Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wrotkarnia w Parku Kasprowicza nie powstanie? Brakuje funduszy, w planach kryty basen - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wrotkarnia w Parku Kasprowicza nie powstanie? Brakuje funduszy, w planach kryty basen
08-11-2016 12:47   Janusz Ludwiczak
Na terenie nie wybudowanego lodowiska w Parku Kasprowicza miało powstać Centrum Sportów Wrotkarskich, którego projekt zwyciężył w głosowaniu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Tymczasem inwestycja ta jest zagrożona.
– Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy to centrum w tym miejscu. Wiadomo, że ten projekt to rezultat budżetu obywatelskiego, ale w jego efekcie nie będzie tam mógł już powstać żaden obiekt kubaturowy np. basen. Na razie ten projekt jest na takim etapie, że możemy się wycofać – wyjaśnia wiceprezydent Tomasz Lewandowski.
– Nie mam już sił, ani czasu żeby walczyć o przyszłość wrotkarstwa w Poznaniu. Niektórzy radni ze względu na swoją pozycję zabijają tą inicjatywę – żali się Jakub Ciesielski, pomysłodawca Centrum Sportów Wrotkarskich.

Jak już informowaliśmy w połowie października znacznie opóźniona jest budowa Centrum Sportów Wrotkarskich w Parku Kasprowicza, które według planów ma stanąć w południowo-zachodniej części Parku Kasprowicza (w pobliżu ul. Reymonta i Chociszewskiego), w miejscu, w którym miało powstać kryte lodowisko.

Jak informuje "Biuletyn Miejski" realizacja projektu jest jednak zagrożona. O sprawie tej rozmawiali radni z wiceprezydentem podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki.

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy to centrum w tym miejscu. Wiadomo, że ten projekt to rezultat budżetu obywatelskiego, ale w jego efekcie nie będzie tam mógł już powstać żaden obiekt kubaturowy np. basen. Na razie ten projekt jest na takim etapie, że możemy się wycofać – powiedział Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Okazuje się, że 1,5 mln zł przeznaczone na inwestycje wystarczy jedynie na uporządkowanie terenu, usunięcie fundamentów niedokończonego lodowiska i przygotowanie placu budowy. Budowa podobnego obiektu kosztowała 6,2 mln zł.

Jestem za centrum wrotkarskim ale nie w tej lokalizacji, tam ma być basen dla tej części Poznaniu. Wiem, że to z budżetu obywatelskiego, ale to oszustwo, bo ludzie za tym głosowali, ale nie wiedzieli, że te środki to za mało – stwierdziła Lidia Dudziak, radna PiS.

Radny Tomasz Kayser z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego zaapelował, by prezydent jak najszybciej zajął stanowisko, czy rezygnujemy z tego zadania, czy dokładamy środki. Podobnego zdania był przewodniczący Rady Miasta.

Wychodzi na to, że popełniono błąd w szacowaniu kosztów projektu, trzeba zająć stanowisko czy projekt kontynuujemy czy rezygnujemy z niego – podsumował Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Ostatecznie Komisja Kultury Fizycznej i Turystyki podjęła stanowisko o zrezygnowaniu z budowy Centrum Sportów Wrotkarskich w Parku Kasprowicza. Oburzenia nie kryją pomysłodawcy powstania toru wrotkarskiego przy Arenie.

"Ręce opadają. Nie mam już sił, ani czasu żeby walczyć o przyszłość wrotkarstwa w Poznaniu. Niektórzy radni ze względu na swoją pozycję zabijają tą inicjatywę - powstania Centrum Sportów Wrotkarskich na Arenie i tak naprawdę my mieszkańcy nie mamy z nimi szans. Nawet w działaniach obywatelskich" – skomentował na Facebooku Jakub "Zico" Ciesielski, pomysłodawca Centrum Sportów Wrotkarskich.

Budżet obywatelski miał swoje ograniczenia finansowe, jako pomysłodawcy doskonale o tym wiedzieliśmy. Dlatego podzieliliśmy powstanie tego centrum na etapy. I to się udało. Zdobyliśmy 3 miejsce i prawie 100% deklarowanej kwoty, o którą walczyliśmy. Zaznaczam - otrzymaliśmy wsparcie na 1 etap. Od samego początku zaznaczyliśmy, że projekt chcemy realizować w etapach, później powstałoby zadaszenie. Budżet ma swoje ograniczenia finansowe i nie mogliśmy złożyć całego projektu z zadaszeniem, bo się nie mieścił w kwocie Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego – tłumaczy w rozmowie z portalem lazarz.pl Jakub Ciesielski.

Projekt Centrum Sportów Wrotkarskich zakłada wybudowanie owalnego toru wrotkarskiego o długości bieżni 200 metrów i szerokości 8 metrów o nawierzchni asfaltowej, służącego do nauki jazdy dzieci, młodzieży i dorosłych uprawiania amatorskiej jazdy i przygotowywania zawodników reprezentacji Polski we wrotkarstwie szybkim oraz łyżwiarstwie szybkim organizowania wyścigów krajowych i międzynarodowych klasy Mistrzowskiej.

Po środku toru ma powstać płyta o wymiarach 50 metrów x 24 metry, służąca do nauki jazdy, slalomu, roller derby oraz innych sportów, które nadają się wymiarowo do ich uprawiania. W ramach inwestycji powstaną również trybuny dla widzów, oświetlenie, pawilony z funkcjami socjalnymi, sanitarnymi oraz pod wynajem (gastronomia, sklep zgodny z charakterem toru i wypożyczalnia wrotek/rolek). W kolejnych etapach planowane jest m.in. zadaszenie obiektu.

W głosowaniu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 projekt uzyskał 6 024 głosów, a jego realizację oceniono na 1 846 900 zł.

Dodajmy, że pojawiły się nowe plany, które zakładają wybudowanie w Parku Kasprowicza krytej pływalni, o czym więcej pisaliśmy kilka dni temu.

ZOBACZ TAKŻE: Utopiono 1,5 miliona złotych w budowie lodowiska w Parku Kasprowicza


Komentarze (14)

09-11-2016 21:43:15
@amb @autor
Informacje, które są podane od radnych są niekompetentne. Porównują koszty projektu z torem i drogą wrotkarską we Wrocławiu, gdzie odbędą się Igrzyska Sportów Nieolimpijskich. Tamten tor ma 200 metrów obwodu, większe trybuny oraz co najważniejsze w większych kosztach drogę do wyścigów ulicznych o długości około 600 metrów. Tych rzeczy nie ma w poznańskim projekcie, żeby ograniczyć koszty. Co więcej - identyczne projekty jak ten w Poznaniu jeśli chodzi o tor powstały w Dusznikach Zdroju i Tomaszowie Lubelskim w kwotach 1,3 i 1,4mln. Przypominam, że w Poznaniu wygrali na prawie 1,6mln. Więc proszę kierować się faktami, a nie brakiem kompetencji ze strony urzędników. Zawsze jest problem w niewiedzy - jak jej brakuje, to potem można wszystko wyssać z palca, co jest kłamstwem i w konsekwencji dotyka tych, co zrobili wszystko jak należy. A to jeszcze nie jest wszystko, co podali jako nieprawdę. I teraz jest jak jest, część społeczeństwa mówi to, co usłyszeli i jest to dalekie od prawdy. A wystarczyło przeczytać dokładnie, co pomysłodawcy stworzyli - zrobili wszystko od A do Z jak na prawdziwych poznaniaków przystało. Można przeczytać to na stronie projektu cswarena.pl
09-11-2016 19:17:31
Autor
Moim zdaniem podstawowy błąd władz odpowiedzialnych za PBO było dopuszczenie do głosowania projektu,który nie obejmuje kosztami całości inwestycji. Powinno być ustalone, że albo cały projekt jest realizowany z PBO, albo powinno się odrzucić projekt i nie byłoby problemu. Skoro projekt jest za drogi, to należy poszukać funduszy poza PBO.
09-11-2016 19:13:06
amb
@do wiadomosci: lotnisko w Radomiu tez bylo "najlepiej dopracowane", piekne wizualizacje i plany, nawet stoi, ale nie ma komu go uzywac. Nieuzywany niszczeje itd... Dopracowanie to nie tylko obrazki dolaczone do projektu. Ten teren jest naprawde cenny i ma duzy potencjal ze wzgledu na jego dostepnosc dla duzej ilosci Poznaniakow. Wiec nie zepsujmy go czyms dla garstki uzytkownikow. Poza tym prosze o zachowanie kultury wypowiedzi: niezadowolony nie musi sie rownac krzykacz tudziez "jednostka co zapewne sportu w swoim życiu nie miala"...
09-11-2016 17:38:39
Do wiadomości
Centrum Sportów Wrotkarskich to jeden z najlepiej dopracowanych projektów minionego budżetu obywatelskiego. Ponad 6000 głosów mieszkańców na ten projekt to nie w kij dmuchał. I powstanie, bo zrobiono wszystko, co było trzeba wedle prawa. Ten projekt tylko jednostkom i krzykaczom się nie podoba, co zapewne sportu w swoim życiu nie mieli. A Pan Jakub dla waszej wiadomości to również znakomity trener i kilkukrotny Mistrz Polski w jeździe na rolkach.
09-11-2016 16:49:45
Negatyw
I słusznie. Olać tor.
09-11-2016 16:40:44
amb
Centrum wrotkarstwa brzmi dumnie, ale realnie rzecz biorac to jest zabawa dla kilku pasjonatow. Blad popelniono, ze do budzetu obywatelskiego przyjmuje sie tak niedopracowane i badz co badz rozrzutne projekty. W wielu duzych projektach nie uwzglednia sie w wycenie ceny gruntu na ktorym obiekt ma powstac a to powinno byc uwzgledniane chocby aby sobie szybko przeliczyc ile srodkow idzie na tak mala grupe uzytkownikow. Inna sprawa jest to nie byla calkowicie spoleczna inicjatywa tylko zwykly lobbing przedsiebiorcy... nie mam pewnosci czy chodzilo o dobro spoleczne
09-11-2016 15:29:38
do z Łazarza
Studium zagospodarowania zawsze można zmienić. Nie daje ono gwarancji dożywotniej w kwestii przeznaczenia terenów, więc nie wiadomo jakie zapisy znajdą się w nowym studium. Być może za kilka lat będzie można na tym terenie stawiać bloki.
09-11-2016 11:03:02
z Łazarza
Proponuję trochę poczytać i zainteresować się studium zagospodarowania dla tego terenu.TAM NIE MOŻNA BUDOWAĆ BUDYNKÓW MIESZKANIOWYCH I INNYCH MOLOCHÓW>To teren rekreacyjny,parkowy, ale nie można tam także budować obiektów sportowych w nieskończoność.Jak sama nazwa wskazuje to park i zieleń jest priorytetem.
09-11-2016 08:16:18
Andrzej
Znając życie knyfy oraz układziki na wysokim szczeblu za kilka lat powstanie piękne osiedle :(
08-11-2016 23:14:53
Jan
Na razie radna Lidia Dudziak może pochwalić się tym, że protestowała już przeciwko dwóm projektom dotyczącym Łazarza, wybranym przez mieszkańców w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w ubiegłym roku. Czy ktoś mógłby przypomnieć, jakie inne inicjatywy dotyczące naszej dzielnicy wygrały w PBO, tzn. co pani radna będzie jeszcze sabotować w najbliższym czasie? @Janusz Ludwiczak, czy mógłby Pan przy najbliższej okazji zapytać radną, czy jest coś co ona może zaproponować dla Łazarza? Nie chodzi o to, przeciw czemu protestowała/protestuje/będzie protestować, tylko, czy są jakieś nowe projekty, które ona zaproponowała do tegorocznego PBO albo z jakimi inicjatywami dla Łazarza wystąpiła ostatnio w Radzie Miasta (np. proponując zapisy w budżecie miasta na 2017)? Jeśli ta kobieta nie ma żadnych pomysłów do zaoferowania, to wydaje mi się, że czas udać się na polityczną emeryturę...
08-11-2016 18:35:14
.....
To co nowy Ataner czy inny mrówkowiec, a może biedronka? Ciekawe tylko, kto z tego będzie miał profity....
08-11-2016 13:40:37
Magda
To jest skandal. Tam powinna być i pływalnia i wrotkarnia
08-11-2016 13:17:04
Jakub Ciesielski
@tonny Etapami, jak było zgłaszane. BO nie miał możliwości całego finansowania, więc zostało to podzielone na etapy. Na 1 etap jest możliwość już jeżdżenia na torze asfaltowym. Kolejne etapy to np. zadaszenie wiatą. Na zadaszenie wiatą odezwała się do mnie jedna z firm, która chciała to zrobić w zamian za reklamę (dobra nazwa, nic sprośnego, coś jak Inea Stadion). Co więcej - Ministerstwo Sportu ma możliwość finansowania w 33% do 1mln i chcę to dać, a czas goni. Zadam pytanie w drugą stronę - a są w ogóle jakieś pieniądze na kryty basen?
08-11-2016 13:05:19
tonny
Pokazuje to jak program Poznański Budżet Obywatelski jest ostatnio beznadziejny. Urzędasy za to odpowiedzialne powinny zostać wywalone na pysk przez Jaśkowiaka! Jak można było dopuścić taki projekt z źle oszacowanym kosztorysem. Co to znaczy projekt robiony etapami panie Ciesielski? A gdyby w kolejnym głosowaniu projekt nie otrzymał poparcia, nie został nawet zatwierdzony przez urzędników to co mielibyśmy tor wrotkarski niezadaszony przez lata? Wrocław wybudować takie cacko za ponad 6 mln zł. Wolę pywalnię.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: