Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Referendum w kościele Św. Anny. Parafianie wypowiedzieli się w sprawie fresków - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Referendum w kościele Św. Anny. Parafianie wypowiedzieli się w sprawie fresków
18-11-2014 13:58   Janusz Ludwiczak
W niedzielę wierni po wyjściu z kościoła Św. Anny otrzymywali kartę, za pomocą której mieli zagłosować czy są za zamalowaniem uległych zniszczeniu fresków profesora Wacława Taranczewskiego w prezbiterium. Parafia Św. Anny starała się od miasta na dofinansowanie renowacji fresków. Dotację od miasta otrzymał jednak Kolektyw Kąpielisko.

Czy freski znanego poznańskiego malarza Wacława Taranczewskiego, które znajdują się w prezbiterium kościoła Św. Anny zostaną zamalowane? Proboszcz świątyni twierdzi, że parafii nie stać na odrestaurowanie malowideł. Oburzenia nie kryje Miejska Konserwator Zabytków. Więcej o sprawie pisaliśmy tydzień temu w artykule: Proboszcz kościoła Św. Anny rozważa zamalowanie fresków Wacława Taranczewskiego.

W niedzielę proboszcz Parafii Św. Anny przeprowadził głosowanie wśród parafian, którzy po wyjściu z kościoła otrzymywali kartki, na których było pytanie: Czy zamalować uległe zniszczeniu freski pana profesora Wacława Taranczewskiego w naszym prezbiterium? i dwie odpowiedzi: TAK, NIE. Głosujący mieli również zaznaczyć swoją kategorię wiekową.

Sonda na stronie internetowej parafii nie była wiarygodna. Głosowały osoby spoza parafii, niektórzy nie byli nie związani nawet z kościołem. Wyniki sondy były prawie pół na pół, stąd wyszedłem z pomysłem przeprowadzenia referendum wśród parafian co sądzą na ten temat. Chcieliśmy, by było to bardziej wiarygodne. Przy okazji chcieliśmy wiedzieć co o tym sądzą osoby w poszczególnym wieku - powiedział ks. Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny.

W głosowaniu wzięło udział 556 osób. Zamalowania fresków nie chce 76,80% głosujących (427 osób). Na tak zagłosowało 23,2% ankietowanych (129 osób).

Ponieważ w niedzielnym referendum chodzący do kościoła parafianie wypowiedzieli się na ten temat, dlatego, by uciąć już te spekulacje, informuję, że wolą większości freski pozostaną i będą czekać na ich odnowienie - napisał na stronie parafii ks. Marek Balcer.

Renowację fresków mogłoby dofinansować miasto, jednak jak tłumaczy konserwator zabytków muszą być one wpisane do rejestru zabytków.

Parafia mogłaby ubiegać się o dofinansowanie renowacji fresków, ale pod warunkiem, że freski byłyby wpisane do rejestru zabytków. Uchwała dotacyjna z 2005 roku daje możliwość dofinansowania prac przez miasto, ale tylko obiektom wpisanym do rejestru zabytków - powiedziała Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Dwa razy zwracałem się o dotację. Był przygotowany nawet projekt. Samo miasto dzwoniło w kwietniu, żeby jednak złożyć drugi raz wniosek. Okazało się, że o dofinansowanie ubiega się także inny podmiot. Wpisując freski do rejestru zabytków nie mamy pewności, że otrzymamy pieniądze na ich renowacje. Poza tym nie będzie można nic zrobić, nawet wbić gwoździa w ścianę - wskazuje ks. Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny.

Okazuje się, że pieniądze, które parafia mogła otrzymać na renowację fresków dostał Kolektyw Kąpielisko.

Proboszcz Parafii Św. Anny czynił starania o pozyskanie środków na renowację fresków. Niestety Miasto Poznań nie rozpatrzyło pozytywnie oferty konkursowej. Szkoda - wskazuje Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Komunikat Prezydenta Miasta Poznania w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert - w zakresie zadań priorytetowych nr 4 i 5
Wydział/Jednostka ogłaszająca Wydział Kultury i Dziedzictwa
Data obowiązywania od 2014-01-27 do 2014-12-31
Informacja o ofertach, które nie otrzymały dotacji z budżetu Miasta Poznania w ogłoszonym w dniu 28 listopada 2013 r. otwartym konkursie ofert
Nazwa obszaru: Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. "Ratujmy Taranczewskiego dla Poznania" - Konserwacja - restauracja malowideł ściennych w kościele pw. św. Anny w Poznaniu
Wnioskowana kwota 25 900,00
Otrzymano 0,00
Informacja o ofertach, które otrzymały dotację z budżetu Miasta Poznania w ogłoszonym w dniu 28 listopada 2013 r. otwartym konkursie ofert
Nazwa obszaru: Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Kolektyw Kąpielisko
Wnioskowana kwota 157 500,00 Otrzymano 17 792,00.


Komentarze (7)

19-11-2014 09:42:27
M.Łazarz
Mój wpis nie miał na celu dyskredytowania przyznania środków Kolektywowi.,tylko wskazałam że proboszcz usiłował zdobyć "miejskie" środki. Nic nie stoi i na przeszkodzie aby ponownie złożyć wniosek, do trzech razy sztuka.Wniosek poprzedni nie został odrzucony tylko miał przy ocenie za mało kilka punktów,poprawić i wysyłać.
19-11-2014 08:50:56
Hania
Decyzja zapadla, cieszy to, ze parafianie mieli mozliwosc glosowania i ich glosy zostaly wziete pod uwage. Moznaby urzadzic zbiorke pieniedzy na renowacje freskow, ile kto moze dac, kazda zlotowka sie liczy. Skoro prafia nie moze liczyc na Kurie to jakos trzeba pomoc bo te freski to nie jest tylko wlasnosc Kosciola ale i wiernych. Kwesta bylaby wskazana w takim przypadku a ci, ktorzy przyjmuja Kolede mogliby tym razem do koperty wlozyc pieniazki z przeznaczeniem na renowacje freskow. Nie liczmy na nikogo tylko liczmy na samych siebie. Ci co maja pieniadze z reguly sie nimi nie dziela /Kuria/ a wiec wszystko spada na barki parafian i mieszkancow dzielnicy/Poznania.
18-11-2014 21:44:38
JS
Morlock, jeszcze jedno. Kąpielisko i KK nie bez powodu jest w tej samej grupie. Toż jedno i drugie to rozrywka. Tylko target inny.
18-11-2014 21:43:07
JS
Morlock, gdybym nie widział, to bym nie pisał. Więc odpuść sobie i nie indycz się. Brały dla siebie i strasznie zaaferowane wypełniały hurtem, po parę sztuk. Do kościoła nie chodzę - sekt nie toleruję, ale nikomu nie bronię. Moje dzieci chodzą, a odbierając je po mszy można zauważyć wiele ciekawych rzeczy.
18-11-2014 18:24:05
morlock
Jeśli kąpieliska podpadają pod ten sam paragraf w przypadku dofinansowań co zabytki to ja s*am na takie poronione prawo. A z resztą pani Dudziak wcześniej napisała coś w temacie na tym portalu. I nie piernikuj JS że babcie brały po 5 egz. ankiet bo jeśli nawet - to nie dla siebie a osób które nie mogą ze względu na stan zdrowia uczestniczyć we Mszy Św. Ja to znam z autopsji nie z buraczanych mediów. Więc wsadź mnie w kategorię babć, moherów czy jak tam wolisz ale bzdur nie pisz bo każdy sądzi wedle siebie. Co nie?
18-11-2014 15:52:29
Szymon
Bardzo sie cieszę, że dotacja poszła na Kolektyw:)
18-11-2014 14:22:35
JS
Takie głosowanie to o kant d..y. Babcie brały po 5 kartek i wzajemnie sobie pokazywały, jak hurtem zaznaczać swój sprzeciw :) Moje dziesięcioletnie dziecko zapytało mnie, czy z oszukiwania będą się spowiadać. Żenada.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl "Legenda o poznańskich koziołkach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

06

mar

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert pt. "Pod niebem Paryża i nie tylko..." zespołu Retrospekcja - Barbara Krenz i Marta Szydlik

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: