś w użytkowanie fragment parku to wypadałoby zrobić otwarty konkurs ofert? Może inne NGO ma ciekawszy pomysł? To dwa. Niezależnie od oceny projektu toru wrotkarskiego to jednak ma on oficjalne umocowanie i wyrok demokracji w postaci głosowania w budżecie obywatelskim. Jakie umocowanie oficjalne i jaką legitymację demokratyczną ma Kolektyw Kąpielisko? Dla przypomnienia - jak informował lazarz.pl KK to inicjator "słynnej" (z rąbanki przez całą sobotę i pół nocy) imprezy na dnie basenu 15.07.2017 (można zajrzeć do archiwum lazarz.pl pod 16.07.2017). Mieszkańcy Chociszewskiego dobrze pamiętają. Poza tym plakatowanie też regulują określone zasady. A plakaty KK "Stop betonowaniu" wiszą w okolicach parku gdzie popadnie. Nazwijmy to po imieniu - zaśmiecanie przestrzeni publicznej. Szanowni Państwo z KK, świećcie przykładem, a potem pouczajcie wszystkich
21-06-2018 17:57:30
Juglans
Nawet gdyby nikt tam nie chodził, to sama obecność drzew i krzewów (nawet tych zdziczałych) jest dobrodziejstwem dla mieszkańców - nawilżają powietrze, niwelują negatywny wpływ spalin, stanowią naturalny ekran akustyczny i źródło fitoncydów, mających znakomity wpływ na zdrowie.
21-06-2018 17:17:32
Do Poznanianki
Wiedzieli. To właśnie przez Kolektyw jest teraz nadmuchiwanie balona, bo doliczają drzewa z niedoszłego lodowiska. Od samego pocżątu (wygrania w budżecie) było wiadomo, że to teren pod rekreację i sport oraz pod rewitalizację. Trzeba zrobić z tym porządek, usunąć drzewa, a następnie fundamenty.
21-06-2018 16:06:17
ania
300 drzew ???!!! Zauwalylam, ze ekipa Jaskowiaka nie lubi zieleni, tej prawdziwej to znaczy drzew...oni lubia tylko sadzic te karlowate krzaki i sypac wiorami drzewnymi to jest ich ulubione zajecie. SKANDAL jesli wytna drzewa, juz i tak malo zieleni w Poznaniu. Obudzcie sie w UM i zacznijcie myslec logicznie !!!
21-06-2018 16:00:48
poznanianka
A to wygląda inaczej.Może podzielą się uwagami te osoby ( z 7ooo tys ) którre głosowaly za torem.Czy wiedziały o drzewach.? Jednak bardziej trafne byłyby konsultacje mieszkańców z fachowcami.Czy teren t t ma być parkiem , czy terenem sportowym. ?T Bo to różnica aazasadnicza.
21-06-2018 15:40:11
PBO
Tor wygrał i niech wreszcie powstanie dla wielu entuzjastów wrotek. I tych obecnych i tych przyszłościowych.
21-06-2018 14:07:52
Greg
Ale drzew i tak szkoda z powodu takiej fanaberii... Tor wrotkarski dla garstki wrotkarzy spowoduje tylko problemy z parkowaniem dla mieszkańców i chwilę satysfakcji dla garstki pasjonatów wrotek. Już lepiej byłoby uporządkować ten teren i powiększyć istniejący Park Kasprowicza. Już i tak kawał terenu zabrano na wybieg dla psów, a ilość psich odchodów wciąż na Łazarzu jest rzucającym się w oczy i klejącym do butów problemem...
21-06-2018 13:40:19
z łazarskiego
Park Kasprowicza to teren zapisany jako miejsce rekreacyjno sportowe z zielenią parkową.Nikt nie wycina drzew w parku tylko w miejscu niedokończonej inwestycji.Na tym terenie nikt nie będzie bezpiecznie spacerował bez usunięcia pozostałości betonowej podbudowy pod niewybudowane lodowisko.A przy tym niestety trzeba usunąć drzewa.
21-06-2018 13:34:59
Jolene
300 drzew??? O Matko, nie róbcie tego!
21-06-2018 13:26:45
wygrał
Tor wygrał w budżecie obywatelskim ilością 7000 głosów zebranych w 2 tygodnie. Ma być i kropka.
21-06-2018 10:22:32
poznanianka
Bronimy pływalni , bo to jedyne wodne miejsce dla mieszkańców.I dlaczego dobija się jeszcze tor wrotkarski.Mamy wybieg dla psów , plac zabaw, siłownie i będzie pływalnia.Przecież to Park Kasprowicza.Powtarzam park , a tam oczekuje drzew , ławek i odpoczynku. Teren pozwolił wytyczyć plac zabaw dla dzieci , siłownie, wyremontować na dzisiejszy czas pływalnie.A wiec nie wszystko w jednym miejscu , a nigdy kosztem wycięcia drzew. A wtedy też będzie się nazywał park .????????????????
21-06-2018 10:12:24
niewiedza
Bzdury. Nie wiedzieli, ze maja umowe na okreslony czas? Opierac sie na ekologii kazdy potrafi... 300 drzew na ICH terenie? Wiekszosc tych drzew jest w miejsach nieuczeszczanych i sa to samosiejki... Pamietam, ze wygral rowniez projekt posadzenia 300 drzew na Lazarzu. To duzy plus. Niedaleko jest park Wilsona, odpoczynek i mnostwo zieleni. Arena to sport, rozrywka. 400 osob? Przypomnijcie ile osob glosowalo w krotszym terminie na tor. 7000?
21-06-2018 09:59:49
Juglans
SKANDAL! Tor wrotkarski to farsa! CHCEMY PARKU I DRZEW!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Możliwe niemożliwe" - wernisaż wystawy fotograficznej podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu dla osób dorosłych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: