Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznańscy radni interweniują w sprawie sołtysówki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznańscy radni interweniują w sprawie sołtysówki
30-03-2018 12:06   Janusz Ludwiczak
O działania motywujące i dyscyplinujące właściciela sołtysówki pytają poznańscy radni Andrzej Rataj i Lidia Dudziak. Jak już informowaliśmy zaniedbana zabytkowa willa przy ul. Głogowskiej 37, w której mieszkał Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz została ponownie wystawiona na sprzedaż za 2,9 mln zł.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu. Kolejny poważny pożar miał miejsce w noc sylwestrową z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 r. "Sołtysówka" paliła się wielokrotnie. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.

We wrześniu 2016 r. willa po sołtysie wsi Łazarz została wystawiona na sprzedaż na kwotę 2,9 mln zł. Nieruchomość jednak nie znalazła nowego właściciela. Pod koniec ubiegłego roku obiekt został ponownie wystawiony na sprzedaż.

– Zgłosił się do nas klient, który chce sprzedać tą nieruchomość. Cała działka ma 1100 metrów kwadratowych, budynek liczy 500 m2. Cena wyjściowa wynosi 2,9 mln zł – mówił nam w grudniu Łukasz Waraczewski z biura Nieruchomości Credo.

Okazuje się, że był już inwestor, który planował wyremontować sołtysówkę, ale w dalszej części działki chciał wybudować nowy budynek.

– Inwestor przedstawiał nam bardzo poważne plany. Były przymiarki projektowe, by zrobić zabudowę w głębi działki z zachowaniem sołtysówki, która miała zostać wyremontowana i zrewitalizowana. Na razie są to plany – zaznacza Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu.

Jak udało nam się sprawdzić w październiku Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania otrzymał wniosek o wydanie warunków zabudowy na budowę nowego budynku - domu studenckiego z garażem w parterze oraz przebudowę istniejącego budynku dawnej Sołtysówki na restaurację wraz ze zmianą sposobu użytkowania.

Tymczasem o przyszłość "sołtysówki" martwią się poznańscy radni. Interpelacje w tej sprawie do prezydenta Poznania wystosowali radni: Andrzej Rataj i Lidia Dudziak.

– Mimo deklaracji, które pojawiły się jakiś czas temu dot. rewitalizacji tzw. Sołtysówki znajdującej się przy ul. Głogowskiej, niestety od wielu lat nic się nie dzieje w tej sprawie, a ten zabytkowy obiekt ulega dewastacji i degradacji. Pomieszczenie gospodarcze przy wejściu - stróżówka grozi zawaleniem, teren jest niezabezpieczony. Proszę o interwencję w tej sprawie odpowiednich służb miejskich do właściciela obiektu . Jednocześnie w imieniu mieszkańców pytam „czy miasto Poznań mogłoby rozważyć zakup, remont tej nieruchomości, która ma charakter zabytkowy i historyczny dla tej części Łazarza – pisze w interpelacji do prezydenta Poznania radna Lidia Dudziak z PiS.

– Ten wyjątkowy obiekt przetrwał prawie 120 lat, co jest szczególną okolicznością w Poznaniu - tak doświadczonym tragediami historycznymi, zwłaszcza II Wojną Światową, która przyniosła Poznaniowi ogrom strat dziedzictwa historycznego. Każdy zatem taki obiekt powinien podlegać wyjątkowej ochronie i dbałości. Tymczasem powyższy budynek od dłuższego czasu jest w złym stanie technicznym i wymaga odpowiednich prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych – pyta z kolei radny Andrzej Rataj z PO.

– Jakie działania były podejmowane w przeszłości, są podejmowane obecnie i będą podejmowane w przyszłości w celu objęcia budynku na nieruchomości przy ulicy Głogowskiej 37 ochroną przewidzianą w przepisach o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami? Jakie i kiedy w okresie od 1990 roku do 2017 roku zostały podjęte działania motywujące i dyscyplinujące właściciela nieruchomości do podjęcia odpowiednich prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych? Jakie były skutki podjętych działań? Jakie i kiedy zostaną podjęte dalsze działania motywujące i dyscyplinujące właściciela – dodaje Andrzej Rataj, Radny Miasta Poznania.

Interpelacja radnych trafiła do prezydenta Jacka Jaśkowiaka w połowie marca. Władze miasta mają trzy tygodnie na odpowiedź.


Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.


R E K L A M A

Komentarze (2)

31-03-2018 17:59:09
poznanianka
Od kilku lat Sołtysówka niszczeje , a stale tylko słyszę ,że zabytek, cenny .Natomiast od kilkudziesięciu lat tak samo straszy wyglądem , aż się rozyspie i samo stwierdzenie zabytek zamienia się w ruine.Dlaczego tylko tak jest w Polsce.??? Dlaczego remont lub na przebudowę ulicy trzeba czekać latami. Tak latami mimo ,źe kilka milonów było już zarezerwowane na ulicę Kolejową.Były pieniądze , a teraz znowu cisza.
31-03-2018 16:04:52
j77
Może wykorzystać ten budynek na Muzeum Historii Łazarza. Sam budynek ma bogatą historię , Łazarz również.Przy rewitalizacji może uda się zorganizować fundusze na Muzeum,połączone z ośrodkiem kultury naszej dzielnicy?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: