Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

36 lat temu na Łazarzu... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
36 lat temu na Łazarzu...
13-12-2017 01:04   Janusz Ludwiczak
13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej został wprowadzony stan wojenny. Wprowadzono godzinę milicyjną, w nocy nie można było wychodzić z domów. Na ulice wyjechały czołgi i patrole ZOMO.

Stan wojenny został wprowadzony na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych.

W nocy z soboty na niedzielę, już 13 grudnia 1981 r. po północy oddziały ZOMO, czyli Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9 000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.

W sumie w czasie stanu wojennego zginęło ok. 100 osób, a komunistyczne władze internowały około 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony 22 lipca 1983 r. W 2011 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wprowadzenie stanu wojennego naruszyło nawet konstytucję PRL-u, mimo to odpowiedzialni za wprowadzenie stanu wojennego nie ponieśli konsekwencji.


R E K L A M A

Komentarze (15)

17-12-2017 12:26:20
M.
@Poznaniaku, papier wszystko zniesie, książkę może napisać każdy. Jeżeli są dowody, to proszę je zaprezentować. I proszę nie zwalać odpowiedzialności na sądy, bo żeby jakikolwiek sędzia mógł wydać wyrok, to najpierw muszą być zarzuty prokuratorskie. Są jakieś?
16-12-2017 20:19:48
Poznaniak
Amikus- ok Twój świat twoja wola. Ja za pieniądze nie dam pozbawić się osobowości, własnej kultury, miłości do mojego kraju. W czasach Prl ludzi władza totalitarna kupowała albo zastraszała. Przyznaje mi osobiście fajnie się żyje i nie narzekam. Co do polityki Polska to zadurzy kawałek tortu ekonomicznego w porównaniu z Czechami oni mają mentalność sowiecką tzw tutejsi tak też można ale my mamy inny potencjał i to drażni UE i Zsrr bis. M- co do afer to proszę przeczytać książkę Afery czasów d. Tuska polecam a dlaczego nie ma wyroków a bo sądy mielą powoli i afery są szalenie zawiłe, np sąd krakowski i okradanie kasy sądu ile lat to trwało ??? Przypominam wiosną Po deklarowało likwidację CBA. Hm ... swojego czasu GW zachwycało się Szwecją a tam odpowiednik CBA istnieje znacznie dłużej i co tam można a u nas to od razu polityka ... typowa schizofrenia na wybiórcze oko.
16-12-2017 09:35:12
Amicus
@Poznaniak: poważnie się zastanawiam nad przeprowadzką do Pragi. Naleciałości może i są germańskie. W samym języku jest mnóstwo słów etymologicznie niemieckich, ale politycznie już nie do końca. A czy ludzie są politycznymi nieliczącymi się pionkami? Być może, ale ich to kompletnie nie obchodzi, bo pensja wyższa niż w innych krajach postkomunistycznych, kolejki do lekarzy mniejsze bądź w ogóle - sporo Polaków z przygranicznychvterenów się leczy u naszych południowych sąsiadów - i ogólnie nastawienie do życia inne... ale jak sam pisałeś, moja brocha:) a poglądy i wizje państwa każdy ma inny... Tobie model państwa proponowany przez PIS odpowiada - mnie nie. Tak to już jest i tak pokazują sondaże - połowa jest za a połowa przeciw. Nie będę dyskutował bo walka na argumenty to zwyczajne bicie piany, które przez ostatnie lata było wiodące w polityce... Wróćmy do polskiej codzienności - Wesołych Świąt:)
16-12-2017 09:31:56
M.
@Poznaniaku, jeżeli było tyle afer PO-wskich, to dlaczego żadna z nich nie została rozliczona? Prokuratorom 2 lata nie starczyły na znalezienie dowodów? Można jakąś partię popierać lub nie, ale zawsze warto myśleć krytycznie I samodzielnie.
15-12-2017 18:22:34
Poznaniak
Amikus - skoro lepiej żyje się w Czechach to zostań czechem atak serio inne uwarunkowanie geopolityczne pro Niemieckie i społeczeństwo totalnie konsumenckie a po za tym nie liczą się i są pionkiem na szachownicy gier politycznych, chcesz żyć iluzją postępu Ok. Twoja brocha. Tutejszy- jestem samotny jak 50% Polaków tylu popiera prawicę ... :)) bad opi publ.:)) a na wsch doświadczyli miłości tych co wiedzą lepiej. Poznań to dziś aktualnie miasto kosmoplitycznej naiwności oczywiście w imię tolerancji. Komunizm, faszyzm tak zło a liberalna demokracja przeobraża się w totalną ideologię. Proszę patrzeć na poprawność polityczną od grzebania w majtach po mówienie tylko tego czego oczekuje UE. Kocham swoje miasto, dzielnice, szanuje sąsiadów, che poukładanego państwa a nie teoretycznego w stylu PO owa partia ma na sumieniu kilkaset afer i ma gdzieś obywateli liczy się dla nich tylko władza i frukty z tej władzy. Pis dotrzymuje słowa i chce odbudowy podmiotowości państwa jak i obywateli a nie atomizacji władzy cwaniaków.
15-12-2017 16:31:59
Tutejszy
@poznaniak: Ty to musisz się ze swoim pisowskim myśleniem w Poznaniu czuć bardzo samotnie. Nie martw się. W takim Rzeszowie lub innym Przemyślu Twoja pełna serwilizmu postawa wzbudziłaby zachwyt.
15-12-2017 11:14:29
morlock
Z racji pełnionych (naszych) obowiązków służbowych kómisorz LWP ( u nas w stopniu kapitana) wystawiał nam przepustki obowiązujące w całym kraju, całą dobę i wjazdówki na wszystkie mosty i wiadukty zagrożone "ekstemą". Współczuję chłopakom "pilnujących" w/w budowli bo zima była zaiste **rewska więc przymusowi strażnicy dobra PeeREeL trafiali z poważnymi odmrożeniami do cywilnych szpitali. Jak nie wierzycie to zapytajcie lekarki i pielęgniarki - Wasze babcie, matki, ciotki. Byle były uczciwe w relacjach. I tyle w temacie.
15-12-2017 09:03:44
Amicus
@Poznaniak: czytam ze zrozumieniem i nie mam z tym problemów. Wiele działań obecnej władzy - ot jakby próby upolitycznienia sądów, zmian ordynacji wyborczej, upartyjnienia mediów publicznych, czy narzucania społeczeństwu własnej wizji stylu życia (i to nie tylko moje zdanie, ale też wielu ludzi z którymi rozmawiam) nasuwa skojarzenia z PRL. Dla mnie, jako zwykłego zjadacza chleba, nie mają znaczenia litery czy to PRL, czy PIS, czy PO - grunt, aby żyło się nam dobrze, a tak naprawdę przez te prawie 30 lat od obalenia komunizmu: służba zdrowia kuleje, ZUS jest niewydolny, wielu ludzi żyje na granicy biedy i ogólnie poziom życia jest żenujący. Nikt jeszcze tego nie zdołał naprawić przez tak długi czas, bez znaczenia jaki szyld reprezentował. Uczestniczenie w sporze, czy mamy PRL-bis, czy za PIS, czy za PO było lepiej jest bez sensu, bo nadal w kraju jest bałagan i nie widać nikogo kto miałby go uporządkować. Tak - z racji też zainteresowań - spoglądam na naszych poludniowych sąsiadów Czechów. Nieco podobna historia, a poziom życia zupełnie inny... Może też mentalność ludzi, których nie bawi polityka... Można? Można!
14-12-2017 18:23:29
Poznaniak
Amicus proszę czytać ze zrozumieniem, od 1992 mała konstytucja, 1997 tzw duża referendum minimalnie za, konstytucja postkomunistyczna, nie dokonano lustracji w mediach, edukacji, sądownictwie państwo fasadowe opanowane przez nie formalne kontakty wywodzące się z PRL w dodatku system bankowy stronniczy tzw reformy balcerowicza dokonały zdemolowania gospodarki i tak zniszczonej przez rządy komunistyczne. Polecam książki Pani Staniszkis tak tej pani to ona ukuła określenie kapitalizm polityczny ciekawe dziś w opozycji do rządzących.
14-12-2017 17:53:36
Poznaniak
Negatyw najpierw proszę trochę edukacji a nie stereotypów ala PrL i tzw. prof Hartman. Skoro Ci się nie podoba to polecam gej europę i ubogacenie w stylu Kolonii !!!
14-12-2017 07:12:36
Negatyw
@ poznaniak: A teraz, jesteśmy republiką Watykanu i wszystkimi procesami rządzi Grupa Trwam. I to Ci się tak podoba...??!!
13-12-2017 22:27:04
Amicus
@poznaniak: nie wydaje mi się, ba jestem pewny, że 25 lat - począwszy od 1990 r - były kontynuacją PRL?, że poprzednie rządy były PRL-bis? Chyba żyjemy w dwóch różnych krajach, którym na imię Polska...
13-12-2017 17:58:35
poznaniak
Pani mieszkanka łazarza a gdzie tu zniewolenie ??? 13 grudnia to efekt totalitaryzmu komunistycznego a od koryta odsunięto 3 pokolenie KPP/PPR/PZPR/SDRP/SLD/PO/UB/SB/LWP dopiero od 2 lat wielu Polaków czuje się, że mieszka w w swoim kraju a nie imitacji PRL bis.
13-12-2017 14:36:10
eka z małeki
-mojego brata działacza S stan wojenny zastał w Szwajcarii,byłby zapuszkowany!!!Po latach zginął w katastrofie nie wiem czy gdyby został to by żył,może.Co do mnie pamiętam kilometrowe kolejki na ul.Matejki żeby uzyskać,po uzyskaniu odpowiedniej opinii z zakładu pracy HCP zgody na wyjazd W pracy na służbowe wyjście potrzebowałem SPECJALNEJ!!!przepustki,kontrola na każdym półpiętrze.Nie przesadzam teraz---wojsko takie jak u Pinocheta!!!Takiego widoku się nie zapomina opowiadam młodym!!!Nie wszyscy rozumieją że tak mogło być!!!Pisząc zdenerwowałem się!!! eka
13-12-2017 13:25:58
mieszkankalazarza
Gratuluję artykułu. Pamiętajmy! i nie pozwólmy na ponowne zniewolenie!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

paź

do 21-10-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi 50+

20

paź

19:00
Kino w bramie ul. Matejki 46
Trzy oblicza starego Łazarza - film oraz wystawa fotografii

21

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

23

paź

do 25-10-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Pol-Eco System - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska

24

paź

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert z okazji 169. urodzin Fryderyka Chopina

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: