Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Arcybiskup Stanisław Gądecki konsekrował kościół Św. Anny {►WIDEO, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Arcybiskup Stanisław Gądecki konsekrował kościół Św. Anny {►WIDEO, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
04-06-2018 00:28   Janusz Ludwiczak
Metropolita Poznański ks. arcybiskup Stanisław Gądecki dokonał poświęcenia kościoła Św. Anny.
– Kiedy osiem lat temu przybyłem do tego kościoła, zwróciłem uwagę, że nie był on konsekrowany, nie było namaszczenia ścian i ołtarza, ta parafia musiała czekać 70 lat, żeby poświęcenia dokonał nasz arcypasterz – powiedział ks. kanonik Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny.

W niedzielne południe arcybiskup Stanisław Gądecki odprawił uroczystą mszę świętą w kościele Św. Anny, podczas której dokonał poświęcenia świątyni.

– Świątynia jest miejscem uświęcenia, ponieważ świętość należy do natury kościoła. Kościół istnieje po to, aby jego świętość mogła kształtować człowieka, stąd też celem kościoła jest budzenie i rozwijanie świętości pośród wiernych. Nasz zbawiciel pragnie, byśmy byli świętymi. Tej drodze budzenia i rozwijania świętości tutejszej parafii patronuje Święta Ania – mówił w trakcie homilii Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Konsekracja kościoła polegała na poświęceniu świątyni, namaszczeniu olejem ołtarza i tzw. zacheuszków, czyli krzyżyków na murach świątyni.

– Kiedy osiem lat temu przybyłem do tego kościoła, zwróciłem uwagę, że nie był on konsekrowany, nie było namaszczenia ścian i ołtarza, ta parafia musiała czekać 70 lat, żeby poświęcenia dokonał nasz arcypasterz – powiedział ks. kanonik Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny.

– Po wojnie w 1945 r. nasz kościół przez trzy lata służył parafii św. Michała, a więc każda w nim sprawowana msza św. można powiedzieć go uświęcała, ale konsekrowany (czyli z namaszczeniem) nie był – mówi portalowi lazarz.pl ks. kan. Marek Balcer.

Po zakończeniu nabożeństwa na parafian i przybyłych gości czekała kawa, herbata, napoje, ciasto domowej roboty, bigos i kiełbasa z grilla, a także pamiątkowe obrazki i drobne upominki.

Kościół, w którym modlili się protestanci

Kościół Świętej Anny jest murowany neogotycki. Powstawał w latach 1905-1908, oddany został do użytku 15 marca 1907 roku (razem z kościołem pw. Maryi Królowej Polski na Rynku Wildeckim). Początkowo kościół był pw. Chrystusa Zbawiciela i był kościołem ewangelickim. Dopiero w 1948 roku nastąpiło poświęcenie i utworzenie parafii rzymsko-katolickiej.

Świątynię zaprojektował berliński architekt Oskar Hossfeld. Pomimo wsparcia ze strony państwa pruskiego ewangelicy na Łazarzu mieli trudności z uzyskaniem funduszy państwowych na budowę kościoła, co spowodowało opóźnienie. Prace rozpoczęto dopiero w 1904 roku, trzy lata po konsekracji świątyni katolickiej (czyli kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej). Problemy finansowe gminy ewangelickiej dodatkowo wzrosły ze względu na decyzję o podwyższeniu wieży osadzonej na konstrukcji dachu tak, aby górowała nad otaczającą architekturą.

Świątynia jest w stylu neogotyckim, na planie krzyża greckiego; centralna, ceglana budowla, zdobiona wysokimi szczytami, nawiązująca do wzorców architektury gotyckiej na Pomorzu. Posiada dominantę w formie masywnej, ośmiobocznej wieży umiejscowionej pomiedzy skrzyżowaniem naw i fasadą. Z górującą nad całością, nakrytą stożkowatym hełmem, 48-metrową wieżą z zegarem. Wnętrze przebudowano w latach 1953-1957 - z tego czasu pochodzi polichromia zaprojektowana przez Wacława Taranczewskiego. W świątyni można zobaczyć m. in. cenną, XIX-wieczną chrzcielnicę - kopię gotyckiej chrzcielnicy z Bambergu i brzozowy żyrandol - kopię XV-wiecznego żyrandola z jednego z norymberskich kościołów. Kościół wieńczy 48-metrowa wieża, na którą można wejść po 154 stopniach.

We wrześniu 2005 roku wielu mieszkańców Łazarza przypatrywało się dymowi, jaki wydobywał się z kościelnej wieży. Wyglądało to na to, że kościół płonie. Na szczęście ogień wybuchł w zakrystii. Ogień nie przeniósł się do wnętrza świątyni i nie wyrządził większych strat.

18 marca 2007 r. obchodzono 100-lecie istnienia kościoła. Jubileuszową mszę św. odprawił ks. arcybiskup Stanisław Gądecki w towarzystwie dawnych duszpasterzy parafii i proboszczów sąsiednich parafii oraz wraz z nieżyjącym już pastorem księdzem radcą Tadeuszem Raszykiem, proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

W ciągu ostatnich ośmiu lat zrealizowano w kościele wiele inwestycji, które były przygotowywane na niedzielną konsekrację.

– Zamontowane zostało oświetlenie zewnętrzne kościoła, przeprowadzono renowację witraży, malowanie wewnątrz kościoła, przeprowadzono renowację ławek i posadzki, wymieniono posadzkę w prezbiterium, wymieniono kostkę brukową przed kościołem na granitową. Ponadto wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II do kościoła, wybudowano ubikację dla wiernych, zamontowano monitoring oraz przeprowadzono renowację płotu i muru, okalającego kościół. Poza tym na bieżąco to co potrzebne było do konsekracji, a więc Zacheuszki i mensa ołtarzowa, lichtarze – podsumowuje ks. kan. Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny.

Parafia Św. Anny liczy ponad 7 tys. mieszkańców i obejmuje obszar ulic: Siemiradzkiego, Jarochowskiego, Sczanieckiej, Rynek Łazarski, Małeckiego, Strusia, Graniczna, Kolejowa, Kanałowa, Berwińskiego i Matejki wraz z ulicą Wyspiańskiego i częścią ulicy Reymonta i Wojskowej.


R E K L A M A

Komentarze (6)

06-06-2018 13:52:45
eka z małeki
-jedni głoszą różne teorie spiskowe,i im wolno!!!Moja nie całkiem taka spiskowa.Proszę nie czuć się w jakikolwiek sposób URAŻONĄ,nie to było moim zamiarem!!!Jednak historia przekazuje różne fakty...niekoniecznie zgodne z wiedzą,czasem niewygodną i trudną do przyjęcia dla ogółu!!!Łączę wyrazy szacunku i uznania!!! eka
05-06-2018 17:05:14
ania
Do "eka z maleki" jak ty to wszystko wiesz, ze takie byly dyrektywy ? Skad ludzie macie te zrodla informacji ? Lazarska poczta pantoflowa z rynku ? snucie wnioskow i teorii spiskowych to nie dla mnie. Fakty tak, domysly, bajki - nie. Pisali w gazecie ? drukowali w gazetce koscielnej o powodach konsekracji innych niz oczywiste ?
05-06-2018 13:39:01
eka z małeki
-taki był prikaz,strach jest dobry czasamiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .Pisałem...............eka
04-06-2018 15:53:41
ania
Prawdziwe wydarzenie dla Kosciola sw.Anny, dla naszego Proboszcza i parafian. Gdyby nie Ks.Proboszcz Marek Balcer to dalej nie byloby konsekracji. Gratulacje dla Proboszcza Balcera za dokonanie tego czego przez 70 lat nikt nie dokonal.
04-06-2018 14:39:01
eka z małeki
-kiedyś był anglikański.Napisałem!!!W dzisiejszym pędzie odbierania wszystkiego wszystkim przez KRK musiała nastąpić szybka konsekracja tejże Świątyni!!!Inaczej się nie dało!!!!(przepraszam ale nikogo nie chciałem urazić),ale wnioski nasuwają się same........................eka
04-06-2018 13:30:09
kaśka
To co przez 70 lat kościół nie był poświęcony?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: