Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ogród społeczny Kolektywu Kąpielisko zostanie przeniesiony na teren Przedszkola nr 32? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ogród społeczny Kolektywu Kąpielisko zostanie przeniesiony na teren Przedszkola nr 32?
17-05-2018 13:06   Janusz Ludwiczak
W środowe popołudnie w ogrodzie społecznym Kolektywu Kąpielisko, który znajduje się przy pływalni letniej w Parku Kasprowicza odbył się Poznań Design Festiwal, w trakcie którego poruszane były zagadnienia związane z ogrodnictwem miejskim i bioróżnorodnością. Kolektyw Kapielisko w tym miejscu może być do końca czerwca, później wygasa umowa podpisana z POSiR-em. Ogród będzie musiał jednak zostać przeniesiony, gdyż w jego miejscu ma powstać kryty basen i centrum sportów wrotkarskich.

W ogrodzie społecznym Kolektywu Kąpielisko odbyło się spotkanie w ramach Poznań Design Festiwal, podczas którego rozmawiano o ogrodnictwie w mieście, terapeutycznym wpływie ogrodów i bioróżnorodności.

– Codziennie spotykamy się w innym ogrodzie społecznym w Poznaniu, których w sumie jest osiem. Postanowiliśmy porozmawiać o idei naszego ogrody i jego przyszłości. Zaplanowaliśmy spacer po grodzie i warsztaty terapeutyczne, podczas których dzieci będą malować kwiatami. Chcieliśmy również posiać kolejne rośliny jadalne, jak np. rukolę – opowiada Magdalena Garczarczyk ze Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko.

Idea ogrodu społecznego Kolektyw Kąpielisko powstała w 2013 roku, kiedy zamknięta była pływalnia letnia w Parku Kasprowicza.

– Działamy nieprzerwanie od lata 2014 organizując wydarzenia kulturalne, ale przede wszystkim krzewiąc wśród mieszkańców postawy przyjazne środowisku. Tym, co wyróżnia nasz ogród od innych jest jego charakter nastawiony na edukację i rośliny jadalne. Uprawa żywności w mieście (poza ogrodami działkowymi) jest wypracowanym przez nas nowatorskim rozwiązaniem. Działalność Kolektywu rozpoczęta w sierpniu 2014 roku zapoczątkowała współtworzenie z mieszkańcami ogrodu społecznego będącego przestrzenią do sąsiedzkich aktywności. Dysponujemy infrastrukturą ogrodniczą (zbudowane rabaty, wyznaczone grządki, miejsce do składowania narzędzi, inspekt, kompostownik), przestrzenią rekreacyjną – wierzbowy plac zabaw oraz piecem zbudowanym wspólnie z mieszkańcami Łazarza, służącym do sąsiedzkiego przygotowywania potraw w ogrodzie – wyjaśnia Klaudia Lewczuk z Kolektywu Kąpielisko.

Ogród społeczny w Parku Kasprowicza będzie mógł działać do końca czerwca, gdyż wtedy wygasa umowy dzierżawy z POSiR. Kolektyw Kąpielisko musi jednak poszukać nowego miejsca dla swojego ogrodu, gdyż w miejscu, gdzie obecnie się mieści ma powstać centrum sportów wrotkarskich, które będzie realizowane w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. W tej części Parku Kasprowicza niebawem rozpocznie się również budowa krytej pływalni.

– Jesteśmy na etapie rozmów z miastem: POSiR, PIM, Wydziałem Oświaty oraz Wydziałem Gospodarki Nieruchomości. Zaproponowano nam teren Przedszkola nr 32, na którym znajduje się plac zabaw, jednak obecnie trwa przenoszenie właściciela nieruchomości pomiędzy poszczególnymi jednostkami miasta, a to zapewne potrwa kilka miesięcy. Mamy nadzieję, że uda nam się wynegocjować przedłużenie umowy na dłuższe działanie ogrodu – powiedziała Magdalena Garczarczyk.

– Jesteśmy zainteresowani proponowanym terenem, ale mamy swoje warunki. Nie ma tam przyłącza prądu i wody. Zależy nam na tym, by teren ten miał taki sam standard, jaki mamy tutaj. Chcielibyśmy wiedzieć, kto będzie partycypował w przeniesieniu ogrodu. Włożyliśmy tutaj sporo funduszy i pracy. Stworzyliśmy ogród dla mieszkańców, jest to miejsce otwarte, można przyjść wypić herbatę, zrobić grilla. W tym ogrodzie poznało się bardzo wiele osób, miejsce to integruje mieszkańców – podsumowuje Klaudia Lewczuk.


Komentarze (15)

28-06-2018 10:44:49
Park
A dlaczego nie można wybudować toru wrotkarskiego nieopodal Malty, na pofabrycznym terenie, zajmowanym niegdyś przez Polmos Poznań, a później Wyborowa SA? Na tą chwilę kompletnie nic tam się nie dzieje, a straszą jedynie niszczejące budynki dawnej rozlewni wódki... A terenu jest sporo w większości pokrytego betonem i rozlatującymi się halami... Łatwiej wyciąć drzewa i pozbawić Poznaniaków możliwości powiększenia Parku Kasprowicza? I tak znaczną część Parku przeznaczono na "sralnię" dla psów, których właścicielom nie chce się nawet sprzątać po swoich pupilach... Dziwnie to miasto jest zarządzane. W ten sposób nie tylko nie dogonimy Wrocławia, a nawet Szczecin nas przegoni.
27-06-2018 08:30:20
ania
Do "Dorota", nikt zapewne z UM czy jak tam sie zwie wydzial, nie przedstawil zadnych badan jaki halas bedzie docieral do okien mieszkancow, u nas czlowiek, obywatel nie jest brany pod uwage w takich przedsiewzieciach, kogo to obchodzi ??? Ja takze wspolczuje pobliskim mieszkancom...ale musze przyznac, ze popieram budowe toru.....szkoda wielka tylko, ze nie wybrano innej lokacji.
27-06-2018 01:17:28
Dorota
Czy naprawdę nie da się ocalić drzew i Kolektywu Kąpielisko? Trzeba wyciąć aż 300 drzew zamiast zbufdować ten tor na terenie np. pofabrycznym lub nieużytków, bez niszczenia przyrody i parku? Poza tym tor zaplanowano za blisko budynków mieszkalnych - tego rodzaju obiekty budowane są zwykle znacznie dalej z uwagi na generowany hałas.
21-06-2018 18:43:05
Miesz
Mieszkam na Łazarzu od 12 lat i jest coraz gorzej - zmniejszanie powierzchni parku, bzdurne inwestycje typu tor wrotkarki kosztem zieleni, upadek wielu małych punktów handlowych, brud, planowana hekatomba komunikacyjna wbrew woli mieszkańców. Trzeba pomyslec o wyprowadzce.
21-06-2018 15:56:03
ania
Budynki plywalni nieogrzewane ? Przeciez zima bedzie plesn i grzyb, znam z autopsji na dzialce stoi domek murowany, nieogrzewany, nieocieplony, jednen smrod stechlizny na wiosne.....no ale po co sa nasze pienieniadze ??? zeby wydawac bez glowy. Kolektyw mial bardzo dobry pomysl aby wykorzystac budynki plywalni caly rok.
21-06-2018 10:27:25
Do Pozytyw
"projekt budowy basenu i toru przekroczył dopuszczalną powierzchnię zabudowy" Przestań Pan powielać bzdury.
24-05-2018 13:43:46
Pola
Ten tor miał być w innym miejscu, obok Kolektywu, a nie zamiast. Bez kolizji. Ale lokalizacja została przesunięta, bo postanowiono postawić krytą pływalnię. Nikt nie ruszył głową, by kryty obiekt połączyć z letnią pływalnią, gdzie część infrastruktury mogłaby być np. wspólna. Z remontem letniej się spieszy by był efektowny event przed wyborami. A że jest robiony bez głowy to osobna sprawa. Były projekty, także propozycje ze strony Kolektywu, by budynki przy pływalni zagospodarować tak, aby służyły mieszkańcom cały rok - ale tam nie ma ogrzewania. I - mimo gigantycznego remontu - nadal nie będzie. Więc kupa kasy idzie w obiekt czynny przez dwa miesiące w roku i ziejący pustką przez pozostałych 10.
23-05-2018 16:33:42
ania
A dlaczego leżały na środku nieżywe ptaki (gołębie, wróble, na trawnikach też) ??? Czy cos jest wiadomo co sie stalo ? Ktos zapewne wysypal truciznę. Ptaki same tak nie padaja. Park Kasprowicza jest zaniedbany i NIE jest czysto...wogole Lazarz jest brudny !!! Rada Osiedla nie powinna zezwolic tez na wysypywanie tych kolorowego proszku z okazji hinduskiego swieta. My nie wiemy co jest w tych proszkach. A ludzie jak papugi cali w tej chemii paraduja dumnie i wdychaja proszek z Chin czy Indii produkowany z chemicznych skladnikow....nie wierze, ze to jest ekologiczne. Prosilabym takze aby Rada Osiedla miala wiecej sprawe czystosci i stanu Parku Kasprowicza na uwadze. Jestem ciekawa kiedy ktos z Rady przeszedl ostatnio caly Park i obejrzal wszystko i zrobil notatki co trzeba zrobic.
23-05-2018 12:54:15
Pozytyw
co do toru wrotkarskiego to nie jest takie pewne czy powstanie, projekt budowy basenu i toru przekroczył dopuszczalną powierzchnię zabudowy. Będziemy pilnować, aby w w takiej formie jak zostało zaproponowane ów obiekt nie powstał.
23-05-2018 11:38:55
x
Dlaczego park będzie zabudowywany, a zieleń niszczona? Za chwilę to samo stanie się na terenach Surmy, gdzie MTP chce urządzić parking. Parę lat temu dzięki protestom udało się ocalić pływalnię - dlaczego teraz nikt nie protestuje w sprawie inwestycji, które staną mieszkańcom pod oknami? Potem będzie za późno.
23-05-2018 10:29:21
lazarzanin
Teren po boisku jest prywatną własnością.
23-05-2018 09:44:33
?
Idealnie to się nadaje w miejsce po boisku, które spłonęło "w tajemniczych" okolicznościach. Nie będzie dostępna dla wszystkich, tylko dla tych co jeżdżą na rolkach. A wycinanie drzew w parku pod beton to jest kuriozum.
23-05-2018 00:17:00
masakra
Park Kasprowicza ginie. Od ponad tygodnia teren tzw. wolnego wybiegu dla psów blisko Reymonta jest zanieczyszczony otwartymi workami psujących się śmieci, kosze na śmieci przy ławkach są pełne, teren śmierdzi kupami i gnijącą żywnością. Dziś już nie przechodziłam tamtędy, bo się brzydzę. Straż Miejska nie interweniowała w tej sprawie do wczoraj. W alei głównej od strony ul. Jarochowskiego leżały na środku nieżywe ptaki (gołębie, wróble, na trawnikach też). Są też tereny, od wielu lat zarośnięte drzewami, które wyrosły na dziko na fundamentach niedokończonej budowli, gdzie kryją się pijacy. Strach pójść na spacer z dziećmi, z psami, które często mają kłopoty biegunkowe po spacerach w parku. Informuje o tym gabinet weterynaryjny przy Arenie. Jeśli giną ptaki, chorują psy, to pomyślmy, co stanie się z dziećmi raczkującymi na trawnikach odpoczywając z rodzicami nieświadomymi zagrożeń. Dlaczego Park Kasprowicza tak bardzo różni od świetnie urządzonego Parku Jana Pawła II na Wildzie? Tam są tereny dla rolkarzy, dużo ławek, świetne alejki spacerowe, dużo zieleni i drzew, dwie restauracje na skraju parku od strony Dolnej Wildy, do jednej jest dostęp z parku, ludzie na wzajem nie przeszkadzają sobie realizując swoje wersje spacerowe. W Parku Kasprowicza rowerzyści lawirują między pieszymi z dziećmi, starszymi ludźmi często poruszającymi się o kulach, ludzi z psami, rolkarzami, samochodami z budowy i Stra
22-05-2018 08:06:28
lazarzanin
Rozumiem.Tor to projekt który wygrał w Budżecie Obywatelskim i to będzie budowla sportowa dostępna dla wszystkich.Takiej budowli nie można wybudować obojętnie gdzie.Kolektyw Kąpielisko od początku wiedział do kiedy dzierżawi teren,tam się dzieje coś kilkanaście razy w roku a Tor będzie działał cały rok dla tysięcy ludzi.Przecież obiecano Kolektywowi nowy większy teren ale tym ekologom ciągle coś przeszkadza.
21-05-2018 11:20:23
?
Nie rozumiem dlaczego tego toru nie można dać w inne miejsce. Ktoś rozumie?
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: