Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Towarzyszki i Towarzysze 4 czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Towarzyszki i Towarzysze 4 czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm
04-06-2014 01:08   Janusz Ludwiczak
"4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" - powiedziała Joanna Szczepkowska w polskiej telewizji. Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wolne, demokratyczne wybory. Od 25 lat możemy żyć w wolnej Polsce.

"4 czerwca [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] skończył się [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.]" powiedziała Joanna [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.].

Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] odbyły się w Polsce [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] wybory. Od 25 lat możemy żyć w [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.].

Tak przed 4 czerwca 1989 roku mógłby wyglądać zamieszczony powyżej tekst, a tak może wyglądać dziś:
"4 czerwca 1981 roku skończył się w Polsce komunizm" - powiedziała Joanna Szczepkowska w polskiej telewizji.

Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wolne, demokratyczne wybory. Od 25 lat możemy żyć w wolnej Polsce.

Na szczęście nie znamy zbytnio tamtych czasów, gdyż miałem dopiero 4 latka. Ale z opowiadań mamy czy babci wiem, były to ciężkie i trudne czasy. Cieszę się, że nie doświadczyłem pustych półek w sklepach. Cieszę się, że nie doświadczyłem godziny milicyjnej i ciągłych kontroli. Cieszę się, że nie doświadczyłem kartek na żywność.

Po 1989 roku sporo zmieniło się w naszej dzielnicy. Mamy pełne półki w sklepach, nie ma zdecydowanie takich kolejek, w których po żywność stało się niekiedy po kilka godzin, nawet od 5 rano.

Zmienił się też sam Łazarz. Przybyło wiele nowych obiektów - nowe kompleksy mieszkaniowe przy Ułańskiej i Wojskowej, kościół Chrystusa Sługi na Palacza, zamiast trzeszczących i hałasujących tramwajów możemy jeździć cichymi, klimatyzowanymi bimbami. W latach 90. całkowicie przebudowano ulicę Głogowską i wiadukt kolejowy na Hetmańskiej. Pomyśleć, że jeszcze dziesięć lat temu na Hetmańskiej tworzyły się korki od Dmowskiego po Rolną, gdyż cały ruch tramwajowy i samochodowy odbywał się jednym przepustem (obecnie wiadukt samochodowy w kierunku Głogowskiej).

Gdyby nie 4 czerwca 1989 r. nie bylibyśmy również w Unii Europejskiej, której zawdzięczamy chodziażby przedłużoną PeSTkę do Dworca Zachodniego.

Kolejne zmiany to przede wszystkim rozwój samorządności lokalnej - powstanie chociażby Rad Osiedli.

Gdyby nie 4 czerwca 1989 roku pewnie nie mogliby Państwo śledzić aktualnych wydarzeń na Łazarzu i w Poznaniu, gdyż wtedy obowiązywałaby cenzura i nie wiadomo, czy w Polsce moglibyśmy korzystać z internetu. Sporo mediów mogłoby też nie powstać.

Nie zapomnieliśmy o tej ważnej rocznicy. "Solidarycą", czyli charakterystycznymi nierównymi czerwonymi literami znanymi z loga "Solidarności" portal lazarz.pl postanowił przypomieć o rocznicy wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Autorem napisu "Solidarność" był Jerzy Janiszewski, student Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej w Gdańśku, a pierwsze loga "Solidarności" malowane były na murach Stoczni Gdańskiej podczas strajku w sierpniu 1980 roku. Złączone i pokładające się na siebie czerwone litery na białym tle miały przypominać tłum ludzi, solidarnie wspierający się jeden na drugim.

Po 1989 roku zmieniło się wiele. Może Państwo wiedzą jakie zmiany nastąpiły w minionych 25 latach i opowiedzą o nich szczególnie ludziom młodym, takim jak ja na przykład? Zapraszamy do pisania komentarzy i Państwa opinii.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

22

lut

do 25-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi meblowe
"Home Decor" - targi wnętrz

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: